Hlavní obsah

Babiš si předvolal Benešovou za výroky o Vrběticích. Stanjura by ji odvolal

Foto: vlada.cz

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO).

Reklama

2. 5. 14:47
aktualizováno • 2. 5. 15:03

Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by ministryně spravedlnosti Marie Benešová měla skončit kvůli svým výrokům ohledně Vrbětic. Vicepremiér Jan Hamáček by to se změnami nepřeháněl.

Článek

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) by podle Zbyňka Stanjury měla skončit kvůli výrokům o více vyšetřovacích verzích v kauze Vrbětice. Benešová o tom hovořila tento týden v rozhovoru pro server Novinky.cz. V rozhovoru uvedla, že vyšetřovacích verzí v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 může být i více než dvě.

„Já jsem byla přítomna na vládě, když se to projednávalo, a řekla jsem na zvukový záznam, který je z vlády uchovávaný, k tomu své. A myslím, že jsem měla velmi obdobný názor jako pan prezident, aniž jsme se vůbec stihli domluvit,“ řekla Benešová pro Novinky.cz. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v neděli v Otázkách Václava Moravce opět řekl, že se pracuje pouze s jednou vyšetřovací verzí.

Nepřeháněl bych to s vládními změnami, říká Hamáček

Hamáček (ČSSD) by krátce před volbami ke změně nepřistupoval, rozhovor ho ale nepotěšil. Premiér Andrej Babiš (ANO) s Benešovou o věci hovořil. „S paní ministryní jsem hovořil a celou situaci jsme probrali. Shoda je na tom, že aktuálně je pouze jedna vyšetřovací verze,“ sdělil Babiš ČTK.

Prezident Miloš Zeman byl opozicí kritizován za nedávný projev, v němž uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Hamáček již v pondělí poznamenal, že existuje jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Podobně se v pondělí vyjádřil po večerní schůzce se Zemanem v Lánech premiér Babiš.

Hamáček v neděli uvedl, že Benešová neměla tolik informací, neboť nebyla na výborech pro zpravodajskou činnost. „Přiznám se, že ten rozhovor mě vůbec nepotěšil. Stejně jako část projevu prezidenta nahrál někomu jinému než České republice,“ řekl. Pozice vlády je podle Hamáčka naprosto jednoznačná, pět měsíců do voleb by to „nepřeháněl“ s vládními změnami.

Na Zemanův projev podle Hamáčka mohla mít vliv i návštěva bývalého prezidenta Václava Klause. Toho Zeman podle něho přijal několik dní před projevem. „Mohl z nějakých důvodů začít projev vyvažovat,“ řekl vicepremiér.

„Rusové to udělali. My víme, že to udělali, oni vědí, že to udělali, oni vědí, že my víme, že to udělali. Akorát jediné, co nevědí, je, co na ně máme,“ dodal Hamáček.

Výroky Benešové svědčí o nedůvěře k premiérovi a vicepremiérovi

Podle Stanjury výroky Benešové svědčí o tom, že někteří členové vlády nedůvěřují premiérovi a vicepremiérovi. Ti by si neměli nechat líbit zpochybnění klíčové věci v zahraniční politice, která se týká bezpečnosti českých občanů. Ministryně by podle něj měla být „bezesporu odvolána“.

V době, kdy Česko vyhošťuje ruské diplomaty, žádá spojence o podporu a některé státy přistoupily k solidárnímu vyhoštění zaměstnanců ruských ambasád, je podobný rozhovor zásadním problémem a znedůvěryhodněním záležitosti, míní předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ruské diplomaty vyhostily například Slovensko, Litva, Lotyšsko nebo Estonsko. Ve čtvrtek vyhostilo diplomata Ruské federace také Bulharsko, a to den poté, co prokuratura uvedla, že podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy bulharských skladů munice v letech 2011 až 2020.

Bulharská stopa může být podle Hamáčka zajímavá z hlediska zmapování působení jednotky GRU po Evropě. Znamenalo by to, že nešlo o izolovanou akci. I to by podle něj mohlo přispět k silnější reakci Evropy. Bulharská a česká policie zahájily spolupráci, řekl vicepremiér.

Hamáček očekává, že další státy přistoupí k solidárním krokům včetně vyhošťování ruských diplomatů. Očekával by to od Británie, Německa či Francie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované