Hlavní obsah

Byl to dárek od Pelty. Teď raději bývalá náměstkyně zájezd na Maledivy doplatila

29. 9. 2017

Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová zaplatila za zájezd od sportovního bosse Pelty. (Video: Radek Nohl)

Pokračuje vyšetřování tzv. kauzy Pelta, v níž jde o podivné rozdělování dotací na sport.

Článek

Bývalá náměstkyně na Ministerstvu školství Simona Kratochvílová, obviněná z manipulování státních dotací do sportu, dodatečně doplatila zájezd, který loni na podzim dostala jako dar od někdejšího šéfa fotbalového svazu a spoluobviněného v případu, Miroslava Pelty.

Šlo o cestu za 200 tisíc korun na Maledivy, na kterou se Kratochvílová vydala letos v březnu. V květnu pak byla spolu s Peltou kvůli rozdělování dotací zatčena a několik měsíců stíhána ve vazbě. Výlet do exotiky byl jednou z indicií případu, který policie rozplétá.

Kratochvílová cestu vyrovnala ještě v době, kdy byla ve vazbě. Částku fakticky uhradil její advokát.

Obhájce Petr Schopf nechtěl informace pro Seznam komentovat. Peltův právník Bronislav Šerák je nepopřel, ale s komentářem odkázal právě na advokáta Kratochvílové.

Znalci trestního práva nejsou jednotní v názoru, zda tento krok - dodatečné zaplacení zahraničního zájezdu - může vylepšit pozici Kratochvílové v jejím případu.

Třeba advokát Marek Nespala říká, že v takovém případě je nutné posuzovat nejen motivaci obviněné, ale i další souvislosti kauzy. Podle dalšího obhájce Václava Vlka podobné případy běžně končí obviněním z přijetí úplatku.

Jak je známo, Peltu policisté stíhají za to, že Kratochvílovou údajně naváděl, aby ovlivnila přidělení peněz z Ministerstva školství na konkrétní projekty. Na nich se s ní předem dohodl.

Pelta nezval lidi, kteří mohli být fotbalovému hnutí prospěšní - například rozhodovali o veřejných penězích do sportu - na cesty do ciziny výjimečně.

Většinou šlo o kratší zájezdy za fotbalovými zápasy - jako v případě ředitelky odboru sportu na pražském magistrátu Soni Fáberové. Ta letěla s reprezentací na konci března jako host do San Marina. Policie v dotačním případu také navštívila její kancelář, avšak Fáberová nebyla obviněna.

Do San Marina na fotbalový zájezd tehdy cestovalo několik desítek lidí, dceřinou společnost Fotbalové asociace - Fotbal Travel - přišel celkově na více než 4,7 milionu korun.

Seznam zjistil, že při vyšetřování dotační kauzy se v této souvislosti ptají policisté na řadu vlivných jmen.

Doporučujeme

Další zprávy