Hlavní obsah

Američanky demonstrují za práva na potraty, tisíce se sešly před Bílým domem

Foto: Profimedia.cz

Protestující ve Washingtonu pochodovaly k budově amerického nejvyššího soudu.

Reklama

Ve Washingtonu, texaském Austinu a dalších amerických městech dnes vyšly do ulic demonstrantky při pochodech za práva žen na potrat.

Článek

Tisíce žen se před největším z pochodů v americké metropoli sešly před Bílým domem, dav více než tisíce lidí demonstroval i před budovou Kapitolu v Texasu proti nedávno zavedenému přísnému omezení potratů, napsaly agentury AP a Reuters.

Protestující ve Washingtonu pochodovaly k budově amerického nejvyššího soudu, který zasedne v pondělí. Soudci budou mimo jiné rozhodovat o případu v Mississippi, který by mohl zvrátit přelomový verdikt z roku 1973 v kauze Roeová versus Wade. Rozhodnutí tehdy de facto povolilo potraty v celých USA až do chvíle, kdy je plod schopen přežít mimo dělohu.

Zastánci práva na potrat se nyní obávají, že nejvyšší soud, kde mají většinu šest ku třem konzervativci, by mohl toto rozhodnutí zakládající precedent zrušit.

Případ Roeová versus Wade připomněly i demonstrantky shromážděné před Bílým domem - některé z nich na sobě měly trička s nápisem „1973“. Další držely transparenty s hesly jako „Hleď si své vlastní dělohy“ či „Potrat je osobní volba, ne právní debata“. Před budovou soudu pak skandovaly „Moje tělo, moje volba“.

Devatenáctiletá studentka Elaine Baijalová AP řekla, že pochodů za legalizaci potratů v 70. letech minulého století se účastnily její matka i babička. „Je smutné, že za svá práva musíme bojovat i o 40 let později. Ale je to tradice, ve které chci pokračovat,“ dodala Baijalová.

Pochod ve Washingtonu je podle organizátorů jedním ze zhruba 660 podobných protestů po celé zemi. V Texasu, který je podle Reuters dějištěm celonárodního boje proti zákazu potratů, se kromě Austinu bude pochodovat i v dalších městech.

V Texasu 1. září začal platit zákon, který zakazuje provádět téměř všechny potraty od zhruba šestého týdne těhotenství, kdy lze detekovat srdeční tep embrya. V momentě, kdy začíná být možné pozorovat tep embrya, ještě většina žen ani netuší, že je těhotná, připomíná AP.

Texaský zákon inspiroval řadu účastnic i žen, které k demonstrantkám promlouvaly. „Doba je temná … ale proto jsme tady. (…) Boj je teď před vaším prahem, ať už jste kdekoliv,“ řekla ředitelka organizace na podporu plánovaného rodičovství Planned Parenthood Alexis McGillová Johnsonová. Texaské ženy podle ní od začátku září musí trávit dlouhé hodiny cestou za hranice státu, aby těhotenství ukončily.

Brigid Leahyová z Planned Parenthood ve státě Illinois uvedla, že některé Texasanky za zákrokem zamířily až do jejího státu, který je vzdálen nejméně šest hodin cesty - od hranic ke hranicím více než 640 kilometrů.

„Snaží se přijít na to, jak zaplatit za letenku, benzín nebo lístek na vlak, mohou potřebovat hotel nebo jídla. (…) Musí si zařídit volno v práci, hlídání dětí. Může to být opravdový boj,“ uvedla Leahyová.

Reklama

Související témata:

Doporučované