Hlavní obsah

Britský parlament schválil stavbu nové ranveje na letišti Heathrow

Britská vláda odhlasovala stavbu další ranveje na Heathrow. (Video: AP, Reuters)

Britský parlament schválil stavbu třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Díky projektu za 410 miliard korun bude letiště moct ročně odbavit o 260 tisíc spojů více.

Článek

Britský parlament schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu v přepočtu za 410 miliard korun však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP.

O rozšíření hlavního britského letiště se v zemi vedly spory dlouhá léta. Ministerská předsedkyně Theresa Mayová svou podporu zdůvodnila tím, že v době odchodu z Evropské unie posílí rozšíření letiště britský mezinárodní obchod a přispěje k ekonomickému růstu. Ranvej má také ulehčit častým zpožděním nejrušnějšího letiště v Evropě.

Podle ministerstva dopravy dráha umožní uskutečnit dodatečných 260 tisíc letů ročně a během 60 let zajistí britské ekonomice podporu v hodnotě 2,2 bilionu korun.

Plán vyvolal velký odpor některých obyvatel Londýna, kteří se obávají, že provoz na nové ranveji s sebou ponese zvýšení hluku a znečištění vzduchu. Krátce před hlasováním parlamentu se v ústředním sále poslanecké sněmovny sešla skandující skupina demonstrantů.

Další zprávy

 • V Česku už bylo stejně případů spalniček jako loni za celý rok

  V Česku už bylo letos stejně případů spalniček jako loni za celý rok. Od ledna lékaři evidovali 146 nemocných, sdělilo na dotaz ČTK Ministerstvo zdravotnictví. V Praze bylo do pátku minulého týdne 84 případů, ve středních Čechách 27, v ostatních krajích jen jednotky nemocných. Život mohou ohrožovat komplikace spojené s nemocí, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování, jež je v Česku povinné a je součástí takzvané MMR vakcíny.

 • Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest za znásilnění tří dětí

  Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest 20 let vězení pro Reného Nagye, který byl odsouzen za znásilnění tří dětí a pokus o vraždu jednoho z nich. Všechny činy spáchal předloni od července do září v třineckém lesoparku. První dva napadení byli chlapci, které pod různými záminkami vylákal na odlehlé místo, kde je svlékl a osahával. Oběma se podařilo utéct. Třetí napadenou byla šestiletá dívka, která byla na vycházce s družinou. Nagy ji odvedl pryč a svlékl, a když se začala dívka bránit a křičet, začal ji škrtit. V dovolání však hodnocení útoku na dívku zpochybňoval a tvrdil, že se ji nepokusil znásilnit ani zabít. Škrtil ji údajně proto, aby ji umlčel. Nagy má ještě možnost podat ústavní stížnost.

 • Soud přerušil civilní spor, který Hrad vede kvůli Zemanovu zdraví

  Městský soud v Brně na žádost právníků prezidenta Miloše Zemana přerušil projednávání žaloby prezidentské kanceláře na brněnského politika Svatopluka Bartíka (za Žít Brno), která se týká informací o zdravotním stavu hlavy státu.

  Více informací v článku

Reklama