Hlavní obsah

Až 170 korun na hodinu. Česká pošta začala lovit brigádníky na Vánoce

7. 8. 2018

Pošta hledá pět tisíc brigádníků, letos chce lákat na slušnou finanční odměnu. (Video: Petr Švihel, Seznam.cz)

Už teď v srpnu začínají logistické firmy shánět sezonní pracovníky na nejrušnější část roku. Pošta chce letos konkurovat nabízenou odměnou.

Článek

Česká pošta začíná shánět až pět tisíc brigádníků na konec letošního roku. Pro doručovatelské firmy jde o vrchol sezony, kdy se zdvojnásobuje počet zásilek, a je proto potřeba také více lidských sil.

V České republice, kde se dlouhodobě drží míra nezaměstnanosti kolem tří procent, což je nejnižší úroveň v Evropské unii, se jakýkoliv pracovník shání velmi složitě. Navíc mezi doručovatelskými firmami vzniká vždy ke konci roku konkurence. To jsou důvody, proč s náborem brigádníků pošta začíná už v srpnu.

Dohromady chce letos Česká pošta nabrat až pět tisíc brigádníků. Budou potřeba všude. Jako doručovatelé, na třídicích uzlech i jako řidiči.

„Ten nástup Vánoc přichází s přelomem října, takže program spouštíme už nyní. Snažíme se lákat oproti předchozím létům na hodinovou mzdu. Celkově by brigádníci měli dostat až 170 korun na hodinu,“ říká Roman Knap, generální ředitel České pošty.

Podle personalistů jde o hodinovou sazbu, které budou letos představovat jedno z nejzajímavějších ohodnocení.

„Něco jiného je Praha, Brno, kde je velká poptávka a konkurence, a něco jiného jsou regiony. Ten rozptyl brigádnických mezd je mezi 70 korunami na hodinu až 160 korunami na hodinu. 170 až 180 korun na hodinu je v maximální míře reálných,“ říká Alžběta Honsová, odbornice z personální společnosti Randstad.

Peníze, kterými chce pošta nalákat brigádníky, jsou paradoxně často zajímavější než výplaty stálých pracovníků. Podle vyjádření ředitele České pošty tak i pro zaměstnance mají připravené speciální odměny.

Konkurenční boj o brigádníky odhaluje, že pošta bude do budoucna potřebovat na svůj provoz více peněz. Myslí si to i ministr vnitra. „Mzdy na České poště jsou hluboko za celostátním průměrem, to samozřejmě komplikuje nábor. Jenom úsporami se to nevyřeší,“ říká ministr Jan Hamáček. Bude proto navrhovat navýšení dotace pro Českou poštu z 500 milionů až na 1,5 miliardy korun.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Na venezuelské hranici vojáci zastřelili dva lidi a mnoho dalších zranili

    Venezuelští vojáci při střetu v oblasti přiléhající k brazilským hranicím zabili dva domorodé obyvatele a dalších nejméně patnáct lidí zranili, z toho několik vážně. Na místě panuje napjatá situace. Incident se odehrál ve městě Gran Sabana, které se nachází na východě země poblíž hranic Brazílie a Guyany. Domorodí indiáni se podle agentury EFE snaží bránit tomu, aby byla Venezuela zcela odříznutá od sousedních zemí a aby se do země nemohla dostat humanitární pomoc.