Hlavní obsah

Až do dna. Jak v Česku zabíjel metanol a roztahovala se lihová mafie

Foto: Profimedia.cz

Radek Březina stál v čele lihové mafie, která připravila stát o 5,6 miliardy na daních.

Reklama

26. 7. 2021 7:00
Článek

Když během metanolové aféry začali umírat lidé, odkrylo se celé moravské lihové podsvětí v čele s bossem Radkem Březinou.

Aktuální díl Českého podsvětí se věnuje dvěma kauzám, které se udály v těsném sledu na podzim 2012 a dodnes se trochu pletou. V té první pachatelé začali přimíchávat do etanolu i smrtelně jedovatý metanol. Metanolová aféra skončila smrtí 48 lidí, spustila prohibici a řadu legislativních opatření, která měla potlačit trh s pančovaným alkoholem.

„Morava a hlavně ostravská aglomerace tou dobou jela hodně na stánkovém prodeji extrémně levného alkoholu. Typicky jsi přišel ke stánku, koupil si placatku, vyžahnul ji, pokecal u toho s kamarády a šel si domů lehnout, neboť jsi byl nezaměstnaný. Ten alkohol byl ale tak levný jen díky tomu, že byl podvodný. To ale koncového spotřebitele nezajímalo,“ říká Josef Klíma v podcastu.

Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN v Praze, ale vyvrací, že by se pití levného alkoholu dotýkalo jen nezaměstnaných. „Celá metanolová aféra byla vlastně živelnou katastrofou. Nerozlišovala sociální vrstvy. Tím, že se v jednu chvíli jedovatý alkohol dostal bohužel i do standardních řetězců, se mezi oběti bohužel zařadili i lidé, které nepili rizikově a neměli nic s mým oborem nic společného. Bylo jedno, jestli jim bylo 20 nebo 70 let, jestli byli chudí nebo bohatí, jestli pili zodpovědně nebo ne - přesto je to zametlo, měli smůlu. To mi přišlo úplně šílené,“ připomíná Miovský. Dodává, že ztráta důvěry vyvolaná nejistotou ohledně kvality a původu alkoholu zasáhla tehdy celou českou společnost.

Nejvyšší tresty v kauze jedovatého alkoholu padly v případě Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely, kteří byli odsouzeni k doživotnímu vězení za namíchání otravné směsi. Hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula dostal trest 15 let.

Druhou kauzou bylo dopadení gangu Radka Březiny a jeho rodiny, kterého se obávala celá Morava. A který okradl stát na dani z lihu o minimálně 5,6 miliardy korun.

„Tyhle dvě kauzy se překrývaly. Policie měla bratry Březinovi rozpracované už delší dobu, lidé z prostředí podvodů s alkoholem ale mlčeli, dokud byznys kvetl. To se změnilo, když bouchla metanolová aféra. Všichni se začali bát a byli ochotní mluvit. Začala se objevovat tajná skladiště nezdaněného lihu a denaturační jednotky,“ vzpomíná Klíma.

„Březina naopak nakupoval čistý líh, s tím že ho oficiálně denaturuje pro výrobu autochemie. To byl samozřejmě ekonomický nesmysl a nikdo se nad tím nepozastavil. Úřady v tom nějakým způsobem jely s ním,“ dodává reportér.

Radek Březina, kterého provázela pověst nemilosrdného bosse, dostal původně 13 let, bratr Tomáš 6 let. Později mu byl trest zmírněn na 3,5 roku.

Jak policie Březinu nakonec dopadla? Kdy hrozilo, že půlka Olomouce vyletí kvůli tajným skladům alkoholu do vzduchu? A jak Radek Březina vystavěl své impérium na strachu? Poslechněte si celý díl v přehrávači v úvodu článku.

České podsvětí. O tenké hraně zákona v novém miléniu

Josef Klíma a Adam Miklica v pokračování úspěšné podcastové série. Z podsvětí je spíš polosvět, zločin infiltruje stát a balancuje na hranici zákona.

Každé pondělí na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Vyrobilo Storylab Audio ve spolupráci s audio týmem Seznam Zpráv. Producent a režie: Damian Machaj. Scénář: Lucie Kryzová. Dramaturgie: Dan Moravec. Mix zvuku a hudba: Ivan Horák a František Šec. Rešerše: Anežka Čermáková a Dávid Pásztor.

Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Další podcasty Seznam Zpráv si poslechněte zde.

Použité zdroje a citace

Fejeton: Závod v pití alkoholu, Československý filmový týdeník č. 10/1957, YouTube; Líh za miliardy, reportáž z pořadu Klekánice - Česká televize, YouTube; Líh jede načerno, reportáž z pořadu Klekánice - Česká televize, YouTube; Na zdraví, reportáž z pořadu Na vlastní oči - TV Nova, 2008, YouTube; Pančovaná republika, Film z cyklu Český žurnál, 2013, Česká televize; Neznámá stránka byznysu lihového kmotra Radka Březiny - reportáž z pořadu Reportéři ČT, 2013, Česká televize; Metanol, 2012, YouTube; Lihový boss Radek Březina a jeho podnikání - reportáž z pořadu Reportéři ČT, 2013, Česká televize; Lihová mafie v čele s Březinou prý způsobila škodu za 6,7 miliardy korun, 2014, iRozhlas.

Reklama

Doporučované