Hlavní obsah
Online

Evropa má dva miliony nakažených, stále nejvíce z kontinentů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

23. 5. 7:43
aktualizováno • 23. 5. 22:58

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 5,2 milionů lidí. Nejhůře zasaženou zemí zůstává USA. Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě. Vývoj dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Rusku za posledních 24 hodinách přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Zveřejněním nejnovější bilance z hlediska počtu nakažených se Rusko vrátilo na druhou příčku na světě, na níž ho v noci na dnešek krátce vystřídala Brazílie.

- Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší koronavirová opatření.

- Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro zlehčuje vážnost epidemie, stále hlásí velké přírůstky. V zemi se nakazilo již více než 330 800 lidí a je tak třetí nejhůře zasaženou zemí světa.

- Úřady v evropských zemích zaregistrovaly nejméně 2 001 995 případů, z čehož 173 133 pacientů kvůli komplikacím způsobeným covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z propočtů AFP. Celosvětově se nákaza potvrdila u 5 244 616 lidí a vyžádala si 339 011 obětí.

Světové dění jsme sledovali i včera:

 • Cummings pravidla karantény neporušil, říká Downing Street

  Kancelář britského premiéra popřela možnost, že by Johnsonův poradce Dominic Cummings porušil pravidla karantény. Podle mluvčího Downing Street pobýval Cummings poblíž svých rodičů, nikoliv přímo u nich. Se ženou se tam údajně přesunul kvůli svým dětem, a to pro případ, že by se jim oběma udělalo špatně a neměl se o ně kdo postarat.

  Cummings porušil zákaz vycházení asi týden po jeho zavedení. Podle oficiálního stanoviska vlády by se o jeho dodržování měli snažit i lidé, kteří mají děti.

 • „Spořivé“ země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

  Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko dnes představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem. Jeho základem by mělo být poskytování výhodných úvěrů, a to nanejvýš po dobu dvou let, informovaly agentury DPA a APA.

  Skupina označovaná jako „šetrná čtyřka“ v dnes zveřejněném protinávrhu prosazuje, aby byly peníze distribuovány jednotlivým zemím pouze ve formě výhodných úvěrů, nikoliv přímých dotací. Pomoc státům a odvětvím má být adresná, například v podobě podpory výzkumu a inovací či přechodu k „zelené ekonomice“. Konkrétní objem prostředků v zamýšleném fondu alternativní plán neobsahuje.

 • Kuba ohlásila úspěch se dvěma léky při léčbě covid-19

  Kubánské zdravotnické úřady ohlásily úspěch se dvěma léky při léčbě covid-19 u pacientů s těžkým průběhem nákazy koronavirem. Podařilo se díky nim snížit počet úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. Na karibském ostrově s 11 miliony obyvatel se potvrdila nákaza koronavirem u 1916 lidí a zemřelo tam 81 pacientů. Z 200 aktivních případů tam v minulých devíti dnech zemřeli dva lidé.

  Jedním z podávaných léků je itolizumab, tedy monoklonální protilátka vyráběná na Kubě i v jiných zemích. Druhým pak je peptid, který je na Kubě klinicky testován pro pacienty s revmatickou artritidou.

 • 180 nových případů evidují Filipíny

  Filipíny hlásí 180 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených tak stoupl na 13 777. V zemi se zatím uzdravilo 3177 lidí.

 • Johnsonův poradce porušil karanténu, opozice teď žádá jeho propuštění

  Dominic Cummings, klíčový poradce britského premiéra Borise Johnsona, porušil zákaz vycházení. Přestože trpěl příznaky nemoci covid-19, cestoval na začátku karantény za svými rodiči do anglického města Durham, které leží asi 400 kilometrů od Londýna. Labouristická strana nyní žádá jeho propuštění.

 • 642 nově infikovaných hlásí Singapur

  642 nových případů nákazy zaznamenal Singapur, celkový počet v zemi tak vzrostl na 31 068. Většina z nakažených pochází z ubytoven pro zahraniční dělníky. Pouze 6 nakažených pochází ze Singapuru. Země zatím zaznamenala pouze 23 úmrtí na covid-19, informuje deník The Guardian.

 • Počet nakažených v Africe překonal 100 tisíc

  Celkem 103 933 potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Afrika. Třetí největší kontinent světa zatím oznámil 3183 úmrtí souvisejících s covid-19 a 41 473 lidí se již uzdravilo.

 • V Rusku za poslední den přibylo 9434 případů nákazy koronavirem

  V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 9434 případů nákazy koronavirem. Denní bilance se tak již osmým dnem po sobě drží pod hranicí 10 000 případů. Na komplikace doprovázející nemoc covid-19 v posledním dnu zemřelo 139 lidí, což je mírný pokles oproti rekordním 150 obětem o den dříve.

  Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek dnes sice poprvé po třech dnech opět překročil hranici 9000, již více než týden však zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

 • Jižní Korea: Přes 200 nových případů je spojeno s nočními kluby

  Kolem 9. května se začaly objevovat první zprávy o druhé vlně nákazy v hlavním jihokorejském městě Soulu. Nárůst v počtu nakažených přišel s postupným uvolňováním restrikcí přijatých v boji proti covid-19. Tamní úřady vystopovaly původce nových případů jako devětadvacetiletého muže, který navštívil několik barů v populární soulské čtvrti Itaewon. Jihokorejské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí nyní zveřejnilo informace, podle kterých je s mužem spojeno až 219 nových případů nákazy.

 • Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů

  Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů a zaznamenala nejvyšší denní nárůst nemocných od začátku pandemie. Celkem se počet případů nově zvýšil o 718 na 10 649, nejvíce v hlavním městě Buenos Aires. S nemocí covid-19 zemřelo 433 osob.

 • BBC News: Online podvodníci zneužívají osamělost a karanténu

  Zločinci včetně organizovaných skupin zneužívají samotu, kterou lidé cítí během koronavirových karanténních opatření, a snaží se získat peníze prostřednictvím podvodů na seznamkách a stránkách pro ty, kdo hledají lásku, varovala britská charita pomáhající obětem podobných činů. Podle výzkumu britské charity Victim Support podvodníci oběti průměrně připraví o 47 000 liber (téměř 1,5 milionu korun).

 • Až polovina tweetů o koronaviru je pravděpodobně z falešných účtů

  Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů, ale od naprogramovaných účtů. Nasvědčuje tomu výzkum týmu z americké Carnegie-Mellonovy univerzity.

 • Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

  Autopůjčovna Hertz Global Holdings požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská činnost se kvůli koronavirové pandemii zastavila a jednání s věřiteli nepřineslo potřebný výsledek. Mezinárodních operací, včetně Evropy, Austrálie a Nového Zélandu, se proces netýká, uvedla agentura Reuters.

 • Nové případy hlásí také Mexiko

  Mexické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za poslední den zaznamenalo rekordních 479 úmrtí lidí s novým koronavirem a 2960 nově potvrzených případů. Země tak má od odhalení prvního případu covid-19 koncem února 62 527 potvrzených nemocných a 6989 lidí s nemocí zemřelo.

 • Skotská organizace se chce zbavit tisíců čokoládových vajíček

  Třicet tisíc čokoládových vajíček zbylo skotské organizaci poté, co musela v dubnu kvůli pandemii zrušit plánovanou velikonoční akci pro děti. Tisícovek pamlsků, které je třeba spotřebovat do července, se teď chce co nejdříve zbavit, informoval zpravodajský web BBC.

  Zhruba polovinu čokoládových vajíček, která organizace National Trust for Scotland (NTS) nakoupila v polovině března, se již podařilo rozdat. Dostaly je nemocnice či potravinové banky. Odbyt pro druhou polovinu zaměstnanci NTS stále hledají. Na svém Facebooku uvítají i návrhy od široké veřejnosti.

 • Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko

  Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 330 890 osob. V pátek v zemi také zemřelo 1001 lidí s nemocí covid-19, o něco méně než předchozí den. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.

  Odborníci však upozorňují, že skutečný počet nakažených i mrtvých je zřejmě mnohem vyšší, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu. V Jižní Americe je Brazílie nejhůře zasaženou zemí, následuje ji Peru s téměř 112 000 potvrzenými případy infekce a Chile s Mexikem.

 • Indie zaznamenala rekordní nárůst nových případů

  V Indii přibylo za posledních 24 hodin 6654 nových případů nákazy koronavirem. Jde o dosud nejvyšší denní přírůstek v zemi. Celkový počet nakažených tak stoupl na 125 101. Na nemoc covid-19 v zemi zemřelo 3720 lidí.

 • Studie: Remdesivir zkracuje léčbu covidu-19

  Lék remdesivir podávaný deset dní intravenózně uspíšil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 o čtyři dny. Pacienti, kteří ho dostávali, se vyléčili za 11 dní, zatímco ti, kterým bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka, za 15 dní. Vyplývá to ze studie, která potvrzuje předchozí výroky ředitele amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci (NIAID) Anthonyho Fauciho.

  V Bílém domě 29. dubna řekl, že provedl klinickou zkoušku na 1000 nemocných v deseti zemích a že předběžné údaje prokazují účinnost léku proti covidu-19.