Hlavní obsah

Čekání je u konce. Muellerova zpráva je venku

Veřejnost dostává příležitost prohlédnout si Muellerovu zprávu. (Video: Šimon Trantina, AP)

Po téměř dvouletém vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti přibližně v 17:00 našeho času zprávu vypracovanou zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem. Bezmála čtyřsetstránkový dokument přináší mimo jiné jeho zjištění o kontaktech volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem.

Článek

Dosud publikovaný čtyřstránkový výtah ze zprávy neobsahoval žádné závažné informace, na jejichž základě by mohl být prezident obviněn. Mueller připustil, že důkazy o potenciálních trestných činech nenašel, zároveň však Trumpa nezbavil podezření a odpovědnosti. Zpráva se vedle samotného ovlivňování voleb věnuje i možné snaze prezidenta bránit výkonu spravedlnosti.

Ve zveřejněném Mullerově dokumentu jsou začerněny pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se „třetími osobami“, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné jsou i výpovědi obviněných lidí před velkou porotou.

Ministr spravedlnosti William Barr v polovině března prohlásil, že zpráva očišťuje Trumpa z podezření na údajnou spolupráci s Ruskem. Prezident následně označil vyšetřování za zbytečné a zaútočil na kritická média, která podle něho využila Muellerovu práci k vytváření lživých zpráv.

Muellerovu zprávu s několika redakčními úpravami umístilo americké ministerstvo spravedlnosti na svůj web. Zprávu si můžete přečíst zde.

  • Demokraté chtějí, aby Mueller vypovídal o svém vyšetřování před kongresovými výbory

    Demokratičtí předáci v Kongresu Spojených států chtějí, aby zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller před kongresovými výbory co nejdříve vypovídal o rozplétání vlivu Ruska na prezidentské volby v USA. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer to považují za jedinou cestu k obnovení důvěry veřejnosti ve vyšetřování kauzy.

    Demokratičtí lídři kritizují amerického ministra spravedlnosti Williama Barra, že nejdříve místo čtyřsetstránkové Muellerovy zprávy zveřejnil zhutněný závěr o tom, že Trump ani jeho štáb s Moskvou nespolupracoval. Pelosiová se Schumerem se obávají, že Barrův dokument může být neobjektivní. Nelíbí se jim ani tisková konference, kterou Barr před dnešním zveřejněním Muellerovy zprávy svolal. Konference je naplánovaná na 15:30 našeho času, po ní se zveřejní plné znění Muellerovy zprávy.

Doporučujeme

Další zprávy