Hlavní obsah

Glosa: Jsem očkovaný. A nakažený. A jsem za to rád

Foto: Seznam Zprávy

Tečka to úplně není, ale stojí to za to.

Reklama

23. 11. 2021 14:45
Článek

Kdybych nebyl přehnaně aktivní, mohl jsem v klidu vyrazit do práce, jsem přece očkovaný. A dál šířit virus. A nakazit několik kolegů v redakci nebo pár ústavních činitelů v Poslanecké sněmovně.

Posmrkávám, pokašlávám – a když žena chce, abych alespoň vyndal nádobí z myčky, tvářím se, že už skoro umírám. Prostě klasická chlapská „rýmička“, znáte to. Tradiční podzimní nachlazení, tak proč o tom psát, řeknete si. Jenže on je to ten zatracený covid, na což jsem přišel navzdory hygienikům, nařízením i doporučením.

Vlastně nechápu, jak a kde jsem to svinstvo mohl chytit, vždyť jsem čtyři měsíce po vakcinaci. Vláda ve mně vyvolala dojem, že když se nechám očkovat, nic se mi nestane a oplátkou za injekci dostanu ještě nějaká lízátka. Budu moci chodit na pivo nebo třeba na fotbal, zatímco neočkovaným hrozí lockdown.

Virus domů zřejmě přinesla dcera ze školy, byla teprve dva týdny po první vakcíně. Rozhodl jsem se porušit aktuální epidemiologická pravidla, a ačkoliv jsem očkovaný, došel jsem si dobrovolně raději na PCR test. Strčili mi tyčinku do nosohltanu a co myslíte? Měl jsem ho tam!

Kdybych nebyl tak přehnaně aktivní, mohl jsem v klidu vyrazit do práce, jsem přece očkovaný. A v domnění, že mám tento obranný štít, nevědomky dál šířit virus. A nakazit několik kolegů v redakci nebo pár ústavních činitelů v Poslanecké sněmovně.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Ale vážně – proč to tady vlastně vyprávím? Ani s vakcínou a zároveň covidem v těle se ze mne rozhodně nestane antivaxer. Spíš naopak. Beru to tak, že díky vakcíně mám jen lehký průběh nemoci a neskončil jsem v nemocnici s kyslíkem na ARO. Ostatně právě proto jsem se nechal očkovat. Abych ochránil své zdraví, a nikoliv proto, abych mohl do hospody.

Současná epidemická exploze ukazuje, že tady máme významně agresivnější variantu koronaviru než letos na jaře. A že se s ní pravděpodobně většina z nás někdy setká. Šíří se neuvěřitelnou rychlostí a moc si nevybírá, skáče na očkované i neočkované. Jak ale ukazují statistiky, ti první alespoň nekončí s těžkým průběhem v nemocnici a dál nezkoušejí, co je ještě schopen vydržet přetížený zdravotnický systém.

Teď by se hodilo říct, aby se změnila pravidla a na pravidelné testy museli i očkovaní. Sociolog Daniel Prokop, který zkoumá chování Čechů během pandemie, už dlouho upozorňuje, že tenhle benefit pro očkované (nemuset se testovat) mu přijde úplně mimo. Testováním podle něho projde jen 20 až 25 procent očkovaných, kteří byli v kontaktu s nakaženými či mají symptomy.

Jenže možná i na tohle opatření už je pozdě. Šíření covidu rychlostí formule 1 je už zcela mimo kontrolu jakékoli vlády. Domnívám se, že zbývají už jen dvě možnosti: Buď v boji kapitulovat, anebo zavést povinné očkování. Nechceš se očkovat? Nemáš v případě nákazy nárok na lůžko v nemocnici!

Občas si říkám: Ještě že nebyl internet a sociální sítě v době, kdy se začalo povinně očkovat proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence, tuberkulóze, spalničkám, zarděnkám, příušnicím…

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované