Hlavní obsah

Agrofert podal návrh na insolvenci zemědělce Rady, který otevřeně vystupuje proti Babišovi

12. 5. 2017 10:23

Holding Agrofert podal návrh na insolvenci zemědělce Bohumíra Rady, který několikrát proti bývalému majiteli firmy Andreji Babišovi (ANO) vystupoval.

Reklama

Článek

Dnes ho společnost podala na Krajský soud v Brně, řekl ČTK mluvčí firmy Karel Hanzelka.

„Zemědělská společnost AGRO Jevišovice, která je součástí koncernu Agrofert, dnes podala k soudu insolvenční návrh na společnost Agro Boskovštejn. Společníkem a jednatelem dlužné strany je zemědělec Bohumír Rada, s kterým Agrofert vede několik soudních sporů," uvedla společnost.

Agro Boskovštejn dluží podle mluvčího Agrofertu 8,5 milionu korun. „Jde především o dluhy za neuhrazené prodeje movitých věcí a nezaplacený nájem," upřesnil Hanzelka.

Bohumír Rada vydal po oznámení kroku Agrofertu prohlášení, v němž se říká, že jde o útok ze strany Andreje Babiše. „Dnešní podání návrhu na insolvenční řízení Agrofertem je dalším útokem Andreje Babiše. Vnímám to jako stupňující se tlak, který má jediný cíl: Zničit Bohumíra Radu, jenž opakovaně kritizuje nekalé metody stávajícího ministra financí."

Andrej Babiš už není oficiálně majitelem Agrofertu, formálně firmu převedl do svěřenského fondu.

Zvláštní vyšetřování: Co tvrdí zemědělec Rada o Babišově podnikání:

Zvláštní vyšetřování, díl, v němž vystupuje také zemědělec Rada. (Video: Seznam Zprávy)

Radu společnost údajně vyzývala k zaplacení dlužných částek. „Bohužel nám neuhradil vše, co nám dluží, a v obdobné situaci jsou i jeho další věřitelé, proto nám nezbývá jako řádnému hospodáři jiná cesta, než se domáhat svých nároků tímto způsobem," dodal Hanzelka.

Podle Agrofertu dluží Agro Boskovštejn hlavně za prodej a pronájem zemědělské techniky, strojů a zavlažovacího zařízení.

„Již před lety jsme byli svědky pochybných obchodních praktik pana Rady na farmě v Jevišovicích. Výsledkem jeho podnikání byly dluhy, exekuce, pokuty od státu, nezaplacené mzdy zaměstnancům a celkově zdevastovaná zemědělská farma. Dluhy pana Rady jsme v minulosti převzali a zachránili několik jeho firem před krachem. Dnes na rozdíl od doby pana Rady farma v Jevišovicích prosperuje a dosahuje kladných hospodářských výsledků," uzavřel Hanzelka.

Společnost Agro Jevišovice ze Znojemska patřila k největším producentům kuřecího masa a mléka v zemi a byla významným dodavatelem Kosteleckých uzenin patřících pod Agrofert. Její bývalý vlastník Bohumír Rada viní Babiše z toho, že holding převzal firmu v rozporu se zákonem, čímž mu údajně vznikla škoda přesahující 11 milionů korun. S Babišem se podnikatel pře například i o spálené obilí na poli u Velkých Karlovic za zhruba čtyři miliony korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované