Hlavní obsah
Online

Tisíce lidí jsou opět v ulicích, Lukašenkův proslov nezabral

Foto: Profimedia.cz

Snímek z dnešních protestů.

Reklama

14. 8. 6:47
aktualizováno • 14. 8. 22:18

Lidé v Bělorusku už od neděle protestují proti průběhu prezidentských voleb. Ty oficiálně vyhrál Alexandr Lukašenko. Dění v zemi sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Běloruské úřady měly do pátečního rána propustit všechny vězně, které policie tento týden zadržela při protestech proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Organizace hájící lidská práva Amnesty International uvedla, že policie podle svědectví propuštěných demonstrantů některé zatčené mučila. Policie během protestů pozatýkala tisíce lidí, stovky utrpěly zranění. Podle médií o život přišli dva demonstranti.

- I na pátek se v Bělorusku chystají masivní stávky po celé zemi. Nepracuje se v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard či ve společnosti VIRPIL Controls. Ke stávce se podle webu Nexta připojili i zaměstnanci nově postavené atomové elektrárny nedaleko Ostrovce.

- Tisíce demonstrantů se v pátek večer před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která v ten samý den vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se domáhají přepočítání hlasů. Na místo podle agentury TASS jede dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy.

Dění jsme sledovali také ve čtvrtek

 • Lukašenko promluvil k občanům Běloruska

  „Nechoďte teď do ulic. Používají vás a naše děti jako krmivo pro děla! Mnoho lidí sem přišlo z Polska, Nizozemska, Ukrajiny, Otevřeného Ruska, od Navalného a tak dále. Agrese proti zemi již začala,“ pronesl běloruský prezident Lukašenko v prvním oficiálním proslovu k lidu.

  Vybídl také příslušníky pořádkových sil ke zdrženlivosti. Řekl, že nemá žádné výtky, ale jedině prosbu. „Když už člověk padl a leží, neměli by ho dál bít. Tedy měla by tu být jistá brzda.“ Současně prohlásil, že jako voják chápe smýšlení příslušníků pořádkových jednotek, rozhořčených případy zákeřného napadení jejich kolegů, z nichž se stali doživotní invalidé.

 • Polsko finančně podpoří běloruskou společnost a média

  Polsko podpoří občanskou společnost a nezávislá média v sousedním Bělorusku, oznámil dnes před poslanci premiér Mateusz Morawiecki. „Na uskutečnění tohoto programu plánujeme v prvém roce vynaložit 50 milionů zlotých (asi 297 milionů Kč),“ řekl šéf vlády s tím, že do této sumy nejsou započteny prostředky na stávající programy, jako je například televize Belsat, vysílající z Polska.

 • Vojáci před budovou vlády položili štíty, lidé je začali objímat

 • Tisíce demonstrantů v centru Minsku

  Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která dnes vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se domáhají přepočítání hlasů. Na místo podle agentury TASS jede dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy.

 • Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

  „Na začátek - jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí, jak někteří naši vážení ‚uvědomělí‘ úmyslně rozhlašují, že prezident opustil zemi a nalézá se v cizině. Dnes je 14. srpna a setkáváme se, abychom posoudili práci strojírenského odvětví,“ řekl prezident podle agentury Interfax na úvod rezortní porady. Od pondělí se podle médií hlava státu neobjevovala na veřejnosti, což posilovalo spekulace, že ze země odjel.

 • Tisíce lidí v ulicích Minsku

  Centrem hlavního běloruského města se v průběhu pátku začaly tvoři spontánní protesty. Několikatisícový průvod prochází městem a volá „Odejdi!“. Apel je směřovaný na Alexandra Lukašenka. Podle pozorujících novinářů se tak obrovské demonstrace v zemi konaly naposledy v roce 1991. K protestujícím ve městě se přidávají i zaměstanci továren a velkých firem. Některé skupiny demonstrantů už míří i k sídlu vlády nebo běloruské KGB.

 • Konečné oficiální výsledky voleb

  Běloruská volební komise v pátek oznámila konečné výsledky nedělních prezidentských voleb, informuje server Tut.by. Doposud byly známy pouze předběžné výsledky. Podle komise zvítězil stávající prezident Alexandr Lukašenko s 80,1 procenta hlasů. Druhý nejvyšší počet hlasů získala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která získala 10,1 procenta.

 • V Brně vyvěsili historickou vlajku Běloruska

  Brněnští radní v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) na budově Nové radnice vyvěsili historickou vlajku Běloruska. Chtějí tak vyjádřit podporu tamní občanské společnosti. Tímto způsobem tak reagují na násilí po zmanipulovaných prezidentských volbách, které oficiálně ovládl dosavadní vládce Alexandr Lukašenko. „Víme, že nejsme tvůrci zahraniční politiky, ale tamní situace nás velmi znepokojuje. Jako představitelé druhého největšího města v České republice jsme chtěli apelovat, aby byly dodržovány principy demokratického státu,“ uvedla primátorka. S nápadem přišel radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti). „Vymezujeme se vůči represím běloruské státní moci,“ doplnil.

 • Lidé plánují vyjít do ulic i o víkendu

  V sobotu v poledne se v Minsku bude konat pohřeb Alexandra Tarajskovského, který zemřel při demonstraci. Akce má být celonárodní pietou.

  Na neděli odpoledne se organizuje celonárodní Pochod za svobodu.

 • Premiér jedná se stávkujícími

  Běloruský premiér přijel vyjednávat se stávkujícími zaměstnanci fabriky nákladních aut MAZ.

 • Cichanouská posílá vzkaz z exilu

  Kandidátka na běloruskou prezidentku Svjatlana Cichanouská, kterou podle oficiálních výsledků v neděli porazil Alexandr Lukašenko, poslala vzkaz do své vlasti z Litvy, kde našla exil poté, co v pondělí musela opustit Bělorusko. Vyzývá v něm, aby lidé na internetu podepsali, že volili ji, a podali tak důkaz, že došlo ke zmanipulování voleb.

  Cichanouská ve videu prosí vedení měst a obcí, aby o víkendu uspořádala setkání se svými občany. Žádá také, aby v zemi skončilo násilí.

 • Běloruská vláda je připravena na „konstruktivní debatu o volbách“

  Běloruský ministr zahraničí podle agentury AFP pronesl nejasný výrok, který přinejmenším naznačuje, že tamní vláda je nakloněna k jednání se zahraničím.

 • V Evropské komisi se připravuje sankční zákon

  Na půdě Evropské unie se připravují podklady pro tzv. Magnitského zákon, tedy sankční systém, který reaguje na porušování lidských práv. Pro Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí EU pro vnější záležitosti Nabila Massraliová:

  „Evropská komise navázala na diskusi o sankční politice kvůli porušování lidských práv z prosince 2019. Právě teď se připravují právní podklady. Jakmile bude návrh odsouhlasen členskými státy, Komise dokument schválí a vejde v platnost.“

 • Vězně týrají fyzicky i psychicky

  V noci na dnešek propustil běloruský režim mnoho vězňů, které podle jejich výpovědí držel v nelidských podmínkách.

 • V Bělorusku stávkují řidiči metra i zaměstnanci nové atomové elektrárny

  I na pátek se v Bělorusku chystají masivní stávky po celé zemi. Nepracuje se v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard či ve společnosti VIRPIL Controls. Podle běloruského kanálu Nexta.tv, s jehož pomocí se protesty koordinují, od dnešních 12:30 nebude fungovat minské metro, zavřený pro dnešek zůstane i největší minský trh. Ke stávce se podle webu Nexta připojili i zaměstnanci nově postavené atomové elektrárny nedaleko Ostrovce, do níž Bělorusko začalo minulý týden navážet palivo.

 • Propuštěné dívky hovoří o podmínkách v běloruských věznicích

  „Bilo mě deset omonovců (příslušníků speciálních zásahových sil OMON). Zacházeli se mnou jako se zvířetem… Hrozili, že dostanu deset let. Proč? Že jsem prý teroristka. Vůbec nic z toho, co říkali, jsem přitom neudělala,“ vypověděla na videozáznamu zveřejněném na webu Tut.by dívka propuštěná z věznice v Minsku. Kromě bití a ponižování jí dle jejích slov policisté sundali oblečení a vyhrožovali znásilněním. O bití a špatném zacházení informovaly i další ženy. Jedna z nich portálu Tut.by řekla, že v cele se čtyřmi postelemi bylo 35 žen.

 • Babiš: Nelze čekat. Bělorusové potřebují naši pomoc

  Mezi kritické hlasy předních evropských politiků vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se zařadil i český premiér Andrej Babiš, podle něhož s reakcí Evropské unie na situaci v Bělorusku „nelze čekat“. Šéf polské vlády Mateusz Morawiecki vyzval k mimořádnému summitu EU již v pondělí, jeho návrh však z členských zemí podpořila pouze Litva.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články