Hlavní obsah

Škrty americké pomoci přidaly na síle malárii v Zimbabwe, počet úmrtí se ztrojnásobil

Foto: Shutterstock.com

Ze 45 úmrtí způsobených malárií v roce 2024 se číslo během letoška zvedlo na 143.

Malárie se v Zimbabwe rozmohla mimo jiné poté, co Donald Trump rozhodl o snížení financování mezinárodních programů. To způsobilo například nedostatek moskytiér.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zimbabwe zaznamenalo prudký nárůst pacientů trpících malárií, a to šest měsíců poté, co americký prezident Donald Trump zastavil financování amerického výzkumu a mezinárodních programů. Vedle malárie se škrty týkaly i programů proti tuberkulóze a AIDS, informuje britský list The Guardian.

Škrty Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), která má za cíl poskytovat ekonomickou a humanitární pomoc po celém světě a je zodpovědná za administraci zahraniční pomoci, zasadily Zimbabwe velkou ránu. Nedostatek financí ochromil program Zimbabwe Entomological Support Programme in Malaria (Zento) na Africké univerzitě ve městě Mutare, který poskytuje národnímu programu proti malárii vědecký výzkum pro boj s touto nemocí. V roce 2024 USAID vyplatila Zimbabwe 270 milionů dolarů na programy v oblasti zdravotnictví a zemědělství.

Síla, jakou v Zimbabwe malárie momentálně nabírá, tak ohrožuje nejen tisíce lidí po celé zemi, ale i desetileté úsilí o její vymýcení. Podle odborníků se nemoc vrátila „i s pomstou“ právě po škrtech v americké pomoci - v roce 2025 bylo zaznamenáno 115 ohnisek malárie, zatímco loni pouze jedno. Podle ministerstva zdravotnictví se kumulativní počet případů v prvních čtyřech měsících roku 2025 zvýšil o 180 procent. Počet úmrtí souvisejících s malárií vzrostl až o 218 procent, ze 45 případů v roce 2024 na 143 v roce 2025. Podle zimbabwského ministerstva zdravotnictví se k 26. červnu počet případů malárie zvýšil na 119 648, přičemž 334 osob zemřelo. Děti do pěti let tvoří 14 procent všech případů malárie.

Byla také narušena distribuce základních prostředků pro boj proti nemoci, jako jsou například moskytiéry, což vystavilo stovky tisíc lidí po celé zemi riziku bodnutí. Ministerstvo zdravotnictví v květnu uvedlo, že bylo distribuováno 1 615 000 moskytiér ošetřených insekticidy, ale kvůli stažení financování ze strany USA jich chybělo až 600 000.

Itai Rusike, ředitel zimbabwské komunitní pracovní skupiny pro zdraví, uvedl, že nedostatek financování ohrožuje významné pokroky země v boji proti chorobě za posledních 20 let. „Trvalé domácí financování je zásadní pro udržení preventivních a léčebných snah na správné cestě,“ řekl. „Pokud nebudou k dispozici moskytiéry a preventivní léky pro těhotné ženy, dojde ke ztrátám na životech. Když dojde k přerušení dodávek testovacích sad a léků první linie, počet případů malárie a úmrtí se prudce zvýší.“

Ztracené finance i pokrok v boji s nemocí

Zimbabwe se rozhodlo vymýtit malárii do roku 2030 v souladu s ambiciózním cílem stanoveným Africkou unií, a to pomocí různých strategií, jako je zvyšování povědomí mezi lidmi, prevence komářích kousnutí pomocí moskytiér ošetřených insekticidy a postřiky, či zlepšení systémů sledování nakažených komárů.

Podle Henryho Madzorery, bývalého ministra zdravotnictví, by Zimbabwe mělo mobilizovat své vlastní zdroje, aby překlenulo krizi. „Máme k dispozici peníze z daní určených pro sektor zdravotnictví – využijme je moudře na podporu zdraví a prevenci nemocí. Země by se neměla spoléhat na dárce, pokud jde o aktivity zaměřené na vymýcení malárie,“ uvedl.

Ředitel Malaria Institute při Africké univerzitě uvedl, že bude nějakou dobu trvat, než se podaří ztracenou pozici v boji znovu získat. Přesto ale zůstává mírně optimistický. „Pokud získáme finanční prostředky, budeme se moci znovu pustit do práce a brzy se vrátit k úspěchům, kterých jsme doposud dosahovali - až dokud tuto chorobu nepřekonáme.“ V souvislosti s tím uvedl, že od zahájení programu sledování komárů Zento v provincii Manicaland došlo k výraznému snížení počtu případů malárie. Program se právě chystal rozšířit, když došlo ke snížení financí ze strany USA.

Údaje Africké univerzity ukazují, že v Manicalandu bylo v roce 2020 zaznamenáno 145 775 případů malárie, ale po zavedení programu Zento v roce 2021 už to bylo jen 28 387 případů. Počet případů v provincii se do roku 2024 dále snížil na 8035, ale v následujícím roce, kdy došlo ke škrtům, se více než ztrojnásobil, a to na 27 212 případů. Podle odborníků situaci zhoršily také nadprůměrné srážky v tomto roce, které napomáhaly přenosu malárie.

Doporučované