Hlavní obsah

Britové už spouští demontáž zákonů, které museli přijmout kvůli Evropské unii

Velká Británie přenese normy Evropské unie do vlastního právního řádu.

 

Reklama

30. 3. 2017 23:20

S přechodnou pravomocí vlády upravovat normy nesouhlasí parlamentní opozice.

Článek

Ministr pro brexit David Davis dnes v britském parlamentu představil podrobnosti k vládnímu návrhu zákona, který by měl zrušit zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, jehož prostřednictvím se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon by měl zároveň přenést do britského právního řádu platné normy EU, které by následně bylo možné „doplnit, zrušit či vylepšit".

„Zákon dá vládě pravomoc opravit nebo zrušit zákony, které by jinak nefungovaly správně po tom, co opustíme Evropskou unii,” uvedl ministr pro brexit David Davis.

Parlamentní opozice ale s přechodnou pravomocí vlády nesouhlasí. Změnit by podle návrhu zákona měla tisícovku norem z celkových 20 tisíc převzatých zákonů. Šéf labouristů Jeremy Corbyn to označil za „v podstatě diktátorské pravomoci”. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem. Unijní právo proniklo v Británii prakticky do všech odvětví života.

Klíčovou snahou britské vlády je podle dnešního Davisova prohlášení vymanit Británii z pravomocí Soudního dvora Evropské unie a vrátit moc do rukou soudů ostrovní monarchie. „Naše zákony se budou dělat v Londýně, Edinburghu, Cardiffu a Belfastu a vykládat je nebudou soudci v Lucemburku, ale soudci napříč Spojeným královstvím," řekl ministr pro brexit poslancům.

Záznam přenosu z Londýna: první minuty po spuštění brexitu

Britské odcházení formálně začalo.

Premiérka Mayová ve středu dopisem předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oficiálně oznámila záměr Londýna opustit EU. Zahájila tím přípravy vyjednávání podmínek takzvaného brexitu, které by mohlo začít na přelomu května a června a skončit vlastním odchodem Británie z Unie na jaře 2019.

Zákon, jenž dnes v parlamentu Davis představil, vstoupí v platnost právě dnem odchodu Británie z Evropské unie.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované