Hlavní obsah

Juncker vyloučil nové jednání o brexitové dohodě

10. 12. 2018

Dohady v britském parlamentu o podobě odchodu Británie z Evropské unie vrcholí. (10. 12. 2018) (Video: Tomáš Vzorek)

Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker v úterý vyloučil, že by Unie s Brity jednala o nové dohodě. Do rozvodu Spojeného království se zbytkem Unie v pondělí významně zasáhl Soudní dvůr EU. Rozhodl, že Británie může brexit jednostranně zastavit.

Článek

Premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že hlasování plánované na úterý o brexitové dohodě v Dolní sněmovně ruší. Potvrdila tak dřívější spekulace britského tisku. Dodala, že o dohodě, která stanoví podmínky odchodu země z Evropské unie, bude znovu jednat se svými protějšky z EU.

Podle britských médií je pravděpodobné, že poslanci dostanou možnost se k dohodě vyslovit až v lednu. Poslední možný termín hlasování je 21. ledna.

Agentura AP píše, že postup Mayové sice odvrátil ponižující porážku vlády při hlasování v britském parlamentu, ale způsobil zmatek v brexitových plánech Londýna.

V debatě s poslanci Evropského parlamentu (EP) v úterý ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, že pro nové vyjednávání dohody o vystoupení Británie z Evropské unie neexistuje žádný prostor a již dojednaná podoba smlouvy o brexitu je tou nejlepší a jedinou možnou. Podle něho však existují možnosti vyjasnit a interpretovat sporné body v rámci současného textu dohody.

Soudní dvůr Evropské unie dříve v pondělí rozhodl, že Velká Británie může jednostranně zastavit brexit. Britská vláda může vzít zpět aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud.

 • Skotská premiérka Sturgeonová veřejně nabízí podporu Corbynovi

  Předsedkyně vlády Skotska Nicola Sturgeonová napsala na svůj Twitter, že pokud strana labouristů vydobude hlasování o nedůvěře vládě, vládnoucí Skotská národní strana podpoří iniciativu za druhé referendum o brexitu.

 • Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje

  Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí tempo. Britský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se v období od srpna do října zvýšil pouze o 0,4 procenta ve srovnání s růstem 0,6 procenta v období od července do září. Za zpomalením růstu stojí slabší prodej aut a odstávky výroby v továrnách, což jsou podle podnikatelských sdružení důsledky nejistoty ohledně brexitu.

 • Nemáme fungující vládu, stěžuje si lídr opozice Corbyn

  Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn si postěžoval, že Spojené království nemá fungující vládu. Řekl to v reakci na informace o zrušení úterního hlasování o odhodě o brexitu.

  „Vláda se rozhodla, že kvůli katastrofálnosti návrhu dohody odloží hlasování na poslední chvíli. Víme již dva týdny, že návrh od premiérky může Velkou Británii jen poškodit a není možné, aby prošel sněmovnou. Nemáme funkční vládu, zatímco předsedkyně vlády pokračuje v packání brexitu, naše veřejné služby procházejí zlomovým bodem a komunity trpí nedostatkem investic. Plán labouristů s pracovními místy na prvním místě musí být součástí dalších vyjednávání s Bruselem,“ řekl.

 • Mluvčí Mayové: Na postoji k brexitu se nemění vůbec nic

  Mluvčí Theresy Mayové prohlásila, že dnešní verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na britském postoji nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se dnes k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Otevírat jednání znovu nebudeme,“ řekla Junckerova mluvčí.

 • Skotská premiérka: Mayová je zbabělá

  Předsedkyně vlády Skotska Nicola Sturgeonová vyjádřila na Twitteru své rozčarování z odložení hlasování, o kterém se již v médiích mluví jako o hotové věci.

  „Je to potvrzené. Ubohá zbabělost premiérky Mayové, pro kterou jsou zájmy Konzervativní strany nadřazené všemu. Tohle nemůže pokračovat," napsala na svůj Twitter Sturgeonová.

 • Sky: Mayová by hlasování prohrála poměrem 418:187

  Analytici ze stanice Sky přišli s odhadem, jak by vypadalo úterní hlasování o dohodě o brexitu. Mayová by jej podle nich drtivě prohrála. Proti návrhu by bylo nejvíce opozičních labouristů.

  Foto: Sky

  Odhad stanice Sky na potenciální průběh útenrího hlasování

 • Stále více zdrojů potvrzuje, že se v úterý hlasovat nebude

  Britská stanice Sky informuje, že několik zdrojů přímo z vlády potvrdilo, že zítra hlasování o přijetí či nepřijetí dohody o brexitu neproběhne. Drtivá porážka Theresy Mayové se zřejmě konat nebude.

 • Mayová se vyjádří v 16:30, pak vůdkyně Dolní sněmovny

  Premiérka Theresa Mayová se na půdě Dolní sněmovny k poslednímu vývoji událostí vyjádří v 16:30 SEČ. Hned po ní promluví vůdkyně komory Andrea Leadsomová. Podle politické editorky BBC Laury Kuenssbergové to znamená, že odložení hlasování je pravděpodobné.

 • Poslanci možná o brexitu vůbec hlasovat nebudou

  Část konzervativních poslanců si nepřeje, aby se zítra v dolní sněmovně hlasovalo o přijetí či nepřijetí návrhu smlouvy o brexitu, který prezentovala premiérka Mayová a její kabinet jej přijal. Dle prognóz hrozí drtivá porážka předsedkyně vlády, která by nynějším plánům kolem brexitu značně uškodila.

 • Britští ministři jsou v pohotovosti kvůli mimořádným hovorům s premiérkou Theresou Mayovou.

  Britští ministři a vysocí představitelé EU očekávají, že jim v předvečer klíčového hlasování o podobě brexitové smlouvy bude volat britská premiérka Theresa Mayová. Té hrozí, že ani její vlastní konzervativní strana podobu rozvodové dohody neschválí.

 • Edinburský soud žádal unijní soud o výklad článku 50 lisabonské smlouvy

  S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou se okolnosti odchodu Británie řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit. Příslušný článek totiž o možné změně postoje odcházející členské země přímo nic neuvádí.

 • Britská vláda v čele s Mayovou nechtěla, aby se soud EU možným odvoláním brexitu zabýval

  Britská vláda premiérky Theresy Mayové nechtěla, aby unijní soud celou věc řešil. Uváděla, že nemá zájem měnit rozhodnutí, které je odrazem výsledku referenda z roku 2016, v němž Britové o vystoupení z EU rozhodli. „Měli jsme hlasování lidí, pojďme tedy zajistit, co si lidé napoprvé odhlasovali," řekla premiérka.

 • Mayová varuje parlament: podpořte mě, nebo riskujete, že žádný brexit nebude

  Britská premiérka Theresa Mayová varuje, že pokud zákonodárci současnou podobu brexitu neschválí, riskují tím, že Británie z Evropské unie vůbec neodejde. Mayová se ocitla pod palbou kritiky i z vlastních řad – hrozí, že řada konzervativců v plánovaném úterním hlasování dohodu neschválí. Premiérka uvedla, že neschválení dohody by znamenalo závažnou nejistotu pro celý národ, s velmi reálným riskem žádného brexitu, nebo s tzv. tvrdým brexitem – tedy odchodem z Evropské unie bez dohody.

 • Soud EU: rozhodnutí stáhnout brexit by muselo být v souladu s britskou ústavou

  Rozhodnutí stáhnout brexit by muselo být výsledkem demokratického procesu v souladu s britskými ústavními požadavky. Toto „jednoznačné a bezpodmínečné“ rozhodnutí by následně musela britská vláda oznámit písemně Evropské radě, coby vrcholné instituci EU, uvedl unijní soud.

Doporučujeme

Další zprávy