Hlavní obsah

Do Valencie připluli první běženci z lodi Aquarius, Merkelová chystá minisummit k migraci

Do Španělska připlulo prvních 274 migrantů z lodi Aquarius.Video: Lukáš Marek, AP

 

Reklama

Ve východošpanělské Valencii dnes zakotvila první ze tří lodí vezoucích přes 600 afrických běženců z lodi Aquarius, které odmítly přijmout Itálie a Malta. A německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku Bild plánuje uspořádat summit zemí Evropské unie, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí.

Článek

Do přístavu vplul člun italské pobřežní hlídky s 274 lidmi na palubě. Než budou moci přejít na pevninu, podstoupí migranti předběžnou lékařskou prohlídku, uvedl mluvčí místní vlády.

Přes šest stovek běženců nalodili na Aquarius před týdnem u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, kteří běžence zachránili z moře a gumových člunů.

Přeplněná loď se 629 migranty, z nichž většina pochází ze subsaharské Afriky, se poté vydala jako obvykle k břehům Itálie. Tamní nová vláda ale odmítla loď vpustit do přístavů s tím, že nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Ty podle ministra vnitra Mattea Salviniho nahrávají pašerákům migrantů z Afriky.

V sobotu Francie, která sice Itálii za její přístup k migrantům kritizovala, ale vlastní přístav lodi Aquarius původně nenabídla, oznámila, že Španělsku s touto skupinou migrantů pomůže.

Z přeplněné lodi Aquarius byli běženci před plavbou do Španělska rozděleni na ještě dvě další plavidla. Ta do Valencie dorazí s asi tříhodinovými odstupy, aby měli zdravotníci a úředníci dostatek času na práci.

Španělsko hodlá s lidmi zachráněných lodí Aquarius zacházet stejně jako s ostatními migranty. „Budeme k nim přistupovat stejně jako k jiným uprchlíkům, kteří k nám dorazí na lodi,” řekl podle agentury DPA ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.

Merkelová prý chystá „minisummit” k migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku Bild plánuje uspořádat summit zemí Evropské unie, které jsou nejvíce zasaženy uprchlickou krizí. Konat by se měl ještě před vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí EU, která připadá na 28. a 29. června.

Merkelová se chce o řešení migrační krize radit s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem. Zatím prý není jasné, zda by se schůzky zúčastnilo i Španělsko nebo státy ležící na takzvané balkánské cestě. „Zatím není nic definitivního, jsme ve fázi plánování. Také není jasné, kdy by se tento mimořádný summit mohl konat,” citoval Bild nejmenovaného člena italské vlády.

Kancléřka Merkelová, šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU), je pod tlakem politiků ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), aby Německo v azylové politice přitvrdilo. Šéf CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer požaduje, aby hned na německých hranicích byli vraceni zpět běženci, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku. Kancléřka, která na vrcholu migrační krize v roce 2015 zaujala vůči běžencům vstřícný postoj, by ráda našla evropské řešení tohoto problému, na to ale Seehofer nechce čekat.

Kvůli sporům mezi Merkelovou a Seehoferem ohledně navracení migrantů z hranic se v Německu mluví o vládní krizi. „Nikdo v CSU nemá zájem svrhnout kancléřku, zrušit spojenectví CDU/CSU nebo rozbořit vládní koalici (se sociálními demokraty),” citovala agentura DPA Seehofera. „Chceme konečně takové řešení pro navracení migrantů z našich hranic, které v budoucnosti obstojí,” řekl předseda CSU.

Reklama

Související témata:

Doporučované