Hlavní obsah

1968: Co bylo dál? Autentická svědectví popisují, jak probíhaly po okupaci čistky

Třetí díl dokumentárního seriálu o okupaci v srpnu 1986: A co bylo dál? (Video: Jan Fuka, Samuel Sís, Paměť národa, Seznam Zprávy)

 

Reklama

28. 8. 2018 20:03

Třetí a závěrečný díl dokumentární série mapuje reálné příběhy těch, kteří zažili okupaci vojsk Varšavské smlouvy.

Článek

Prověrky, při kterých jste nesměli říct, že „bratrská vojska“ jsou vlastně okupanti. Vedená těmi, které jste ještě před pár týdny považovali za kolegy i kamarády. Jinak nastal rychlý střih, vyhazov ze strany, výpověď v práci, perzekuce, někdy i kriminál.

A během ústrků jste mohli sledovat, jak ti, kteří „pochopili“ a minimálně navenek svou rétoriku podřídili diktátu strany, postupují v kariérním žebříčku a sbírají funkce.

Redakce Seznamu připravila unikátní dokument, který přináší autentické výpovědi pamětníků. Ať již těch, kteří 21. srpen považují za moment totálního zmaru, tak i těch, již věřili - a někteří dodnes věří - že vojska Varšavské smlouvy zachránila Československo před imperialisty.

Dokumentární triptych vznikl ve spolupráci s portálem Paměť národa a obecně prospěšnou společností Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století.

Druhý díl s názvem „1968: A pak k nám vpadla vojska“ si můžete pustit zde.

První díl, který byl předzvěstí invaze - „1968: Než přijely tanky“ najdete tady.

Seriál měl svou premiéru na TV Seznam, poslední díl bude odvysílán v úterý 28. srpna ve 20:00. Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované