Hlavní obsah

Kompletní přehled všech platných koronavirových opatření

Článek

Co je nejnovější?

 • Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách.
 • Od 17. ledna se bude ve školách testovat jednou týdne antigenním testem, při pozitivních nálezech potvrzovacím PCR testem.
 • Od 17. ledna budou firmy povinně testovat zaměstnance – včetně těch, kteří jsou očkovaní třetí dávkou.
 • Od 17. ledna budou mít očkovaní lidé nárok na pět bezplatných PCR testů měsíčně.
 • Karanténa i izolace se od úterý 11. ledna zkrátila na pět dní.

Další informace:

 • Karanténa: Jak postupovat, když máte pozitivní test vy, kolega v práci, partner, či děti? Koho čeká kontrolní test, kdy je na řadě karanténa, kdy izolace a kdo se nemusí nijak omezovat?
 • Kompenzační bonus: Jaké jsou podmínky, jak se počítá, jaká je jeho výše, odkdy žádat a kdy přijdou peníze? Podívejte se na přehledný návod, jak ho získat a na co si dát pozor.

Co v článku naleznete?

 • Roušky a respirátory – kde je musíte nosit a jaké jsou výjimky.
 • Pravidla O-N – jak je to s testy, očkováním a prodělanou nemocí.
 • Placení testů - Kdo si musí testy platit a kolik testy stojí.
 • Školy - Jaká pravidla platí pro nový školní rok.
 • Obchody, služby a kultura – co je otevřené/zavřené a jaká jsou opatření.
 • Restaurace a hotely – co je otevřené/zavřené a kdo se může ubytovat v hotelu.
 • Sport – jaké jsou podmínky pro sportování.
 • Sociální a zdravotnická zařízení – návštěvy, účast při porodu, poskytování sociálních služeb.
 • Podmínky a testování ve firmách – jak je to s rouškami a testy.
 • Zahraniční cesty  pendleři, návrat do ČR, testování.
 • Úřady a jiné instituce – úřední hodiny a jak je to s propadlými doklady.

Roušky a respirátory

Respirátor je nutné nosit ve vnitřních prostorech včetně pracovišť. Pokud je pracovník v kanceláři sám, ochranu mít nemusí. Respirátor není nutné mít ani v případech, kdy kolega sedí dále než 1,5 metru. Pokud nejsou dodrženy rozestupy 1,5 metru, respirátor je povinný.

Venku nejsou roušky a respirátory povinné.

Výjimky z nošení roušek a respirátorů – Roušky a respirátory nemusí nosit děti do dvou let (včetně), osoby s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami. Děti do 15 let mohou nosit místo respirátoru chirurgickou roušku.

O dalších výjimkách čtěte zde:

Pravidla O-N

Očkování nebo prodělaná Nemoc. Očkování je platné 14 dní po druhé dávce vakcíny, prodělaná nemoc platí 180 dní od pozitivního testu. Od 22. listopadu se už není možné prokazovat negativním antigenním či PCR testem v restauracích či službách.

Výjimku mají lidé se započatým či dokončeným očkováním, dále ti, které na test poslal lékař nebo hygiena a také lidé, kterým se očkování ze zdravotních důvodů nedoporučuje. Tito lidé mají testy dál hrazené zdravotními pojišťovnami.

Všechny certifikáty, které je nutné předložit, můžete mít buď v papírové podobě z certifikovaných míst, nebo si je stáhnout na portálu ocko.uzis.cz, nebo si je nahrát do aplikace Tečka.

Placení testů

Od 22. listopadu 2021 zdravotní pojišťovny dál lidem neproplácí antigenní testy. Od 17. ledna 2022 mají plně očkovaní nárok na pět PCR testů měsíčně. Děti od 12 do 18 let, lidé se započatým očkováním a lidé s kontraindikací mají hrazeno také pět PCR testů měsíčně.

Neočkování nad 18 let nemají testy hrazené pojišťovnou a musí si je platit.

Od 20. prosince může vydat žádanku na PCR test zaměstnavatel, a to v případě, že vyjde zaměstnanci pozitivní antigenní test. Dětem pozitivně testovaným ve školách bude žádanku vystavovat krajská hygienická stanice.

Školy

Od 17. ledna se žáci a zaměstnanci škol testují jednou týdně, a to v pondělí. Výjimku tvoří zaměstnanci mateřských škol, kteří se musí testovat dvakrát týdně.

Učitelé, kteří nemají dokončené očkování nebo nejsou otestovaní, mají povinnost mít během výuky respirátor. Žáci a studenti mají povinnost nosit respirátor nebo chirurgickou roušku, když se nepodrobí preventivnímu testování nebo jinak neprokáží svojí bezinfekčnost.

Studenti vysokých škol musí mít při výuce, které se účastní více než 50 lidí najednou, nasazené respirátory.

Od 22. listopadu se už studenti na vysokoškolských kolejích nesmějí testovat samotesty. Musí se jednou týdně prokázat testem z laboratoře (PCR nebo antigenním testem).

Obchody, služby a kultura

Otevřené obchody – Otevřeny mohou mít všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně (jeden člověk na 10 m2). V nákupních centrech platí od 26. listopadu zákaz konzumace potravin, v takzvaných ‚food courtech‘ bude možné koupit jídlo pouze s sebou.

Služby – Pro vstup do všech provozoven (a některých kulturních zařízení) je nutné splnit jedno z pravidel O-N (Očkování, prodělaná Nemoc).

Kulturní a sportovní akce – Od 22. listopadu je možné se prokázat jen dokončeným očkováním či prodělanou nemocí. PCR testy mohou organizátoři uznat jen osobám do 18 let a lidem s kontraindikací k očkování. Od 29. prosince může na kulturní a jiné akce 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolu, jsou omezeny na nejvýše 100 osob.

Wellness, bazény – Jsou otevřené služby typu wellness, sauny nebo solné jeskyně. Bazény a koupaliště mají otevřenou stoprocentní kapacitu, nutný je pouze rozestup 1,5 metru.

Fitness centra – Je možný jejich provoz, roušky nejsou povinné. Lidé musí dodržovat rozestupy dva metry, šatny jsou otevřené v běžném režimu.

Konference, kongresy – Platí stejné podmínky jako při kulturních nebo sportovních akcích.

Zoologické a botanické zahrady – Mohou mít otevřené vnitřní i venkovní prostory, povolena je stoprocentní kapacita. Musí být dodržovány rozestupy 1,5 metru.

Občerstvení – Na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou, je povolena také konzumace v hledišti (například v kinech).

Společenské akce – Maximální počet lidí na různých spolkových a společenských akcích, oslavách a podobně se od 26. listopadu snížil z 1000 na 100 lidí.

Muzea, galerie, památky – Je povolena 100% kapacita za předpokladu splnění podmínek O-N. Nutné jsou jen rozestupy 1,5 metru.

Knihovny mohou otevřít, přítomen ale může být jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Restaurace a hotely

Restaurace, hospody, bary, diskotéky, kluby, kavárny a casina mohou mít otevřené venkovní i vnitřní prostory. U stolu mohou sedět nanejvýš šest lidí, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Rozestupy mezi jednotlivými stoly musí být minimálně 1,5 metru. Uvnitř nemůže být více lidí, než kolik je míst k sezení.

Povinné zůstávají také respirátory (kromě doby konzumace). Restaurace musí podle vládního nařízení kontrolovat splnění jedné z podmínek O-N zákazníka. Bez prokázání této skutečnosti nesmí být zákazníkovi poskytnuta služba v případě restaurací nesmí být obsloužen. Výjimka platí pro děti mladší 12 let. Nařízení se nevztahuje na poskytování jídel s sebou.

Hotely a ostatní ubytovací zařízení jsou otevřeny. Hosté se mohou ubytovat maximálně na 7 dní, poté je potřebné znovu prokázat bezinfekčnost. Výjimky platí pro pracovní cesty nebo například poskytování zdravotní péče. Pro ubytování platí pravidla O-N. Když pojede neočkovaný na služební cestu, bude potřebovat PCR test.

Sport

Profesionální sport – Je povolen. Sportovci i realizační týmy ale musí být pravidelně testováni.

Amatérský sport – Sportovat může najednou až 20 lidí bez podmínek. V případě vyššího počtu sportovci musí splňovat jednu z podmínek O-N. Otevřené jsou také šatny a sprchy.

PCR testy je možné uznávat jen u osob mladších 18 let, lidí s kontraindikací proti očkování (zaznamenané v ISIN) a u rozočkovaných osob. PCR testy nesmí být starší 72 hodin.

Organizátor amatérské sportovní přípravy musí uchovat kontaktní údaje účastníka (ideálně telefonní číslo) po dobu 30 dnů.

Sociální a zdravotnická zařízení

Návštěvy v nemocnicích, v zařízení následné a dlouhodobé péče a v sociálních zařízeních – Pro návštěvu platí pravidla O-N-T (Očkování, prodělaná Nemoc, negativní Test). Antigenní test má platnost 24 hodin, PCR test pak 72 hodin od odběru. Po celou dobu návštěvy je nutné mít respirátor (děti mohou mít chirurgickou roušku). Není možné prokázat samotestem, ale pouze testem z odběrového místa.

Každých 7 dní se od 15. listopadu musí zaměstnanci v lůžkové péči otestovat.

Návštěvy ve vězeních – Jsou povoleny osobám, které jsou očkované nebo prodělali nemoc covid-19, předložit lze také negativní PCR test (starý nejvýše 72 hodin).

Podmínky a testování ve firmách

Testování Od 17. ledna se musí zaměstnanci dvakrát týden testovat antigenními testy. Výjimku z testování mají pracovníci na home office a lidé, kteří podstoupili v posledních 72 hodinách PCR test nebo antigenní test z odběrového místa v posledních 24 hodinách.

Zaměstnance, který se odmítne testovat, musí zaměstnavatel nahlásit krajské hygienické stanici a zajistit, aby se tento zaměstnanec dostal do kontaktu s ostatními jen v nejnutnější míře. Zároveň musí nosit po celou dobu respirátor.

Po pozitivním antigenním testu nastupuje zaměstnanec do pětidenní karantény. Po uplynutí karantény se může vrátit do práce, musí ale podstoupit další antigenní test. Druhou možností při návratu do zaměstnání je prokázání se negativním PCR testem.

Stravování – Závodní stravování je povoleno. Provozovatel nesmí do vnitřních stravovacích prostor připustit více lidí, než je míst k sezení. U jednoho stolu mohou být maximálně čtyři strávníci, mezi stoly musí být rozestupy 1,5 metru. U dlouhého stolu může sedět více lidí, ale ve čtyřčlenných skupinkách, mezi kterými jsou dvoumetrové rozestupy.

Zahraniční cesty

Mapa cestovatele – Na stránkách Ministerstva zahraničí najdete přehled zemí s podmínkami, které musíte před vstupem splnit. Na tomto místě lze zjistit i nutnost povinné karantény či absolvování testu. U každé země se také dozvíte, jestli je v ní nízké, střední, vysoké nebo velmi vysoké riziko nákazy.

Vstup do ČR pro české občany - Aktuální pravidla pro Čechy vracející se ze zahraničí do ČR naleznete zde.

Vstup do ČR pro cizince – Možnost přicestování do České republiky je omezena. Omezení se liší podle země, ze které cestujete. Jedná se o míru rizika nákazy u jednotlivých zemí, seznam naleznete zde. Podmínky vstupu se dynamicky mění v závislosti na aktuální situaci. Jaká pravidla aktuálně platí naleznete zde.

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? To naleznete v přehledu níže.

Pendleři – Podmínky pro Čechy pracující v zahraničí se dynamicky mění. Většina sousedů vyžaduje negativní antigenní či PCR test. Podrobné informace, včetně těch od jednotlivých spolkových zemí Německa, které s Českem sousedí, najdete zde.

Úřady a jiné instituce

Úřední hodiny – Fungují normálně a bez omezení.

Osobní kontakt – Úřady upřednostňují písemný, elektronický nebo telefonní kontakt před osobním, a to kvůli snížení rizika nákazy. Možnost osobního kontaktu je ale zachována. Ve vnitřních prostorách úřadů platí povinnost nosit chirurgickou roušku či respirátor.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované