Článek
„Znovu a znovu opakuji studentům i médiím větu, kterou jsem zaznamenal v Afghánistánu již v roce 2002: Teď vás vítáme, ale pamatujte si, že jsme třikrát vyhnali Brity, jednou Šuraví (Sověty) a vyženeme i vás, pokud to bude potřeba,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Slavomír Horák, odborník na Střední Asii a autor knihy o afghánském konfliktu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Měl útok na Afghánistán po 11. září smysl? Nebylo to jen mocenské gesto? Měl šanci na úspěch?
Útok na Afghánistán, který začal v říjnu 2001, byl veden jednoznačnou snahou o odvetu za teroristické útoky 11. září. A čistě z tohoto hlediska skončil úspěšně. Za prvé byl svržen režim podporující (respektive hostící podle paštunských zákonů) teroristické hnutí obviněné z přípravy útoků na New York a Washington. Asi těžko můžeme očekávat, že podobné napadení by mohlo zůstat bez odezvy ze strany USA. Pravděpodobně by se tak chovala jakákoliv mocnost.
Za druhé se síť al-Káida stala méně nebezpečnou, respektive i lépe monitorovanou, byť řada jejích bojovníků se přelila do jiných uskupení, rovněž radikálních a nebezpečných. Například Islámský stát, s nímž Tálibán v mnohém nesouhlasí.
A konečně, byť mnohem později a mimo Afghánistán, byl dopaden i Usáma bin Ládin považovaný za hlavního strůjce útoku na USA v září 2001.
USA provedly v Kábulu útok na atentátníky, ti mířili k letišti
S odstupem 20 let – bylo nějaké lepší řešení?
Z hlediska aktuální vojenské reakce se asi těžko mohlo ukázat jiné řešení, navíc se jednalo v té chvíli o win-win situaci. Spojené státy se zbavily režimu podporujícího teror vůči nim a značná část Afghánců přivítala „osvobození“ od režimu Tálibánu, který nebyl populární, alespoň ne u této části populace. Z čistě vojenského hlediska tak bylo možné se poměrně rychle stáhnout a nechat Afghánistán a jeho představitele, aby si své problémy vyřešili.
K tomu ale nedošlo…
Dostáváme se totiž od win-win situace k pozici lose-lose. Ať by Američané a spojenci udělali cokoliv, tak to bude vždy špatně. Pokud by rychle odstoupili a v zemi by vypukl chaos, což nebylo nepravděpodobné, byli by za to kritizováni, protože nezabránili dalšímu konfliktu.
Pokud by zůstali a pokusili se Afghánistán postavit na nohy – ať již z jakýchkoliv důvodů, zištných či altruistických, ale místní problémy by se jim nepodařilo vyřešit, stali by se z vítaných osvoboditelů nenáviděnými okupanty, což se u části populace skutečně stalo.
Proč se ty lokální problémy nepodařilo vyřešit?
Se státní správou, jaká byla v Afghánistánu po pádu Tálibánu, šlo jenom těžko zabránit rozšíření místní korupce, klanovosti, prosazování „svých“ lidí do funkcí…
Američané a spojenci se dostali do začarovaného kruhu. Když chtěli něco dobrého prosadit, museli to udělat mimo zkorumpovanou místní státní správu, čímž jí však ještě více podkopávali. Reakce příslušníků státní správy pak byla ovšem taková, že „okupantům“ buď házeli klacky pod nohy, říkali si o úplatek, nebo je zdánlivě ignorovali, ale za zády je pomlouvali. Taková pomluva ovšem padala na úrodnou půdu, protože řada místních bude spíše věřit „svým“ a nikoliv „cizákům“ či „okupantům“. Pak se jednoznačně dobrý úmysl – třeba postavit školy či nemocnici, vycvičit místní učitele či doktory – setkal s neúspěchem, protože nezískal důvěru. Místní lidé nevěřili nejen okupantům, ale koneckonců ani těm učitelům a lékařům, které tam okupanti dosadili.
Fotogalerie: Střípky z války v Afghánistánu
Operace Trvalá svoboda, tedy odpověď USA na teroristické útoky z 11. září, začala 7. října 2001.
Na snímku logo Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil ISAF (International Security Assistance Force) s perským nápisem „pomoc a spolupráce“. Původní úkol mise byl zajistit Kábul a okolí proti bojovníkům al-Káidy a Tálibánu.
První fází války byly letecké údery proti výcvikovým táborům teroristů z al-Káidy a zařízením Tálibánu. Na satelitním snímku zveřejněném 12. října 2001 americkým ministerstvem obrany je teroristický výcvikový tábor v Džalálábádu. Snímek byl pořízen před útokem amerických bojových letadel.
Stejné místo po útoku. Šipkou jsou označeny zasažené objekty.
Válku v Afghánistánu lidé a politici v Evropě chápali jako nezbytnou reakci na teroristické útoky. Nikoli bezvýhradně. Na snímku jeden z větších protestů té doby: V Berlíně přišly proti vojenským operacím v Afghánistánu protestovat 13. října 2001 desetitisíce lidí.
Letecké údery pokračovaly. Satelitní snímek z 15. října 2001 ukazuje vojenské budovy Tálibánu v Kábulu, které se staly dalším z cílů.
Stejné místo po úderu, šipkou jsou označeny zasažené objekty.
Letecká ofenzíva vyvolávala v arabském světě odmítavé reakce. A například 1100 studentů jedné z nejmilitantnějších islámských náboženských škol v Pákistánu (na snímku) složilo při slavnostním ukončení studia slib, že se zapojí do džihádu proti Spojeným státům. Fotografie z 18. října 2001.
Ne všechny letecké údery trefily cíl. Na snímku z 26. října 2001 stojí Afghánec u trosek skladu obilí Červeného kříže v Kábulu, který byl při americkém bombardování omylem zasažen. Afghánistán hlásil civilní oběti.
Postupně se zapojovaly další země. Na snímku torpédoborec Kurama (vpředu) a zásobovací plavidlo Kirisame po vyplutí z japonského přístavu Sasebo do Indického oceánu 9. listopadu 2001. Japonská vláda rozhodla, že jejich plavidla budou americkou odvetnou operaci v Afghánistánu podporovat, ovšem pouze v rámci nebojových akcí. Bylo to poprvé od konce 2. světové války, kdy se japonské ozbrojené síly zapojily do některé vojenské operace.
V Afghánistánu dosáhli Američané a jejich spojenci rychlých úspěchů. Z listopadových jednání v německém Petersburgu u Bonnu vzešel prozatímní afghánský kabinet, který se od 22. prosince ujal na šest měsíců vlády v zemi. (Snímek z Kábulu zničeného léty válečných konfliktů z 21. prosince 2001.)
První interview. Předseda afghánské prozatímní vlády, paštunský vůdce Hamíd Karzáí, otevřel premiérskou kancelář v Kábulu a 26. prosince 2001 sezval novináře. Řekl jim, že terorismus byl v jeho zemi v zásadě poražen, ale válka ještě neskončila...
Vojenská přítomnost. Britský příslušník ISAF se na snímku z kraje ledna 2002 zdraví v Kábulu s afghánským chlapcem.
Bojovníci protitálibánského Severního spojenectví zachyceni na hlídce na silnici spojující Kábul s letištěm Bagrám, na které týž den přiletěla první skupina německých příslušníků Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Psal se 11. leden 2002.
Pouliční život – prodavači v troskách válkou zničeného Kábulu 21. ledna 2002. Zástupci více než 60 států a vlád se v té době sešli v Japonsku a řešili, jak vést a financovat obnovu Afghánistánu.
Francouzští vojáci z mezinárodního kontingentu sil ISAF na snímku ze srpna 2002 míjejí Afghánce sedícího na kameni u jedné z horských cest. Americký list The Washington Times 2. srpna uvedl, že ministr obrany Donald Rumsfeld nařídil v rámci americké války proti terorismu zahájení většího počtu tajných operací, protože je nespokojený s pomalým tempem zatýkání nebo likvidace členů teroristické sítě al-Káida.
Žánrový obrázek z ulic Kábulu z léta 2005. Na snímku příslušníci sil ISAF. V té době se už střety s bojovníky Tálibánu dostaly do smyčky, ze které prakticky nešlo vyklouznout. Vycvičené zahraniční jednotky „vyčistí“ určité území. To převezmou příslušníci běžného afghánského vojska a policie. Ti se vzápětí dají na útěk před protiútokem Tálibánu. A stále dokola.
Na snímku z června 2009 američtí vojáci během hlídky v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. Provincie zůstala prakticky nepřetržitě baštou Tálibánu. Pravidelně tam probíhaly prudké boje mezi jeho bojovníky a jednotkami ISAF. Sebevražedné atentáty byly téměř na denním pořádku.
Fotografie zveřejněná americkou námořní pěchotou v červenci 2009 zachycuje začátek operace Khanjar, jejímž cílem byl drtivý útok na pozice Tálibánu v této oblasti.
Minometná palba na pozice Tálibánu. Snímek z nočních bojů v v provincii Paktíka ze září 2009.
Tváře britských vojáků, kteří padli v Afghánistánu a Iráku, během pietní akce ve Westminsterském opatství v Londýně u příležitosti Dne válečných veteránů. Listopad 2009.
Sebevražedné útoky. Tento se odehrál v červnu 2010, atentátník se odpálil před vojenským vozidlem NATO v Džalálábádu. Místo činu hlídá afghánský policista.
Nastražené miny. Američtí vojáci odnášejí k evakuační helikoptéře čtyřiadvacetiletého Jeremyho Kuehla, který utrpěl vážná zranění poté, co šlápl na minu v údolí Arghandab severně od Kandaháru, 30. července 2010.
Hořící konvoj tankerů NATO převážející palivo. Skupina ozbrojenců tentokrát (listopad 2010) útočila v provincii Nangarhár východně od Kábulu.
Odchod. Fotografie pořízená 8. července 2021 ukazuje leteckou základnu Bagrám poté, co odtud byly staženy všechny síly USA a NATO.
Obrázky posledních dnů. Na snímku z 19. srpna 2021 z paluby amerického letounu C-17 Globemaster III prchají stovky Afghánců ze země. Ta je zpátky v rukou Tálibánu.
Je po zkušenostech s neúspěchy s „vývozem demokracie“ řešením „politika nezasahování“?
Je to opět začarovaný kruh. Chcete zavést své myšlenky na cizí území? Stáváte se okupanty či přinášíte cizí prvek do nějakého lokálního prostředí, kde o vaši jakkoliv dobře míněnou demokracii nemusejí stát.
Na druhou stranu když někde nezasáhnete a necháte tam nějaký autoritářský režim, zkorumpovanou pseudodemokracii či chaos/konflikt/občanskou válku, tak vás jako demokracii vždy obviní, že jste tam neprosadili demokracii, nebo alespoň nezabránili excesům autoritářů, korupci, nebo válce.
Momentálně se domnívám, že na nějaký „vývoz demokracie“ není nikdo na světě moc zvědavý a ochota USA či EU za něco podobného bojovat bude omezená – vojensky, morálně i rétoricky. Což samozřejmě bude voda na mlýn různým autoritářským velmocím, které budou poukazovat na slabost demokracie.
Bylo nějaké dobré řešení ohledně stahování vojsk z Afghánistánu?
Pravděpodobně nebylo. Už od začátku intervence/okupace bylo jasné, že to není navěky. Ukazovalo se, že čím déle byla spojenecká vojska v Afghánistánu, tím to bylo horší. Zapletli jsme se o to více s místními elitami považovanými za neschopné a zkorumpované, což posílilo v některých kruzích nálepku „okupantů“, a zároveň byl odchod méně snadný. Ve smyslu: „přece tam nenecháme tolik úsilí, peněz, techniky a v neposlední řadě lidí“.
Takže naše intervence/okupace nás opět přivedla do pasti - pro někoho byla vojska, ale i rozvojové a humanitární organizace terčem kritiky za to, že se chovají jako okupanti zasahují do vnitřních záležitostí jiné země i proti vůli jejího obyvatelstva. A pro někoho zase byla tato vojska (a obecně expati) „zrádci“, protože nechala (nechali) „na holičkách“ všechny ty, kteří rozvoji alespoň provizorní demokracie a občanské společnosti v Afghánistánu uvěřili a teď se obávají, že pro svůj postoj budou mít problémy až do ohrožení vlastního života.
Seriál Seznam Zpráv k 11. září 2001
Titulní stránky některých světových deníků den po teroristických útocích z 11. září 2001.
Redakce Seznam Zpráv připravila seriál článků o důsledcích teroristických útoků z 11. září 2001. Ve spolupráci s archivem Paměti národa jsme nabídli autentická svědectví významných aktérů – diplomatů, novinářů nebo válečných veteránů.
- 20 let války proti teroru. Dospěla od hladkého vítězství k dokonalé porážce
- Moment, který spustil lavinu. Od něj začaly státy masivně omezovat svobody
- Bylo to nevyhnutelné. Začátek i konec války v Afghánistánu, říká expert
- Vzpomínky českých diplomatů: Nevyhráli jsme. Boj proti teroru pokračuje
- Vzpomínky českých novinářů: Oni vyhráli, dokázali nás změnit. Kubal a Etzler o válce proti teroru
- Vzpomínky válečného veterána: Přijeli jsme do Afghánistánu jako nadutí okupanti
- Vzpomínky šéfa polní nemocnice: Za chyby tvrdý trest, v Afghánistánu šlo o život
- Vzpomínky českého údržbáře z Brooklynu: Jeho záběry z 11. září chtěl celý svět
- Kdo může za 11. září? Konspirační teorie neztrácejí na síle
- Fotogalerie: Jen tři hodiny a nic nezůstalo stejné. Záběry, ze kterých dodnes mrazí