Hlavní obsah

Lídři EU kývli na brexitovou dohodu. Není ale jisté, že ji britský premiér Johnson doma prosadí

17. 10. 2019
Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Po maratonských rokováních se týmy britských a unijních vyjednavačů shodly na brexitové dohodě. Není ale jisté, zda se ji podaří v Británii prosadit. Proti by kvůli detailům týkajícím se DPH v Severním Irsku mohli být poslanci z unionistické strany DUP a její prosazení by mohli zmařit. Kromě britského parlamentu dohodu musí schválit i europarlament. O věci dnes a zítra bude jednat summit Evropské unie v Bruselu.

Článek

O skutečné podobě textu a o tom, jaké ústupky musely obě strany přijmout, není prakticky nic známo. Jednání probíhají v tzv. „tunelu”, tedy v modelu, který zamezuje úniku informací na veřejnost. Soudě podle reakcí radikálních zastánců brexitu z řad poslanců Konzervativní strany, s nimiž Boris Johnson pokrok v jednáních konzultoval, nejspíš londýnská vláda překročila dosavadní „červené linie” svého přístupu.

Unijní lídři chtějí po britském premiéru Johnsonovi záruky, že nová podoba brexitová dohody projde britským parlamentem. To je teď vzhledem k odmítavému postoji DUP více než sporné. Poslanci britské Dolní sněmovny jsou připraveni se výjimečně sejít v sobotu 19. října, aby dohodu schválili.

Sledujte živě naše zpravodajství od Jolany Humpálové přímo z Bruselu nebo od našeho šéfkomentátora Jiřího Hoška.

 • Babiš po jednání o brexitu: Johnson je charismatický lídr

  „K bodu brexit: poprvé se zúčastnil britský premiér Boris Johnson, který je skutečně charismatický lídr, jenž mluví velice konkrétně a stručně. Přišel, řekl nám, že je strašně rád, že je s námi. A také poznamenal, že doufá, že i naposledy,” řekl na úvod premiér Babiš.

 • Donald Tusk vystoupil na tiskové konferenci

  „Dnešek přinesl dohodu, díky které se můžeme vyhnout chaosu a atmosféře konfliktu mezi sedmadvacítkou členských států a Velkou Británií,” řekl Tusk.

 • Summit EU podpořil uzavřenou brexitovou dohodu

  Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu z EU. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann, podle něhož summitová jednání o brexitu skončila. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.

 • Jednání o brexitu na unijním summitu skončilo

 • Matematika sobotního hlasování. Jakou má Johnson šanci prosadit dohodu?

 • Sassoli: EP je připraven dohodu schválit včas, ale až po Britech

  Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

 • Euro a libra díky brexitové dohodě posilují

  Euro dnes na devizových trzích posiluje, jeho kurz podpořilo dosažení dlouho očekávané dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. Britská libra se vůči dolaru po zprávě o brexitové dohodě vyšplhala až na pětiměsíční maximum blízko 1,30 USD, později však o velkou část zisků přišla.

 • Merkelová je s dohodou k brexitu spokojena

  Uzavření brexitové dohody je dobrou zprávou, po které osud vystoupení Británie z Evropské unie závisí na parlamentech obou stran. Před začátkem summitu EU v Bruselu to dnes prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

 • Summit v Bruselu: večer se bude jednat o Turecku i rozšíření EU o další členské státy

  Na pracovní večeři se bude jednat o diplomatických vztazích s Tureckem, a to s ohledem na turecký vojenský zásah na severu Sýrie. Podle unijního zdroje padne otázka migrace i embarga na export zbraní do Turecka, které v posledních dnech evropské země zahájily. Očekává se, že k tématu bude mluvit například německá kancléřka Angela Merkelová.

  Dále by se mělo řešit rozšíření Evropské unie. Na zahájení rozhovorů s EU čekají Severní Makedonie a Albánie – původně měla přístupová diskuze započít v tomto měsíci. Francie je ale proti, podle zdroje z EU by raději přehodnotila celý mechanismus rozšiřování Unie. Podle prezidenta Evropské rady Donalda Tuska by „nezahájení rozhovorů byla chyba“.

 • Celé vyjádření premiéra Babiše k rozvodové dohodě Británie s EU

  Vyjádření premiéra Andreje Babiše k brexitové dohodě. (Video: Jolana Humpálová, Seznam.cz)

 • Babiš na summitu: S dohodou jsme spokojení

  Dvoudenní summit začal doorstepem evropských lídrů, mezi nimiž je i premiér Andrej Babiš. „Já myslím, že jsme všichni spokojení,” řekl úvodem k postoji členských států k návrhu brexitové dohody. „Doufejme, že to hlasování britského parlamentu bude pozitivní. A samozřejmě v Evropském parlamentu to bude, očekávám, už jenom formalita,” dodal. Evropská rada by teď podle něj měla text odsouhlasit.

 • Britští poslanci se v sobotu mimořádně sejdou k projednání nové dohody

  Poslanci schválili mimořádnou schůzi Dolní sněmovny, kvůli nové brexitové dohodě se sejdou tuto sobotu 19. října.

 • Dohoda je dobrá pro Irsko i Severní Irsko, myslí si Varadkar

  Podle irského premiéra Lea Varadkara je nová brexitová dohoda „dobrá pro Irsko i Severní Irsko“, píše agentura AFP.

 • Atmosféra na začátku doorstepu evropských lídrů

  Před novináře předstoupili první evropští lídři. (Video: Seznam.cz)

 • Komentář Jiřího Hoška

  Situaci rozebral v Poledních zprávách Televize Seznam šéfkomentátor Jiří Hošek. (Video: Seznam.cz)

 • Tusk: Dohoda o brexitu je lepší než brexit bez dohody

  Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že je vždy lepší mít dohodu než to, aby Británie odešla z Unie bez vyjednaných podmínek. Uvedl to krátce poté, co britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské unie Jean-Claude Juncker oznámili, že obě strany dospěly k nové dohodě o brexitu.

 • DUP zopakovala, že novou dohodu nepodpoří

  „Nemůžeme podpořit tyto návrhy v parlamentu,“ uvedli severoirští unionisté v oficiálním písemném prohlášení.

Doporučujeme

Další zprávy