Článek
Dezinformační kampaň, která běží v řetězových e-mailech a na dezinformačních webech mohla ovlivnit propad volebních preferencí koalice Pirátů s hnutím STAN. Tvrdí to analýza seskupení Čeští elfové, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici.
„Data ukazují korelaci mezi negativním zaměřením dezinformační scény na Piráty a poklesem jejich preferencí. Neříká to, že pokles preferencí je zapříčiněn jen tímto, ale že dosud podceňovaná negativní kampaň v kyberprostoru může mít na pokles preferencí alespoň částečný vliv,“ vysvětluje skupina, která se označuje za striktně apolitickou.
Analýza sleduje vývoj volebních preferencí koalice za uplynulý rok, od září 2020. Využívá k tomu metodiku, kterou používají Seznam Zprávy, tedy takzvaný vážený průměr, který se počítá ze všech doposud dostupných průzkumů.
Komentář: České volby pod údery digitálních rojů
Na časové ose je vidět, že poté, co koalice na přelomu roku dosáhla nejvyšších preferencí a dokonce předstihla hnutí ANO, rychle přibylo dezinformačních mailů zaměřených proti ní.
Zatímco v prosinci 2020, kdy už začaly preference Pirátů výrazně stoupat, byl relativní podíl zachycených mailů s tagem Piráti na sedmi procentech, o měsíc později se zvedl už ke 20 procentům a křivka vyvrcholila v květnu na 25 procentech. A volební preference zaznamenaly pokles.
Analýza Českých elfů.
Autoři analýzy si jako vzorek vybrali ještě server Parlamentní listy. Nárůst článků proti Pirátům kopíroval řetězové maily zhruba s měsíčním zpožděním.
„Byly vybrány jako web s vysokým dosahem a zároveň web, který dle našich analýz má poměrně podstatnou roli z hlediska šíření narativů výhodných pro kremelskou propagandu,“ vysvětlují.
Podle elfů se k řetězovým mailům a dezinformačním médiím připojují i některé politické strany, které vše jen zesilují. „Zahrnuje to radikálně oportunistickou SPD i ‚umírněné‘ hnutí Andreje Babiše. On sám ve své kampani zneužívá narativů, které jiným jazykem sdělují o jeho politických konkurentech dezinformátoři,“ popisuje mluvčí Českých elfů Bohumil Kartous.
„Ve výsledku pozorujeme rozpracovanou dezinformační strategii, která je použitými narativy obdobná proruským dezinformačním kampaním. Útoky jsou často spojovány s narativy ilegální masové migrace, islamizace, zvyšování daní a dalšími,“ popisuje elfí analýza.
Z dat, které elfové nasbírali, dokázali vyčíst také to, že dezinformátoři v posledních měsících částečně změnili strany, které podporují.
„Přibližně ve stejném období dezinformační ekosystém začal místo tradičních malých antisystémových stran masivně podporovat ANO Andreje Babiše,“ naznačují data.
Jak si vede koalice v předvolebním modelu Seznam Zpráv: