Hlavní obsah

Americká Arizona hlásí výskyt moru, lidé se mají vyhnout kontaktu se zvířaty

15. 8. 2017

Od roku 2010 do roku 2015 onemocnělo morem 3 248 lidí a zemřelo 584 (video: archiv, foto: Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc., CC BY SA 3.0). (Video: Josef Mačí, archiv)

Mor přenášejí blechy nebo nakažená zvířata. Úřady proto před kontaktem s nimi varují.

Článek

V americké Arizoně se objevil mor. Úřady vydaly varování poté, co byly blechy pozitivní na toto vysoce infekční onemocnění. Mor se objevil v okresech Navajo a Coconino.

„Odbor zdravotnictví okresu Navajo vyzývá občany, aby přijali opatření ke snížení možnosti nakažení touto vysoce infekční nemocí, kterou mohou přenášet blechy, hlodavci, králíci a dravci, již se těmito zvířaty živí,” varují úřady občany na Facebooku před kontaktem se zvířaty.

Taylor, AZ – Navajo County Public Health officials have confirmed that fleas collected in the Taylor area have tested...

Zveřejnil(a) Navajo County dne 11. srpen 2017

Mor je bakteriální onemocnění, které se na člověka přenáší bleším kousnutím nebo přímým kontaktem s nakaženým zvířetem. U pacienta se projeví do sedmi dní příznaky podobnými chřipce. Jde o velmi těžké onemocnění, na dýmějový typ umírá až 60 % lidí a plicní typ má dokonce 100% úmrtnost, pokud se neléčí. Od roku 2010 do roku 2015 se podle WHO nakazilo morem 3 248 lidí a 584 zemřelo.

Ve středověku na nakázu takzvanou černou smrtí zemřelo několik desítek milionů lidí.

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama