Hlavní obsah

Kompletní přehled všech platných koronavirových opatření

Článek

Co je nejnovější?

 • Vláda schválila konec proplácení testů. Lidé, kteří nebudou očkovaní, ale budou chtít jít do restaurace či kina, si od 1. září budou muset zaplatit test z vlastního. Podrobněji čtete ZDE.
 • Lidem mířícím do restaurací či za kulturou už nestačí čestné prohlášení. Platí systém O-N-T: tedy dokončené očkování, prodělaná nemoc, nebo test proveden v certifikované laboratoři. Ten může být buď PCR (nejdéle 7 dní starý), nebo antigenní (maximálně 3 dny starý).
 • Od 19. července je povinnost oznámení o konání hromadné akce nad 1000 osob.

Co se změnilo od pátku 9. července čtěte podrobněji ZDE.

Co v článku naleznete?

 • Roušky a respirátory – kde je musíte nosit a jaké jsou výjimky.
 • Dovolená v Česku 2021 – kde se prokazovat testem, očkováním a proděláním nemoci.
 • Letní tábory – jaké jsou podmínky před odjezdem a v jejich průběhu.
 • Obchody, služby a kultura – co je otevřené/zavřené a jaká jsou opatření.
 • Restaurace a hotely – co je otevřené/zavřené a kdo se může ubytovat v hotelu.
 • Sport – jaké jsou podmínky pro sportování.
 • Sociální a zdravotnická zařízení – návštěvy, účast při porodu, poskytování sociálních služeb.
 • Podmínky ve firmách – jak je to se stravováním a rouškami.
 • Zahraniční cesty  pendleři, návrat do ČR, testování.
 • Úřady a jiné instituce – úřední hodiny a jak je to s propadlými doklady.

Roušky a respirátory

Platí povinnost nosit všude v uzavřených prostorách respirátor (či technicky stejně účinný prostředek). Lidé tak musí nosit respirátor v prodejnách, provozovnách, ve veřejné dopravě, motorových vozidlech (pokud nejste členové jedné domácnosti), zdravotnických zařízeních, na mezinárodních letištích a na nástupištích.

Venku nejsou roušky a respirátory povinné.

Od úterý 8. června není povinné nosit roušku v zaměstnání, pokud lidé mají své místo v kanceláři a pokud je člověk na jednom pracovním místě a jsou tam pouze spolupracovníci. Změna se ovšem netýká společných prostor, jako jsou šatny či jídelny.

Výjimky z nošení roušek a respirátorů – Roušky nemusí nosit děti do 2 let (včetně), osoby s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami. Děti do 15 let mohou nosit místo respirátoru chirurgickou roušku.

Dovolená v Česku

Lidé na dovolené v Česku musejí splňovat takzvaný systém O-N-T: Očkování, prodělaná Nemoc nebo Test. Očkování je platné 14 dní po druhé dávce vakcíny, prodělaná nemoc platí 180 dní od pozitivního testu. Platný test může být dvojí - buď PCR, který paltí 7 dní, nebo antigenní, jehož platnost jsou 3 dny. Všechny certifikáty, které je nutné předložit, můžete mít buď v papírové podobě z certifikovaných míst, nebo si je stáhnout na portálu ocko.uzis.cz, nebo si je nahrát do aplikace Tečka.

Konkrétní pravidla pro dovolenou v Česku

 • Roušky a respirátory – venku nejsou povinné. Nasadit si je lidé musí ve vnitřních prostorách (v obchodech, službách, hromadné dopravě a podobně).
 • Ubytování – pro ubytování platí systém O-N-T: tedy dokončené očkování, prodělaná nemoc, nebo test proveden v certifikované laboratoři. Ten může být buď PCR (nejdéle 7 dní starý), nebo antigenní (maximálně 3 dny starý). Lidé, kteří se ubytují na více než týden a prokazují se negativním testem, musí po 7 dnech na nový test (buď z certifikovaného místa, nebo mohou provést samotest na místě).
 • Zábava a kultura – před vstupem je také nutné prokázat se bezinfekčností.

Kompletní informace o dovolené v Česku najdete zde.

Na lidi, kteří cestují do zahraničí, čeká řada podmínek. Pro všechny cestovatele platí povinnost mít při návratu do Česka vyplněný příjezdový formulář, vyžadují ho i některé země při příjezdu na dovolenou. Jak je to s dovolenou v zahraničí čtěte ZDE:

Letní tábory

Děti s PCR testem se nebudou podle ministerstva muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to ani v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou i děti s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně 7 dní starý.

Přetestování dětí v rámci letních táborů, které trvají déle než týden, bude po sedmi dnech nutné pouze u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Děti, které na tábor odjedou s PCR testem starým nanejvýš 7 dní, se testování v průběhu tábora netýká. Tato podmínka platí bez ohledu na to, zda jsou v jedné skupině děti s různými typy testů.

Obchody, služby a kultura

Otevřené obchody – Otevřeny mohou mít všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně (od 26. června maximálně jeden na 10 metrů čtverečních). Ruší se zákaz propagačních aktivit v maloobchodu.

Služby – Pro vstup do všech otevřených provozoven (a některých kulturních zařízení) je nutný negativní test: z certifikovaného odběrového místa. Další možností je ukončené očkování (dva týdny po druhé dávce) nebo nejdéle 180 dní od pozitivního testu.

PCR test má platnost týden, antigenní test může být starý maximálně 72 hodin. Od 26. června se zrušila podmínka, že v jeden okamžik může být poskytována služba jednomu zákazníkovi.

V pondělí 31. května se otevřel zbytek do té doby zavřených služeb, jakými jsou wellness, bazény, koupaliště, sauny nebo solné jeskyně. Kapacita se od 26. června zvýšila z 50 na 75 procent.

Dětské koutky – Od 1. června je povolena činnost dětských koutků v nákupních centrech. Podmínkou je zaplnění maximálně padesátiprocentní kapacity a vedení evidence osob, které službu využily.

Fitness centra – Je možný jejich provoz, roušky nejsou povinné. Platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních, od 31. května jsou otevřené šatny.

Herny, kasina, konference – Od 31. května obnovují svůj provoz herny a kasina. Zvýší se i limit počtu účastníků na kongresech či konferencích na 250 uvnitř i venku.

Zoologické a botanické zahrady – Mohou mít otevřené vnitřní i venkovní prostory s omezením 1 návštěvníka na 10 metrů čtverečních plochy.

Kulturní akce – Od 26. června může být na venkovních akcích až 5 000 lidí, pro vnitřní sály platí maximální návštěva 2 000 diváků. Kapacita může být zároveň zaplněna maximálně ze 75 procent.

Uvnitř mohou i nadále být jen usazení diváci, venku je možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční. Platí nutnost mít zakryté dýchací cesty a prokázat se buď certifikátem o kompletním očkování, negativním testem, či dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Občerstvení – Na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou, od 26. června je povolená také konzumace v hledišti (například v kinech).

Muzea, galerie, památky – Jsou otevřeny ve všech krajích. Na památkách se mohou konat skupinové prohlídky pro nejvýše deset lidí nebo až 30 lidí s potvrzením. V muzeích a galeriích je možné počítat 10 metrů čtverečních na návštěvníka, zvýšila se tedy možná kapacita.

Knihovny mohou otevřít, přítomen ale může být jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Restaurace a hotely

Restaurace, hospody, bary, diskotéky, kluby a kavárny mohou od 31. května otevřít kromě zahrádek také vnitřní prostory. U stolu mohou sedět čtyři lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Rozestupy mezi jednotlivými stoly musí být minimálně 1,5 metru. Uvnitř nemůže být více lidí, než kolik je míst na sezení.

Povinné zůstávají také respirátory (kromě doby konzumace). Povolena je živá hudba, zakázaný je stále tanec.

Hotely a ostatní ubytovací zařízení jsou otevřeny. Ubytovat se mohou lidé s očkováním a také ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19 a mají potvrzení od lékaře. Další možností je test ne starší 48 hodin. Testovaní lidé se mohou ubytovat nejdéle na 7 dnů, pokud by si chtěli pobyt prodloužit, musí projít dalším testem.

Sport

Profesionální sport – Je povolen. Sportovci i realizační týmy ale musí být pravidelně testováni.

Amatérský sport – Veškeré týmové sportovní soutěže jsou pozastaveny. Na venkovní ploše může sportovat až 150 lidí najednou. Uvnitř může být až 75 lidí najednou, otevřené jsou také šatny a sprchy.

Sociální a zdravotnická zařízení

Návštěvy v nemocnicích, v zařízení následné a dlouhodobé péče a v sociálních zařízeních – Kdo se člověk nemůže prokázat kompletním očkováním (dva týdny po druhé dávce), musí buď prokázat, že je maximálně 180 dnů po nákaze koronavirem, nebo musí předložit platný test. U antigenních testů stále platí, že nesmí být starší 72 hodin, u PCR testů je pak platnost 7 dnů. Po celou dobu návštěvy je nutné mít respirátor (děti mohou mít chirurgickou roušku).

Návštěvy ve vězeních – Jsou povoleny za určitých podmínek.

Podmínky a testování ve firmách

Neočkovaní zaměstnanci musí od 9. července po návratu ze zahraničí - z jakékoli země - na test. Pokud přicestují z destinace, kde je riziko nákazy nízké či střední (země v zelené a oranžové barvě), platí pro ně povinnost nechat se otestovat do pěti dní od příjezdu, ale mohou na pracoviště docházet, nemine je však povinnost nošení respirátoru minimální třídy FFP2. V případě návratu ze země s vysokým rizikem nákazy nebudou moci být zaměstnanci vpuštěni na pracoviště bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli.

Roušky a respirátory – Není povinné nosit roušku v zaměstnání, pokud lidé mají své místo v kanceláři a pokud je člověk na jednom pracovním místě a jsou tam pouze spolupracovníci. Změna se ovšem netýká společných prostor, jako jsou šatny či jídelny.

Stravování – Závodní stravování je povoleno. Provozovatel nesmí do vnitřních stravovacích prostor připustit více lidí, než je míst na sezení. U jednoho stolu mohou být maximálně čtyři strávníci, mezi stoly musí být rozestupy 1,5 metru. U dlouhého stolu může sedět více lidí, ale ve čtyřčlenných skupinkách, mezi kterými jsou dvoumetrové rozestupy.

Zahraniční cesty

Mapa cestovatele – Na stránkách ministerstva zahraničí najdete přehled zemí s podmínkami, které musíte před vstupem splnit. Na tomto místě lze zjistit i nutnost povinné karantény či absolvování testu. U každé země se také dozvíte, jestli je v ní nízké, střední, vysoké nebo velmi vysoké riziko nákazy.

Kontrolu očkování nebo testu obnovilo Chorvatsko.

Vstup do ČR – Bez jakýchkoliv podmínek je možné cestovat jen do zemí s nízkým rizikem nákazy. Pokud jste v posledních 14 dnech pobývali minimálně 12 hodin v zemi se středním, vysokým nebo velmi vysokým rizikem nákazy, musíte splnit několik pravidel. Před vstupem do ČR je nutné vždy vyplnit příjezdový formulář. V případě příjezdu ze země se středním (oranžová) nebo vysokým (červená) rizikem nákazy se test vyžaduje pouze v případě, že osoba do Česka přicestovala hromadnou dopravou. U zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená) jsou nutné dva testy. Jeden je nutné předložit při příjezdu (antigenní nebo PCR), druhý PCR od 5. do 14. dne od příjezdu. Detailní informace najdete zde.

Plně očkovaným Čechům se od 9. července usnadní návrat ze zahraničí:

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? To naleznete v přehledu níže.

Pendleři – Podmínky pro Čechy pracující v zahraničí se dynamicky mění. Většina sousedů vyžaduje negativní antigenní či PCR test. Podrobné informace včetně těch od jednotlivých spolkových zemí Německa, které s Českem sousedí, najdete zde.

Úřady a jiné instituce

Úřední hodiny – Fungují normálně a bez omezení.

Osobní kontakt – Úřady upřednostňují písemný, elektronický nebo telefonní kontakt před osobním, a to kvůli snížení rizika nákazy. Možnost osobního kontaktu je ale zachována. Ve vnitřních prostorách úřadů platí povinnost nosit chirurgickou roušku či respirátor.

Propadlé doklady – Po celé Evropské unii se do konce června automaticky prodlužovala platnost technické kontroly vozidla o 10 měsíců od konce její původní platnosti. Opatření se týká i řidičských průkazů. Jestli se vás opatření týkalo, čtěte zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované