Hlavní obsah

Čau lidi, dnes je světový den pozdravů. Jaká je jejich historie?

Rozhovor na téma pozdravy s lingvistou Karlem Olivou. (Video: Kamila Bejlková)

 

Reklama

21. 11. 2018 20:10

V souvislosti se Světovým dnem pozdravů navštívil Ráno na gauči lingvista Karel Oliva. Řeč byla o významech, ale také o historii zdravení.

Článek

21. listopad je pomyslně zcela naplněn světovými a mezinárodními dny, připomínáme si Světový den televize, Mezinárodní den filozofie, ale také Světový den pozdravů. Pro každého z nás by mělo být zažitým zvykem pozdravit při příchodu nebo naopak odchodu. A právě proto, že je to tak automatické, málokdo se zamýšlí nad podstatou samotného pozdravu. „Jeho smysl je dát vědět, že jsem přišel, že jste přišla, že jsme se potkali. Nějak pěkně se uvést. Pozdravy mají často charakter pěkného přání, tedy například: dobrý den nebo mír,“ shrnuje základní významy pozdravů lingvista Karel Oliva a přidává i jeden japonský, který má charakter komplimentu. Za pozdravem „ohajó gozaimasu“ se totiž skrývá uznání za to, jak časně ten, kterého zdravíme, vstal.

Pozdravy se s lidstvem pojí od nepaměti, skutečně žádný prvopočátek jejich vzniku není dohledatelný. Přesto každá z existujících kultur svůj vlastní pozdrav má, ať už verbální, či s použitím nějakého gesta, jako je například podání ruky. Samotným pozdravem také na sebe mnoho vypovíme. Kromě naznačení vztahu, který se zdraveným člověkem máme, můžeme odhalit i naše emocionální rozpoložení a řadu dalších věcí. Více odhalí lingvista Karel Oliva v úvodním videu.

Radek Hrdina si dnes vyzkoušel tenis:

Česko vstává s Radkem Hrdinou. (Video: Kamila Bejlková)

Pořad Ráno na gauči sledujte každý všední den od 7:00 v celoplošné Televizi Seznam.

Jak ji naladit? Poradí praktický návod.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované