Hlavní obsah

Američtí zákonodárci uctili památku Bushe staršího

Američtí státníci uctili památku George Bushe staršího. (Video: AP)

 

Reklama

4. 12. 2018 9:14

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií, viceprezident Mike Pence či předseda republikánské většiny USA Mitch McConnell a mnozí další uctili památku zesnulého bývalého prezidenta George Bushe staršího. Stalo se tak na pietní akci ve Washingtonu, kam včera dorazila rakev s jeho pozůstatky.

Článek

Americký prezident Donald Trump spolu s manželkou Melanií v tichosti uctili památku zesnulého prezidenta George Bushe staršího v rotundě Kapitolu, sídle Kongresu USA. Informovala o tom agentura AP. Rakev s pozůstatky byla dopravena do Washingtonu z Texasu v pondělí a v rotundě bude do středečního pohřbu.

Rakev, která byla zahalena do americké vlajky, po schodech k rotundě vynesla čestná stráž. Na místě čekal Bushův syn, rovněž někdejší prezident USA, George W. Bush s manželkou.

Asi o tři hodiny později na místo přijel současný americký prezident s první dámou. Trump u rakve dlouze zasalutoval a Melania si položila ruku na srdce. I další američtí státníci vzdali čest jeho památce. „Bylo mu pouhých 20 let tehdy v září roku 1944, když byl jeho bombardér zasažen. Avšak navzdory ohni i kouři zachoval chladnou hlavu a držel kurz. Pevnou rukou. To je to, co nám George Bush předával po desetiletí. Napříč studenou válkou i pádem Sovětského svazu držel směr a vedl nás,“ vzpomínal Mitch McConnell, předseda republikánské většiny USA.

Americký viceprezident Mike Pence pak poděkoval jeho rodině, že se nejen s národem, ale i se světem podělila o tak skvělého muže. „I když byl známý jako tichý muž, nebylo to kvůli nedostatku odvahy či troufalosti. Prezident Bush za celých svých 94 let nikdy neztratil lásku pro dobrodružství a nikdy nezklamal oddaně sloužit zemi,“ pronesl Pence.

Ve středu, kdy USA uctí Bushovu památku státním smutkem, se ve washingtonské Národní katedrále uskuteční státní pohřeb, po kterém bude rakev letecky přepravena zpět do Houstonu. Státního pohřbu se zúčastní i Trump, který měl s Bushovou rodinou napjaté vztahy.

Ještě ve středu bude rakev vystavena v houstonském episkopálním kostele svatého Martina, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad. Následně bude rakev přepravena vlakem z Houstonu do College Station, kde jsou v kampusu vysoké školy A&M University na pozemku Bushovy knihovny pohřbeny exprezidentova letos zesnulá manželka Barbara a dcera Robin, která zemřela v dětském věku v roce 1953. Po obřadu, který je plánován na čtvrteční odpoledne místního času (23:15 SEČ), bude Bush uložen po jejich boku.

Bush starší byl 41. prezidentem USA v letech 1989–1993. Zemřel minulý pátek ve věku 94 let. Měl Parkinsonovu chorobu a v dubnu byl přijat do nemocnice kvůli infekci v krvi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované