Hlavní obsah

Antisexistická reklama od Gillette pod palbou kritiky. Rozhořčení muži vyhazují žiletky do koše

Reklama Gillette upozorňuje na toxickou maskulinitu. (Video: Valérie Dvořáková )

Značka Gillette zveřejnila reklamní spot, ve kterém ukazuje příklady sexismu a toxické maskulinity. Někteří uživatelé ale záměr firmy bojkotují a tvrdí, že reklama uráží muže. Příznivci naopak chválí poselství kampaně, jejímž cílem je nabádat muže k lepšímu chování k ženám.

Článek

Na sociálních sítích se šíří vlna kritických reakcí nového reklamního spotu firmy Gillette. Naštvaní muži sdílejí na Twitteru videa, jak produkt vyhazují do koše nebo si kupují žiletky od jiné značky.

Gillette před několika dny zveřejnila reklamní spot, který se netýká mužských vousů, ale odkazuje zejména na globální hnutí #MeToo, sexuální obtěžování na pracovišti nebo násilí. Podle zprávy The Independent kampaň Gillette kritizuje chování mužů k ženám a upozorňuje na toxickou maskulinitu v dnešní době. Podle ní nastal čas, kdy by muži měli změnit svůj přístup a začali se chovat k ženám lépe.

Reakce na záměr společnosti jsou různé. Někteří lidé jsou rozhořčeni a tvrdí, že reklama muže uráží a jedná se jen o feministickou propagandu.

Příznivci naopak dvouminutové video s názvem „Věříme” chválí za jeho poselství. To je založené na 30 let starém sloganu Gillette „To nejlepší pro muže”, který aktuálně značka pozměnila ve znění „To nejlepší z muže”.

„Nepotřebujeme řešit politiku i u holicí pěny,” tweetoval jeden z uživatelů na sociální síti, jak uvádí The Independent.

Mezi příznivce reklamy patří například dcera jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva Martina Luthera Kinga Bernice Kingová. „Tato reklama není protimužská, ale prolidská. Demonstruje to, že charakter člověka se může změnit pro lepší podmínky,” napsala Kingová.

Reklama se na internetu stala rychle populární a za čtyři dny ji na YouTube vidělo přes 11 milionů lidí.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.