Hlavní obsah
Online

Plán podle Babiše: Příští týden se otevřou další obchody a sportoviště

Tisková konference po jednání Ústředního krizového štábu s hejtmany. (Video: ČTK, ČTK)

3. 4. 6:19
aktualizováno • 3. 4. 20:58

Čeští lékaři plánují léčbu pacientů s koronavirem pomocí plazmy uzdravených pacientů, která obsahuje protilátky proti nemoci.

Článek

Tato možnost už byla podle lékaře Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Chystá se protokol, jak léčbu poskytovat pacientům. Důležité bude najít dárce.

Do Česka také přijde pět speciálních přístrojů na skenování plic. Měly by pomoci s efektivnějším nastavením plicní ventilace u nejtěžších pacientů.

Stav pražského taxikáře, který dostal experimentální lék remdesivir, se zlepšil. Je při vědomí a podle lékařů je na cestě k uzdravení.

Premiér Babiš v rozhovoru pro Českou televizi a rádio Zet uvedl, že ještě do Velikonoc by mohly být otevřeny další obchody a i některá sportoviště. Premiér konkrétně zmínil papírnictví a obchody s obuví.

V Česku je 3869 potvrzených případů koronaviru. 46 lidí na nemoc zemřelo, 71 se uzdravilo. Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval, za den jich přibylo 269.

Ve čtvrtek přitom stoupl počet testů na historické maximum. Denní počet nově potvrzených případů už několik dní klesá - ve středu jich bylo 281, v úterý 307.

Česká lékárnická komora (ČLnK) varovala před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Podle zjištění lékárníků někteří lidé začali léky s paracetamolem takto užívat a mohou si zatížit organismus.

Ministerstvo školství oznámilo, že zápisy do mateřských školek budou v polovině května, ale bez přítomnosti dětí.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Přibylo 17 hospitalizovaných

  V nemocnicích bylo podle údajů za čtvrtek 359 pacientů nakažených koronavirem. Z nich u 77 mělo onemocnění těžký průběh. Proti středě tak přibylo 17 hospitalizovaných, zatímco ve středu vzrostl počet lidí s COVID-19 v nemocnicích proti úterý o tři desítky.

 • Testovalo se nejvíc od začátku epidemie

  Ve čtvrtek bylo provedeno vůbec nejvíc testů od začátku epidemie - 6291. Přesto počet nových případů klesl, ve čtvrtek jich bylo 269, den předtím 281.

 • V Česku je 3869 potvrzených případů koronaviru

 • Pacient v Praze dostal poslední dávku remdesiviru

  Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ve čtvrtek podala pacientovi s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku poslední dávku experimentálního léku remdesivir. Třiapadesátiletý muž je jediným v Česku, kterému jeho podání firma Gilead schválila. Pacient mohl být odpojen z mimotělního oběhu, podle lékařů se ale jeho stav lepšil už před podáním léku. Nyní je muž připojený na plicní ventilaci, podrobnosti o jeho zdravotním stavu nemocnice zveřejní v pátek po poledni.

 • V Česku u pacientů s koronavirem použili nadějný lék

  V Ústřední vojenské nemocnici zkouší u pacientů s koronavirem lék na malárii hydrochlorochin. „Patnáct pacientů, kteří byli v péči naší Kliniky infekčních nemocí, bylo léčeno hydrochlorochinem. Do domácího ošetřování bylo již propuštěno osm nemocných léčených touto terapií. Ještě je předčasné dělat závěry, vyhodnocení předběžných výsledků této terapie bude provedeno v průběhu dubna, ale lék vypadá nadějně,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Zavoral v rozhovoru pro deník Právo.

 • Denní nárůst zpomaluje

  Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku klesl už ve středu z úterních 307 na 281. Ve středu se ale také zároveň snížilo množství provedených testů na koronavirus ze 6 206 v úterý na 5 973. Kolik bylo provedeno testů ve čtvrtek, zatím ministerstvo nezveřejnilo.

 • 3 858 potvrzených případů

  Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval, za den jich přibylo 269 na celkových 3 858. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Největší výskyt koronaviru je stále v Praze a Olomouckém kraji. Z nemoci se podle posledních informací ministerstva ze čtvrtečního večera dosud v republice vyléčilo 67 lidí a zemřelo 44 lidí s COVID-19.

 • Plaga odmítl metrové rozestupy mezi žáky

  Metrové rozestupy mezi žáky či rozfázování začátku vyučovacích hodin jsou na českých školách neproveditelné. V České televizi (ČT) to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Plaga si umí představit, že ve školách bude po návratu žáků nutná zvýšená dezinfekce, důsledné dodržování hygienických návyků, kontrola zdravotního stavu žáků, možná nošení roušek a další opatření. Není ale podle něj možné zajistit, aby mezi žáky byly metrové rozestupy, nebo rozfázovat vyučovací hodiny tak, aby se děti z různých tříd nepotkávaly. Taková opatření navrhl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz.