Hlavní obsah
Online

Bývalý policista Chauvin bude obviněn z vraždy druhého stupně

Foto: Profimedia.cz

Black Live Matter. Snímek z demonstrací v okolí Washingtonu D.C..

3. 6. 6:21
aktualizováno • 3. 6. 22:50

V USA stále pokračují nepokoje, které vypukly kvůli smrti černocha George Floyda. V úterý prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil k jejich zastavení. Dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom americký list Star Tribune.

- V pondělí prezident Trump pohrozil americkým státům a městům, které dostatečně tvrdě nezasáhnou proti násilným demonstracím, že za tímto účelem nasadí armádu. To federální vládě umožňuje takzvaný zákon o vzpouře. Prezidentova slova kritizoval mimo jiné jeho pravděpodobný vyzyvatel v listopadových volbách Joe Biden.

- Navzdory zákazu vycházení vyrazily tisíce demonstrantů i v úterý večer do ulic New Yorku. Zákaz vycházení podle agentury DPA nerespektovali ani protestující ve Washingtonu.

Dění v USA jsme sledovali online i včera:

 • Další hongkongská paralela: Demonstranti vytahují deštníky

  Stovky demonstrantů v Seattlu jako ochranu proti policistům a bezpečnostním silám používajícím pepřové spreje zvolily deštníky. Už v průběhu demonstrací účastníci skandovali: „Už žádný plyn!“ Tato scéna připomíná loňské protesty v Hongkongu, během kterých se prodemokratičtí protestující před bezpečnostními silami města chránili deštníky.

  Starosta města prodloužil zákaz vycházení po desáté hodině až do soboty.

 • Policisté během nepokojů ve Washingtonu sáhli po pepřovém spreji

  Policie se ve Washingtonu chystá rozehnat demonstrující, kteří i v pozdních hodinách protestují navzdory zákazu vycházení. Zákaz je platný od sedmé hodiny večerní, ve Washingtonu je však rušno i v jednu hodinu ráno. Okolo parku Lafayette, který se stal v posledních dnech útočištěm ne vždy poklidných demonstrací, nově stojí plot. Na jedné straně policisté, na druhé skupiny vyjadřující svůj názor na zabití George Floyda.

  Redaktor CNN popsal, že skupina přibližně o 250 lidech na policisty křičí přes plot. Situace se zhoršila krátce poté, co vzduchem začaly létat projektily, na což policisté reagovali použitím řádných dávek pepřového spreje. „Teď vidíte, jak vypadá odpověď od Národní gardy D.C.,“ řekl reportér CNN Alex Marquardt. „Přítomna je jen vojenská policie.“ Protestující těm, kteří byli pepřovým sprejem zasaženi, pomáhají vymývat obličej vodou.

 • Násilí v Hongkongu jim vadí, v USA ne. Lamová se obula do Trumpova „dvojího metru“

  Správkyně Hongkongu Carrie Lamová včera směrem k protestům ve Spojených státech pronesla, že jsou jen důkazem „dvojího metru“ cizích vlád, které kritizují Peking za potlačování demonstrací v Hongkongu. „Nepokoje ve Spojených státech jen zřetelně ukazují přístup dvojího metru,“ řekla Lamová pro média. „Vidíme, jak reagují místní úřady. Ale když Hongkongem zmítaly nepokoje minulý rok, do jaké pozice že se to stavěly?“

  USA v loňském roce ostře odsoudily stupňující se násilí mezi policií a protestujícími po měsíčních demonstracích proti úsilí Pekingu získat větší kontrolu nad Hongkongem. Lamová také zkritizovala, že se Trump navzdory svým předešlým názorům o policejním násilí v Hongkongu nebrání přítomnosti donucovacích orgánů v ulicích amerických měst. „Národní bezpečnost vlastní země berou velice vážně, ale na bezpečnost naší země, zejména co se týče situace v Hongkongu, se dívají zkresleně,“ řekla na adresu americké vlády.

 • Lidé v LA celý den klečí před starostovým sídlem, i po zákazu vycházení

  Přestože počet demonstrujících v Los Angeles výrazně klesl, skupina lidí vytrvale protestuje dál. Část z nich si pro svůj protest vybrala sídlo starosty, kde lidé zůstávají i hodiny po zákazu vycházení. Protesty během dne byly mírumilovné a bez problémů, s blížící se tmou a přítomností policie ale houstne napětí, napsala korespondentka CNN Kyung Lahová.

  Policie se seřadila do formace a zdá se, že se chystá rozehnat protestující, kteří několik hodin klečí na zemi s rukama vzhůru. „Jsou slyšet sirény, policie se evidentně chystá zatýkat, protože lidé porušují zákaz vycházení,“ řekla Lahová. Starosta Los Angeles Eric Garcetti dříve řekl, že je „hrdý“ na pokojné protestující, na protesty a svobodu projevu mají lidé právo, dodal.