Hlavní obsah

Britové tvrdí, že ruské tajné služby sledovaly Skripalovy nejméně pět let

Julija Skripalová.

Reklama

13. 4. 2018 17:22

Britské úřady zveřejnily dopis, ve kterém je uvedeno, že ruské tajné služby sledovaly Skripalovy přinejmenším posledních pět let. Agenti se údajně zaměřili hlavně na e-mailovou komunikaci.

Článek

Ruské tajné služby sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji přinejmenším posledních pět let. Vyplývá to z dopisu, jejž britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi a který dnes britské úřady zveřejnily. V dopise se rovněž píše, že Rusové v minulosti testovali, zda je možné někoho otrávit, pokud se nervově paralytická látka nanese na dveřní kliku. Skripalovi byli podle britských úřadů zřejmě otráveni u vchodových dveří.

Podle dokumentu, jehož zveřejnění britské listy označují za neobvyklý krok, se ruské tajné služby zajímaly o Skripalovy už v roce 2013, kdy se kybernetičtí odborníci ruské vojenské rozvědky GRU zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Nervově paralytická látka Novičok, která, jak tvrdí Britové, byla na počátku března použita při otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury, byla podle dokumentu vyvinuta v armádních laboratořích v uzavřeném městě Šichany nedaleko ruského Saratova.

Po roce 2000 Rusko podle dokumentu testovalo způsoby, jakými je možné otrávit někoho nervově paralytickou látkou. Jedním z nich bylo prý i nanesení látky na dveřní kliku. V rámci stejného projektu údajně Moskva v minulé dekádě vyrobila i malé množství Novičoku.

„Ruský program chemických zbraní pokračoval po pádu Sovětského svazu,“ stojí v dopise, který Sedwill zaslal Stoltenbergovi. Je podle něj vysoce nepravděpodobné, že v programu SSSR na výrobu chemických zbraní pokračovala jiná bývalá sovětská republika.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované