Hlavní obsah
Online

Evropa má dva miliony nakažených, stále nejvíce z kontinentů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

23. 5. 7:43
aktualizováno • 23. 5. 22:58

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 5,2 milionů lidí. Nejhůře zasaženou zemí zůstává USA. Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě. Vývoj dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Rusku za posledních 24 hodinách přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Zveřejněním nejnovější bilance z hlediska počtu nakažených se Rusko vrátilo na druhou příčku na světě, na níž ho v noci na dnešek krátce vystřídala Brazílie.

- Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší koronavirová opatření.

- Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro zlehčuje vážnost epidemie, stále hlásí velké přírůstky. V zemi se nakazilo již více než 330 800 lidí a je tak třetí nejhůře zasaženou zemí světa.

- Úřady v evropských zemích zaregistrovaly nejméně 2 001 995 případů, z čehož 173 133 pacientů kvůli komplikacím způsobeným covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z propočtů AFP. Celosvětově se nákaza potvrdila u 5 244 616 lidí a vyžádala si 339 011 obětí.

Světové dění jsme sledovali i včera:

 • Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů

  Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů a zaznamenala nejvyšší denní nárůst nemocných od začátku pandemie. Celkem se počet případů nově zvýšil o 718 na 10 649, nejvíce v hlavním městě Buenos Aires. S nemocí covid-19 zemřelo 433 osob.

 • BBC News: Online podvodníci zneužívají osamělost a karanténu

  Zločinci včetně organizovaných skupin zneužívají samotu, kterou lidé cítí během koronavirových karanténních opatření, a snaží se získat peníze prostřednictvím podvodů na seznamkách a stránkách pro ty, kdo hledají lásku, varovala britská charita pomáhající obětem podobných činů. Podle výzkumu britské charity Victim Support podvodníci oběti průměrně připraví o 47 000 liber (téměř 1,5 milionu korun).

 • Až polovina tweetů o koronaviru je pravděpodobně z falešných účtů

  Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů, ale od naprogramovaných účtů. Nasvědčuje tomu výzkum týmu z americké Carnegie-Mellonovy univerzity.

 • Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

  Autopůjčovna Hertz Global Holdings požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská činnost se kvůli koronavirové pandemii zastavila a jednání s věřiteli nepřineslo potřebný výsledek. Mezinárodních operací, včetně Evropy, Austrálie a Nového Zélandu, se proces netýká, uvedla agentura Reuters.

 • Nové případy hlásí také Mexiko

  Mexické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za poslední den zaznamenalo rekordních 479 úmrtí lidí s novým koronavirem a 2960 nově potvrzených případů. Země tak má od odhalení prvního případu covid-19 koncem února 62 527 potvrzených nemocných a 6989 lidí s nemocí zemřelo.

 • Skotská organizace se chce zbavit tisíců čokoládových vajíček

  Třicet tisíc čokoládových vajíček zbylo skotské organizaci poté, co musela v dubnu kvůli pandemii zrušit plánovanou velikonoční akci pro děti. Tisícovek pamlsků, které je třeba spotřebovat do července, se teď chce co nejdříve zbavit, informoval zpravodajský web BBC.

  Zhruba polovinu čokoládových vajíček, která organizace National Trust for Scotland (NTS) nakoupila v polovině března, se již podařilo rozdat. Dostaly je nemocnice či potravinové banky. Odbyt pro druhou polovinu zaměstnanci NTS stále hledají. Na svém Facebooku uvítají i návrhy od široké veřejnosti.

 • Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko

  Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 330 890 osob. V pátek v zemi také zemřelo 1001 lidí s nemocí covid-19, o něco méně než předchozí den. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.

  Odborníci však upozorňují, že skutečný počet nakažených i mrtvých je zřejmě mnohem vyšší, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu. V Jižní Americe je Brazílie nejhůře zasaženou zemí, následuje ji Peru s téměř 112 000 potvrzenými případy infekce a Chile s Mexikem.

 • Indie zaznamenala rekordní nárůst nových případů

  V Indii přibylo za posledních 24 hodin 6654 nových případů nákazy koronavirem. Jde o dosud nejvyšší denní přírůstek v zemi. Celkový počet nakažených tak stoupl na 125 101. Na nemoc covid-19 v zemi zemřelo 3720 lidí.

 • Studie: Remdesivir zkracuje léčbu covidu-19

  Lék remdesivir podávaný deset dní intravenózně uspíšil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 o čtyři dny. Pacienti, kteří ho dostávali, se vyléčili za 11 dní, zatímco ti, kterým bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka, za 15 dní. Vyplývá to ze studie, která potvrzuje předchozí výroky ředitele amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci (NIAID) Anthonyho Fauciho.

  V Bílém domě 29. dubna řekl, že provedl klinickou zkoušku na 1000 nemocných v deseti zemích a že předběžné údaje prokazují účinnost léku proti covidu-19.

 • 24 tisíc nově infikovaných hlásí Spojené státy

  Podle veřejně dostupných dat Univerzity Johna Hopkinse zaznamenaly Spojené státy 24 104 potvrzených případů nákazy koronavirem v posledních 24 hodinách. Celkový počet tak vzrostl na nejméně 1 601 251 případů. V zemi také podlehlo nemoci covid-19 dalších 1299 lidí. Počet všech úmrtí zaznamenaných v souvislostí s covidem-19 tak stoupl na 96 001.

 • Čína poprvé od začátku pandemie nemá žádného nového nemocného

  Čína v pátek nezaznamenala žádný nový případ nemoci covid-19. Je to poprvé od začátku pandemie. Předchozí den země oznámila čtyři nové případy. Nikdo také s nemocí covid-19 nově nezemřel. Čínská zdravotnická komise však dodala, že koronavirus se prokázal o 28 osob, které ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína v celkové bilance nezaznamenává. O den dříve těchto případů bylo 35.

  Celkem se v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, nákaza potvrdila u 82 971 osob. Z toho 4634 jich zemřelo.

 • V Německu přibylo 638 případů nákazy

  V Německu přibylo od včerejšího dne 638 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha. Celkový počet případů tak stoupl na 177 850. V pátek v zemi také zemřelo 42 lidí s nemocí covid-19. Počet úmrtí po nákaze tak vzrostl na 8216.

 • Studie: Těhotné ženy s covidem-19 měly poškozenou placentu

  Šestnáct těhotných žen, u nichž se při rutinních prohlídkách v nemocnici v Chicagu potvrdila nákaza koronavirem, mělo poškozenou placentu. Odborníci se proto domnívají, že by lékaři měli stav těhotných žen s onemocněním covid-19 pečlivě sledovat. S odvoláním na nově publikovanou vědeckou studii o tom napsala agentura Reuters.

  Patnáct z nakažených žen porodilo zdravé děti, jedna potratila. U žádného z novorozenců se nákaza koronavirem nepotvrdila. Ženy porodily mezi 18. březnem a 5. květnem.