Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovinští poslanci v pátek schválili návrh zákona, který přiznává nevyléčitelně nemocným lidem právo na asistovanou sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters a slovinská média, která upozorňují, že kontroverzní legislativa ještě může čelit ústavním stížnostem či pokusu o vypsání referenda.
Slovinsko se tak zařadilo po bok dalších zemí, které umožňují či se chystají umožnit pacientům trpícím nesnesitelnou bolestí ukončit svůj život za asistence napomáhající osoby. Podobný návrh zákona naposledy v červnu těsně prošel dolní komorou britského parlamentu.
Státní shromáždění, 90členná dolní komora slovinského parlamentu, dnes přijala návrh zákona poměrem hlasů 50 ku 34, tři poslanci se zdrželi.
Nová právní úprava přiznává jednotlivci právo na asistovanou sebevraždu v případě nesnesitelného utrpení, přičemž účinnou látku by si do těla podával sám. Takové utrpení musí být na základě názoru lékaře důsledkem závažné nevyléčitelné nemoci nebo jiného vážného trvalého poškození zdraví, musejí být vyčerpány veškeré možnosti léčby a zároveň nesmí existovat důvodné očekávání vyléčení nebo zlepšení stavu pacienta. Zákon naopak nepřipouští možnost asistované sebevraždy v případě utrpení způsobeného duševní chorobou nebo „únavou ze života“.
Návrh zákona ještě může poslancům vrátit horní komora parlamentu, mohl by také čelit peticím podaným k ústavnímu soudu, píší slovinská média. Jeho odpůrci už dnes oznámili, že se pokusí sehnat dostatečnou podporu veřejnosti pro vypsání referenda k již schválenému zákonu. Jeho přijetí přitom loni předcházelo konzultační referendum, v němž se pro něj vyslovilo 55 procent Slovinců.
Asistovaná sebevražda je akt, při kterém se nemocný člověk připraví o život s pomocí lékaře. Při eutanazii usmrtí nemocného sám lékař. V Česku jsou asistovaná sebevražda i eutanazie nezákonné. Asistovanou sebevraždu povolují z evropských států například Švýcarsko (také pro cizince za úplatu), Rakousko a Švédsko. Eutanazie je uzákoněna v Evropě v Nizozemsku a Belgii (od roku 2002), Lucembursku (2009), Španělsku a Portugalsku (2023).