Hlavní obsah

Bitcoin čekají velké změny, platit začnou od listopadu

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

13. 6. 14:25
aktualizováno • 13. 6. 21:09

Změnám se říká Taproot a uživatelům by měly zajistit větší anonymitu a efektivitu transakcí.

Článek

Těžaři bitcoinu z celého světa se dohodli na prvním upgradu nejznámější světové kryptoměny po čtyřech letech. Změny, které začnou platit v listopadu, mu mají umožnit lépe konkurovat kryptoměnové dvojce ethereu. Informuje o tom zpravodajský server CNBC.

Změnám se říká Taproot a uživatelům by měly zajistit větší anonymitu a efektivitu transakcí. Otevřou také potenciál takzvaných chytrých kontraktů, které eliminují prostředníky i z těch nejsložitějších transakcí a zatím v nich vynikalo převážně konkurenční ethereum.

Co přinese Taproot

Nový upgrade (tzv. soft fork) nazvaný Taproot zvyšuje možnosti programování (skriptování) v rámci jednotlivých bitcoinových transakcí. Dosud bylo nutné složitější „chytré smlouvy“ rozdělit do více transakcí, což umožňovalo jejich stopování. Nebude také zřejmé, jakým způsobem byl nějaký bitcoin na síti utracen, což by mělo zvýšit soukromí v rámci platformy. Nadále ale platí, že všechny transakce jsou veřejné a kdokoli může kdykoli nahlédnout, kolik bitcoinů je na které adrese.

Taproot je možný díky dalšímu souběžnému upgradu, přechodu na Schnorrovy podpisy z původního eliptického algoritmu ECDSA. Tyto podpisy umožňují agregované podepisování komplexních transakcí.

Ačkoli bitcoinová komunita s upgradem souhlasila, k samotnému zavedení dojde pravděpodobně až v listopadu. Do té doby má hojné testování předem snížit pravděpodobnost, že se během upgradu něco pokazí.

O předchozím upgradu bitcoinu z roku 2017 se mluví jako o „poslední občanské válce“ kvůli sporům v komunitě. Taproot se ale těší téměř univerzální podpoře, píše CNBC.

Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádný centrální orgán, který by řídil například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo – ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády – nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Bitcoiny vznikají tak, že počítač řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží jeho majitel odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři nebo mineři.

Tento týden se bitcoin stal ve středoamerickém Salvadoru jako v první zemi na světě univerzálním platidlem. Mnoho lidí na bitcoiny ale nahlíží spíš jako na investiční aktivum než jako na prostředek k placení. Jeho cena se ale pohybuje prudce nahoru a dolů a odborníci před investicemi do bitcoinu a jiných kryptoměn varují.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované