Článek
Obě strany sporu se dohodly na rozdělení líčení do dvou částí. Soudkyně Vanessa Baraitserová s jejich návrhem souhlasila. Proces tak začne podle plánu 24. února. Po pěti dnech ale bude odročen na 18. května. Trvat by pak měl tři týdny. Rozhodnutí o vydání Assange do USA tak nelze čekat dříve než v červnu. Soudkyně zároveň zdůraznila, že dalším žádostem o odklad s největší pravděpodobností nevyhoví.
Formální souhlas s vydáním Assange do USA sice už podepsal britský ministr vnitra, konečné slovo ale bude mít právě justice.
Trump měl Assangeovi nabídnout milost výměnou za „očištění“ Ruska
Spojené státy se dožadují vydání 48letého Australana Assange, aby ho mohly soudit v 18 bodech obžaloby, včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. USA nejprve Assange obvinily z průniku do počítačů ministerstva obrany, za což mu hrozilo maximálně pět let vězení.
Loni v květnu však Washington obvinění rozšířil o další téměř dvě desítky trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, kterým Assange údajně ohrozil americkou bezpečnost. V případě, že ho americký soud shledá vinným, hrozí mu podle médií trest vězení v délce až 175 let.
Murray: Roger Waters on Julian Assange
— WikiLeaks (@wikileaks) February 23, 2020
Full text of @rogerwaters speech @deacampaign rally, London Feb 22 2020
https://t.co/GhpW0fDWFQ
Stovky příznivců zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v sobotu pochodovaly Londýnem na protest proti jeho možnému vydání do Spojených států, které ho viní ze špionáže.
Pochodu Londýnem se zúčastnily také některé známé britské osobnosti, například hudebník Roger Waters z legendární skupiny Pink Floyd, zpěvačka Chrissie Hyndeová z kapely The Pretenders či návrhářka Vivienne Westwoodová.
Stovky lidí v Londýně demonstrovaly proti vydání Assange do USA
Za účelem získání informací se Australan podle americké prokuratury spikl s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem (nyní Chelsea Manningovou), který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.
Materiály publikoval internetový portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat, například údajů o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.
Za svoji práci s WikiLeaks Assange obdržel několik novinářských ocenění, např. v červenci 2010 ho deník The New York Times označil za „nejvýznamnějšího světového novináře“.
Britská policie zatkla Australana loni v dubnu na ekvádorské ambasádě v Londýně poté, co mu vláda jihoamerické země zrušila azyl; na velvyslanectví se Assange uchýlil už v červnu 2012.
O vydání Australana usilovalo také Švédsko, kde čelil obvinění ze znásilnění. V listopadu švédská prokuratura předběžné vyšetřování zastavila. Prokurátorka Eva-Marie Perssonová tehdy řekla, že pro další stíhání Assange neexistuje dostatek důkazů. Assange obvinění od počátku odmítal a označoval jej za zástěrku snahy dostat jej do USA.