Hlavní obsah

„Assange z ambasády dělal špionské centrum,” hájí prezident Ekvádoru odebrání azylu aktivistovi

Ekvádorský prezident řekl, že Julian Assange se na velvyslanectví v Londýně nechoval jako host a porušil podmínky azylu. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

15. 4. 2019 16:39

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, kterého minulý týden ve čtvrtek na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně zatkla britská policie, využíval ambasádu jako špionské centrum. V rozhovoru s listem The Guardian to prohlásil ekvádorský prezident Lenín Moreno, který zopakoval, že rozhodnutí odejmout Assangeovi azyl není výsledkem vlivu jiného státu.

Článek

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange ztratil ekvádorský azyl a bezpečný pobyt na ambasádě v Londýně kvůli tomu, že velvyslanectví využíval jako špionské centrum. Britskému Guardianu to řekl ekvádorský prezident Lenín Moreno.

„Nemůžeme dovolit, aby náš dům, dům, který otevřel své dveře, se stal špionským střediskem,” uvedl Moreno. „Tato činnost porušila podmínky azylu. Naše rozhodnutí není svévolí, ale vychází z mezinárodního práva,” dodal.

Moreno obvinil Assange z opakovaného vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí. V této souvislosti odkázal ekvádorský prezident na činnost portálu WikiLeaks, který zveřejňuje získané tajné a citlivé informace.

Prezident rovněž trvá na tom, že odebrat Assangeovi azyl bylo suverénním rozhodnutím ekvádorské vlády a že jeho země k tomu nebyla nikým donucena. Podle jeho slov se Assange nechoval jako host.

Od Británie získal Ekvádor písemné záruky, že Britové budou respektovat Assangeova základní práva a že ho Londýn nevydá do žádné země, kde by mu hrozil trest smrti.

Assange se sedm let skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, kde čelil obvinění ze znásilnění. Minulý týden ve čtvrtek ho však policie zatkla na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti se švédskou kauzou. Švédsko Assangeův případ předloni odložilo.

Assangeova právní zástupkyně Jennifer Robinsonová mezitím uvedla, že její klient bude spolupracovat se švédskými úřady, pokud požádají o jeho vydání, a že prioritou je vyhnout se vydání do USA. Ministerstvo spravedlnosti USA Assange minulý týden obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované