Hlavní obsah
Online

Bojíme se 120 tisíc mrtvých na covid v zimě, varují britští experti

Foto: Profimedia.cz

Čas na přípravu na další úder koronaviru je právě teď, vyzývají britští experti. Ilustrační foto.

14. 7. 6:27
aktualizováno • 14. 7. 22:48

Stoupá počet nakažených koronavirem, v Brazílii hlásí také vyšší počet úmrtí. Dění ve světě sledujeme online.

Článek

Měli byste vědět

- Pandemií covid-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za pondělí oznámily 59 222 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.

- Brazílie eviduje 733 nových úmrtí v souvislosti s covid-19 a 20 286 dalších potvrzených infekcí. Počet úmrtí je zhruba o stovku vyšší než v neděli, nových nemocných ale ubylo.

- Nejhorší scénář pro druhou vlnu nákazy představili britští experti z Národní zdravotní služby. Pokud se nezačne Spojené království chystat hned, zemře v zimě až 120 tisíc lidí, uvedli.

 • Řecko v pondělí oznámilo 24 nakažených, většinu na severu země

  Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí přijeli ze zahraničí. Drtivá většina nákaz byla zjištěna na severu země, píše deník Kathimerini, pozitivní testy na koronavirus měli mimo jiné tři lidé v Soluni.

  Řecko v porovnání s dalšími státy jižní Evropy koronavirová krize zasáhla jen lehce, a to i díky včasnému zavedení koronavirových restrikcí. Od propuknutí epidemie se v zemi nakazilo 3 862 lidí, z čehož 193 zemřelo. Průměrný věk zemřelých je 76 let. Okolo 26 procent všech infekcí souvisí s cestami do zahraničí, v 52 procentech úřady určily vazbu na jiného nakaženého. Ve zbytku případů se původ infekce dál vyšetřuje.

 • V Belgii poprvé od března nepřibyl žádný mrtvý s nemocí covid-19

  Belgie, jedna ze západoevropských zemí nejtvrději zasažených pandemií viru covid-19, za poslední den nezaznamenala žádný nový případ úmrtí člověka nakaženého koronavirem. Je to poprvé od 10. března, upozorňuje dnes agentura Reuters.

  V Belgii podle tamního zdravotního ústavu Sciensano doposud zemřelo 9 787 pacientů s nemocí covid-19. V zemi, kde žije 11,5 milionu lidí, tak na každý milion obyvatel připadá přibližně 850 mrtvých. To je, jak uvádí Reuters, po San Marinu nejvíce na světě. V Belgii smutný rekord padl 12. dubna, kdy země evidovala 343 případů úmrtí.

 • Australský ministr si nasadil roušku nemotorně. Číňané se za to vysmívají

  Australský ministr zdravotnictví se ocitl v centru dění na sociálních sítích. Jeho předvádění správného nasazení roušky před veřejností neproběhlo zcela hladce, a on se tak stal terčem nemilosrdného posměchu Číňanů. Podle nich není divu, že šíření nemoci covid-19 v Austrálii vyeskalovalo, když si ministr neumí nasadit správně roušku. „Chtěl bych povzbudit obyvatele státu Victoria. Tam, kde nemůžete dodržet sociální vzdálenost a jste v blízkosti ostatních, nasaďte si, prosím, roušku,“ uvedl Greg Hunt na konferenci o zhoršující se situaci.

  Jeho nemotorný boj s vlastními instrukcemi popsal čínský státní server Global Times. Podle nich si ministr nasadil masku na oči, na druhý pokus mu jeden z popruhů sklouzl přes ucho. „Pokud Greg Hunt nedokáže ani správně nasadit masku, proč mu věřit i jiné rady?“ cituje médium čínské sociální sítě.

 • V Rusku přibylo za den přes 6 000 případů, Moskva se zlepšuje

  Rusko v úterý oznámilo 6 248 nových případů a 175 úmrtí za posledních 24 hodin. Celkový počet potvrzených případů tak vzrostl na 739 947 a Rusko drží čtvrtou světovou příčku. Oficiální počet obětí je 11 614.

  Počet případů v Moskvě se však v posledních týdnech snížil a od včerejšího dne panuje uvolnění opatření, po kterém mohou obyvatelé roušky venku odložit.

 • AFP: Indická novinářka vydává svědectví o hrůzách koronaviru

  Suzuki Ertiga Barkhy Duttové spolykala za stovku dní na 23 000 kilometrů. Indická novinářka na této dlouhé cestě zaznamenávala utrpení svých chudých spoluobčanů ve městech a vesnicích za pandemie způsobené šířením koronaviru. Na cestu se vydala v březnu, píše agentura AFP. „Viděla jsem tolik mrtvých, zúčastnila jsem se tolika pohřbů, musela jsem opustit tolik lidí, kteří se hroutili do mé náruče,“ svěřuje se osmačtyřicetiletá novinářka. Bývalá hvězda informačního kanálu NDTV nyní nespočetné příběhy lidí plné naděje i beznaděje vypráví v podobě reportáží na svém programu YouTube Mojo.

  Desetimiliony migrujících pracovníků, kteří přicházejí z venkova, aby si vydělali na živobytí ve velkých městech, se najednou ocitly bez práce. Někteří se pokusili dostat se do své vesnice za každou cenu, někdy museli ujít až stovky kilometrů pěšky. Taková cesta stála desítky lidí život. Uprostřed tohoto nevídaného exodu novinářka viděla děti jdoucí bez bot pod pražícím sluncem, někdy i v noci, kdy je vedlo jen světlo Měsíce. Ve státě Harijána, sousedícím s metropolí Dillí, se setkala s rodinou člověka, který prodal svůj mobilní telefon za 2 000 rupií (asi 400 korun). Většinu peněz utratil za jídlo a ventilátor a zbytek dal své manželce. Druhý den spáchal sebevraždu, uvádí Duttová.

 • „Filipínci nedodržují pravidla.“ Do izolace se jich vrací čtvrt milionu

  Na Filipínách se čtvrt milionu lidí v Manile vrátí do izolace. S více než 57 000 případy mají Filipíny druhý nejvyšší počet nakažených v jihovýchodní Asii a návrat k uzamčení má být jednou ze snah další šíření potlačit. V průběhu pandemie v zemi zahynulo téměř 1 600 lidí.

  „Nejsem si jistý, zda je to řešení, ale jsem si jistý, že pokud to uděláme, počet případů se nezvýší,“ řekl starosta města Navotas Toby Tiangco rozhlasové stanici. „Nemáme na výběr, ale udělat to musíme, lidé jsou hrozně tvrdohlaví,“ uvedl a odkázal tak na místní, kteří porušují pravidla sociálního distancování.

 • Hongkong: Pokuta 15 tisíc korun za nenošení roušek, maximálně čtyři lidé u stolu

  V úterý o půlnoci začnou v Hongkongu platit nová přísná pravidla sociálního distancování. V asijském finančním centru se opět začaly objevovat případy nákazy a úřady varují před extrémně vysokým rizikem šíření. Správkyně oblasti Carrie Lamová v pondělí uvedla, že vláda omezuje skupinová shromáždění více než čtyř osob. Zavírají volnočasové prostory, včetně tělocvičen.

  Roušky budou povinné ve veřejné dopravě. Restaurace po šesté hodině večerní nebudou poskytovat služby. V dřívějších hodinách pak podle South China Morning Post mohou u jednoho stolu sedět taktéž jen čtyři lidé. Za porušení pravidla nošení roušky v prostředcích veřejné dopravy hrozí pokuty ve výši 5 tisíc hongkongských dolarů (v přepočtu asi 15 tisíc korun).

  Jedná se už o třetí vlnu, se kterou Hongkong bojuje. V pondělí úřady zaevidovaly 41 nových případů.

 • Konejme teď, nebo budou desetitisíce mrtvých, varují britští experti

  Nejhorší scénář pro podzimní a zimní vlnu koronaviru by znamenal až 120 tisíc úmrtí v nemocnicích v průběhu zimních měsíců, varovali ve své zprávě experti z britské Národní zdravotní služby (NHS). Podle nich se klíčové číslo R, značící zjednodušeně, kolik lidí nakazí jeden nemocný, zvedne z dnešních 0,9 až na 1,7 v září.

  Nyní máme čas se připravit, uvedl podle deníku The Guardian tým vedený Stephenem Holgatem, profesorem imunologie na Southamptonské univerzitě. Mírnější scénář pak počítá s reprodukčním číslem mezi 1,1 až 1,5, což by v zimních měsících mělo znamenat 1 300 až 75 tisíc úmrtí.

 • Británie zavádí povinné roušky v obchodech

  Británie zavede od 24. července po dlouhém váhání povinné nošení roušek v obchodech. V pondělí pozdě večer to uvedla agentura PA. Dnes by nařízení měl oznámit ministr zdravotnictví Matt Hancock. Za porušení protikoronavirového opatření bude hrozit pokuta až 100 liber (2 950 Kč).

  „Množí se důkazy, že nošení roušek v uzavřených prostorách přispívá k ochraně lidí a jejich okolí před koronavirem,“ řekl mluvčí britského kabinetu. Už v pátek naznačil rozšíření povinnosti nosit roušku britský premiér Boris Johnson. Britové zatím musejí mít nasazenou ochranu úst a nosu pouze v prostředcích veřejné dopravy.

 • Přes 700 mrtvých na covid-19 hlásí Brazílie

  Brazílie eviduje 733 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 20 286 dalších potvrzených infekcí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Počet úmrtí je zhruba o stovku vyšší než v neděli, nových nemocných ale ubylo.

  Brazílie, která je s 210 miliony obyvatel nejlidnatějším státem Latinské Ameriky, od počátku epidemie zaregistrovala téměř 1,9 milionu nakažených, z nichž 72 833 zemřelo. Předchozí den brazilské úřady ohlásily 631 úmrtí a přes 24 800 nových případů nákazy.

 • Dalších 60 tisíc nakažených v USA

  Pandemií nemoci covid-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za pondělí oznámily 59 222 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse. V porovnání s nedělí je to mírný pokles. Celkem už s onemocněním covid-19 v zemi zemřelo 135 582 lidí.

  Spojené státy od počátku epidemie evidují 3,36 milionu nakažených. Za posledních 24 hodin v souvislosti s chorobou covid-19 země evidovala 411 úmrtí. V předchozím dni to bylo 442 úmrtí a 59 747 nově nakažených.

Další články