Článek
Česká veřejnost se ve středu naposledy rozloučí se zesnulou zpěvačkou Hanou Zagorovou. Interpretka instantních hitů předlistopadové éry, ale zároveň i šansonů zaskočila normalizační režim občanskou odvahou, když v létě 1989 podepsala petici Několik vět. O hudebním odkazu zpěvačky Hany Zagorové mluvíme s publicistou Radkem Diestlerem.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- V pátek zemřela česká zpěvačka Hana Zagorová. Držitelce devíti zlatých Slavíků bylo 75 let. „Popová scéna přišla o postavu, bez níž si českou populární hudbu posledních 50 let nelze představit,“ říká publicista Radek Diestler.
- V Ostravě začínala jako šansonistka, pak se o ni zajímal i Karel Gott. Nakonec ale skončila v jedné z velkých hudebních „stájí“ a jejím producentem se stal Karel Vágner.
- Na konci 80. let ale přišel další velký obrat. Komunistickým režimem respektovaná umělkyně podepsala petici Několik vět a poté vystoupila na Letné. „Hodná holka se spojila se ztroskotanci a samozvanci, to byl pro lidi velmi důležitý signál,“ říká.
Bylo jí teprve sedmnáct let, když v ostravském studiu Českého rozhlasu nahrála první melodie. Zpěvačka Hana Zagorová se z „ostravské žáby“, jak ji jednou nazvala Hana Hegerová, stala uznávanou českou zpěvačkou a několikanásobnou českou slavicí.
Její profesionální dráha přitom podle publicisty a zakladatele Popmusea Radka Diestlera začala na 60. léta „trochu atypicky“. Většina elitních zpěvaček totiž vycházela z divadel malých forem, v Ostravě ale takové nebylo.
Hana Zagorová při vystoupení na soutěži Zlatý slavík 1968 ve Sportovní hale v Praze.
V červnu 1969 vystoupila na druhém ročníku soutěže o Děčínskou kotvu s Milanem Černohouzem.
V únoru 1985 se společně se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem zúčastnila galakoncertu ve Velkém divadle v Moskvě.
Hana Zagorová na slavnostním vyhlášení 20. ročníku zpěvácké ankety Zlatý slavík 1981 v Paláci kultury v Praze.
Během sametové revoluce vystoupila 26. listopadu 1989 na letenské tribuně společně s Jaroslavem Hutkou a Jiřím Suchým.
V prosinci 1989 agentura Pragokoncert uspořádala v pražské Lucerně setkání hudebníků, zpěváků, herců a jejich příznivců jako poděkování národa studentům. Vedle Hany Zagorové se ho zúčastnili Helena Vondráčková, Michal David nebo Jiřina Bohdalová.
Svého manžela, sólistu Opery Národního divadla Štefana Margitu, si vzala 6. června 1992 v kostele sv. Jakuba v Praze.
Křtu jejího alba Když nemůžu spát se v červnu 1994 zúčastnil i Karel Gott.
Na snímku ji fotograf zachytil s Petrou Janů na hudební sešlosti Sletu slavíků v rámci vyhlášení obnovené ankety Zlatý slavík v září 1996 ve Vinohradském pavilonu.
V září 1996 v Praze pokřtila nahrávku s názvem „Maluj obrázky 2“ spolu s Michalem Davidem.
V listopadu 1996 pokřtila se svým manželem Štefanem Margitou levhartí mláďata Agbara a Arata ve východočeské zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.
Hana Zagorová s Karlem Vágnerem na novoročním koncertě v Brně v lednu 1997.
Před Vánocemi v roce 2000 se zúčastnila benefičního koncertu na Pražském hradě, jehož výtěžek byl věnován Nadaci Vize 97 Dagmar a Václava Havlových.
Na snímku je se zpěvačkou Lucií Bílou na vyhlášení výsledků hudební ankety Český slavík v prosinci 2004.
V roce 2006 vydala svou sbírku veršů a písňových textů s názvem Milostně. Knihu pokřtili herec Josef Vinklář a zpěvák Karel Gott.
V červnu 2009 zazpívala na koncertě při příležitosti 70. narozenin Karla Gotta.
Hana Zagorová na premiéře muzikálu Mona Lisa, která se konala v březnu 2009 v Divadle Broadway.
Každý rok v prosinci pořádala vánoční koncerty v Lucerně. Snímek je z roku 2010.
V dubnu 2015 byla uvedena do Síně slávy během vyhlášení cen Anděl za rok 2014.
V lednu 2017 dostala zlatou desku za prodej alba O Lásce.
Na snímku zpívá v pražské Lucerně v lednu 2017. Šlo o odložený vánoční koncert, který musela přeložit kvůli nemoci.
„Její ostravští mentoři a objevitelé jí přišili nálepku beatový šanson, která se s ní potom táhla dlouhá desetiletí a vlastně ji formovala,“ říká Diestler.
Na výsluní ji podle něj nakonec vynesla směsice několika faktorů. Lidé ji díky filmu Josefina znali z televizních obrazovek, začalo se o ní psát v časopisu Melodie, krátce působila v kapele Sodoma-Gomora a také si ji vyhlédl Karel Gott.
„Myslím si, že tam šlo o zcela vědomou snahu posílit tým okolo Karla Gotta o zpěvačku, jakou měli v divadle Apollo, Ivonu Přenosilovou, která emigrovala,“ popisuje publicista.
Z miláčka režimu jeho odpůrkyní
V 70. letech ale její kariéra změnila směr. Velké doprovodné orchestry nahradily menší uskupení a „stájový systém“. Manažerem Zagorové se tak stal Karel Vágner, který mimo jiné v průběhu let zaštítil i Petra Kotvalda, Stanislava Hložka nebo Petra Rezka. „A došlo k velice zajímavé symbióze. Mám pocit, že ti dva se hledali, až se našli,“ myslí si Diestler.
A dodává, že na rozdíl od jiných si Zagorová v rámci „klanu“ dokázala prosadit svou. Dle svědectví prý zasahovala do výběru repertoáru nebo koncertní prezentace.
Publicista Radek Diestler.
Začala sbírat Zlaté slavíky, stala se zasloužilou umělkyní a podepsala i Antichartu. Před revolucí se ale stala jednou z odpůrkyní komunistického režimu a podepsala i petici Několik vět. „Nemyslím si, že to byl výsledek nějakého dlouhého procesu, protože ona skoro vždycky říkala, že ten podpis byl v podstatě náhlý popud,“ vysvětluje publicista.
Podle Diestlera jde tak o „proměnlivou osobnost“, která ale po dlouhá desetiletí patřila k nejpopulárnějším zpěvačkám české hudební scény. „Dokázala vyskočit z toho stájového nebo klanového systému a prožít si po určité pauze na začátku devadesátých let docela výraznou druhou kariéru nebo řekněme, druhý život.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakou roli sehrála Hana Zagorová během sametové revoluce, nebo jak zásadní byla v její kariéře 90. léta. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Česká televize, youtubový kanál Československé hity, youtubový kanál Československé filmy a pořady ČST, youtubový kanál CS klipy, youtubový kanál Hana Zagorová neoficial, youtubový kanál Retro svět
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.