Hlavní obsah

Antikonfliktní tým i desítky zdravotníků. Demonstrace na Letné přijde na milion a půl

23. 6. 2019

Přípravy na demonstraci proti vládě Andreje Babiše vrcholí. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

Už poosmé. Lidé se znovu sejdou, aby protestovali proti vládě a za nezávislou justici. Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) má být největším protestem od sametové revoluce. Připraveni jsou desítky policistů, antikonfliktní tým, stovky dobrovolníků, pracovníci Českého červeného kříže.

Článek

Benjamin Roll, který stojí po boku nejviditelnější tváře Milionu chvilek, věří, že lidí na Letnou dorazí čtvrt milionu. Studenta teologie překvapuje, že tisíce lidí poslaly příspěvek na transparentní účet. Dva dny před demonstrací mají k dispozici víc než 5,5 milionu korun.

„Je vidět, že lidem opravdu záleží na tom, aby se něco posunulo v té společnosti, že souhlasí s tím, jak to děláme a díky tomu můžeme dělat ty akce dál, a to jsme rádi,” řekl Seznamu Roll.

Rozhovor s jedním z organizátorů Benjaminem Rollem. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

Pro organizační tým je to velký zápřah. Jedním z úkolů je třeba zajistit bezpečí a komfort pro všechny, kdo přijdou. Sehnat museli třeba šedesátku zdravotníků, zajistit mobilní záchody nebo pítka. Myslí i na dopravu v místě. S dopravním podnikem se domluvili na posílení linky metra A.

„Dopravní podnik posílí provoz metra A v úseku Hradčanská-Želivského. Interval bude zhruba tři až čtyři minuty,” upřesnila mluvčí DPP Aneta Řehková. V případě, že by se vestibuly stanic přeplňovaly, a hrozilo by, že by lidé mohli například spadnout do kolejiště, dopravní podnik by přestal další osoby do metra pouštět.

Zajistit plynulou dopravu mají na starosti policisté. V terénu jich v neděli přibydou desítky. Mezi nimi hlavně ti dopravní, členové antikonfliktního týmu, kriminalisté a pořádkáři. Jestli se bude pro auta zavírat třída Milady Horákové, určí až to, kolik přijde v neděli lidí.

Plány pro nadcházející měsíce zatím Milion chvilek tají. Pražskému magistrátu ale už nahlásilo další shromáždění. A opět na Letné. Má se uskutečnit v předvečer třicátého výročí sametové revoluce. A organizátoři nahlásili až 500 tisíc lidí.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Příčinou vážné nehody u Milína bylo zřejmě nedání přednosti

    Příčinou sobotní vážné nehody tří osobních aut u Milína na Příbramsku bylo zřejmě nedání přednosti. Při kolizi se zranilo osm lidí, z toho sedm těžce. Okolnosti nehody policisté dál vyšetřují. Událost se stala po 21:00 na silnici I/66, která vede z Milína do Příbrami. Cestující museli z havarovaných aut vyprošťovat hasiči. Policie v sobotu uvedla, že havarovala čtyři auta. Dnes jejich počet opravila, stejně jako počet těžce zraněných. Podle sobotních informací bylo vážně zraněno šest lidí a zbytek lehce.

  • V jihočeských Chlumanech evakuovali hasiči kvůli dešti 15 lidí

    Jihočeští hasiči měli v sobotu večer až do půlnoci 30 zásahů kvůli prudkému dešti. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali 15 lidí, jejich domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, odklízeli stromy.

  • V Zoo Dvůr Králové naložili pět nosorožců pro cestu do Rwandy

    V Zoo Dvůr Králové nad Labem dnes ráno naložili pět vzácných nosorožců černých pro cestu do středoafrické Rwandy. Do tamního národního parku Akagera by měli po leteckém převozu dorazit v pondělí dopoledne. Ve Rwandě mají zvířata podpořit v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Jde o dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky.