Hlavní obsah
Online

Tisíce lidí jsou opět v ulicích, Lukašenkův proslov nezabral

Foto: Profimedia.cz

Snímek z dnešních protestů.

Reklama

14. 8. 6:47
aktualizováno • 14. 8. 22:18

Lidé v Bělorusku už od neděle protestují proti průběhu prezidentských voleb. Ty oficiálně vyhrál Alexandr Lukašenko. Dění v zemi sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Běloruské úřady měly do pátečního rána propustit všechny vězně, které policie tento týden zadržela při protestech proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Organizace hájící lidská práva Amnesty International uvedla, že policie podle svědectví propuštěných demonstrantů některé zatčené mučila. Policie během protestů pozatýkala tisíce lidí, stovky utrpěly zranění. Podle médií o život přišli dva demonstranti.

- I na pátek se v Bělorusku chystají masivní stávky po celé zemi. Nepracuje se v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard či ve společnosti VIRPIL Controls. Ke stávce se podle webu Nexta připojili i zaměstnanci nově postavené atomové elektrárny nedaleko Ostrovce.

- Tisíce demonstrantů se v pátek večer před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která v ten samý den vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se domáhají přepočítání hlasů. Na místo podle agentury TASS jede dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy.

Dění jsme sledovali také ve čtvrtek

 • Premiér jedná se stávkujícími

  Běloruský premiér přijel vyjednávat se stávkujícími zaměstnanci fabriky nákladních aut MAZ.

 • Cichanouská posílá vzkaz z exilu

  Kandidátka na běloruskou prezidentku Svjatlana Cichanouská, kterou podle oficiálních výsledků v neděli porazil Alexandr Lukašenko, poslala vzkaz do své vlasti z Litvy, kde našla exil poté, co v pondělí musela opustit Bělorusko. Vyzývá v něm, aby lidé na internetu podepsali, že volili ji, a podali tak důkaz, že došlo ke zmanipulování voleb.

  Cichanouská ve videu prosí vedení měst a obcí, aby o víkendu uspořádala setkání se svými občany. Žádá také, aby v zemi skončilo násilí.

 • Běloruská vláda je připravena na „konstruktivní debatu o volbách“

  Běloruský ministr zahraničí podle agentury AFP pronesl nejasný výrok, který přinejmenším naznačuje, že tamní vláda je nakloněna k jednání se zahraničím.

 • V Evropské komisi se připravuje sankční zákon

  Na půdě Evropské unie se připravují podklady pro tzv. Magnitského zákon, tedy sankční systém, který reaguje na porušování lidských práv. Pro Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí EU pro vnější záležitosti Nabila Massraliová:

  „Evropská komise navázala na diskusi o sankční politice kvůli porušování lidských práv z prosince 2019. Právě teď se připravují právní podklady. Jakmile bude návrh odsouhlasen členskými státy, Komise dokument schválí a vejde v platnost.“

 • Vězně týrají fyzicky i psychicky

  V noci na dnešek propustil běloruský režim mnoho vězňů, které podle jejich výpovědí držel v nelidských podmínkách.

 • V Bělorusku stávkují řidiči metra i zaměstnanci nové atomové elektrárny

  I na pátek se v Bělorusku chystají masivní stávky po celé zemi. Nepracuje se v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard či ve společnosti VIRPIL Controls. Podle běloruského kanálu Nexta.tv, s jehož pomocí se protesty koordinují, od dnešních 12:30 nebude fungovat minské metro, zavřený pro dnešek zůstane i největší minský trh. Ke stávce se podle webu Nexta připojili i zaměstnanci nově postavené atomové elektrárny nedaleko Ostrovce, do níž Bělorusko začalo minulý týden navážet palivo.

 • Propuštěné dívky hovoří o podmínkách v běloruských věznicích

  „Bilo mě deset omonovců (příslušníků speciálních zásahových sil OMON). Zacházeli se mnou jako se zvířetem… Hrozili, že dostanu deset let. Proč? Že jsem prý teroristka. Vůbec nic z toho, co říkali, jsem přitom neudělala,“ vypověděla na videozáznamu zveřejněném na webu Tut.by dívka propuštěná z věznice v Minsku. Kromě bití a ponižování jí dle jejích slov policisté sundali oblečení a vyhrožovali znásilněním. O bití a špatném zacházení informovaly i další ženy. Jedna z nich portálu Tut.by řekla, že v cele se čtyřmi postelemi bylo 35 žen.

 • Babiš: Nelze čekat. Bělorusové potřebují naši pomoc

  Mezi kritické hlasy předních evropských politiků vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se zařadil i český premiér Andrej Babiš, podle něhož s reakcí Evropské unie na situaci v Bělorusku „nelze čekat“. Šéf polské vlády Mateusz Morawiecki vyzval k mimořádnému summitu EU již v pondělí, jeho návrh však z členských zemí podpořila pouze Litva.

 • V noci na dnešek Bělorusko propustilo 1 000 zadržených demonstrantů

  Úřady podle předsedkyně senátu Natalie Kočanovové již ve čtvrtek večer propustily asi 1 000 lidí pod podmínkou, že se už nebudou účastnit „nepovolených demonstrací“. Rozhodnutí osvobodit všechny vězně je podle serveru BBC potvrzením názoru některých pozorovatelů, že se běloruské úřady snaží nasadit smířlivější tón poté, co tvrdý zásah policistů proti protestujícím vyvolal odpor veřejnosti a odsoudila ho řada světových zemí.

  Někteří z vězňů zveřejnili na internetu obrázky svých potlučených těl. Organizace Amnesty International uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním. „Propuštění vězni nám řekli, že se věznice proměnily v mučírny, kde musí protestující ležet na zemi v hlíně, zatímco je policisté kopou a mlátí je obušky,“ řekla Marie Struthersová, ředitelka organizace pro východní Evropu a Střední Asii. Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání v Bělorusku ve čtvrtek podle agentury AFP odsoudili také lidskoprávní experti OSN.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články