Hlavní obsah

Alergie je téměř civilizační chorobou, může za ni i hojnost, ve které žijeme

Boom zažívají v současné době potravinové alergie. (Video: Háta Sassmannová, Seznam.cz)

Podle dat Světové zdravotnické organizace trpí v České republice alergií každý čtvrtý až pátý člověk. Dříve šlo o vzácnou poruchu. Dnes by se daly alergie nazvat téměř civilizační chorobou.

Článek

Z hlediska statistik je alergie čtvrtým nejčastějším onemocněním ve světě. „Jenom v České republice trpí alergií asi 2 000 000 lidí,” říká Martin Polák, vedoucí lékař multioborové JIP příbramské nemocnice. Dodává ale, že v zemích takzvaného třetího světa je číslo nemocných mnohem menší. Na vině je množství látek, kterým náš organismus denně zatěžujeme. Pravděpodobně kdybychom tedy žili v souladu s přírodou, trpěli bychom alergiemi o poznání méně.

Člověk může být alergický prakticky na všechno. Boom v současné době zažívají potravinové alergie. Podle Poláka za to může množství přísad na vaření, které máme k dispozici. „Žijeme ve století, kdy používáme všechny možné ingredience v rámci přípravy pokrmů. Ty pak obsahují spoustu látek, které jsou potenciální alergeny,” vysvětluje. Jak se ale taková alergie diagnostikuje? A dá se léčit? To se dozvíte ve videu nad článkem. 

Celý pořad Ráno na gauči sledujte každý všední den od 6:30 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Zemřel „řezník z Pekingu“, čínský expremiér Li Pcheng

    Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, jemuž je připisována odpovědnost za krvavé potlačení prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989. Informovala o tom dnes čínská státní média. Expremiér Li podlehl v pondělí krátce před půlnocí v Pekingu blíže neupřesněné nemoci, napsala oficiální agentura Nová Čína.

    Li Pcheng působil ve funkci premiéra v letech 1987 až 1998, od roku 1998 do roku 2003 byl předsedou stálého výboru čínského parlamentu. Po většinu 90. let byl Li druhým nejvyšším představitelem vládnoucí čínské komunistické strany po prezidentu Ťiang Ce-minovi.