Hlavní obsah

Čemu věří Češi? Televize a rozhlas moc nebodují

Jak Češi věří médiím, ukázal průzkum agentury STEM/MARK.Video: Tereza Nováková

 

Reklama

Co Češi považují za kvalitní zdroj informací? Nejlépe jsou na tom knihy, oproti tomu tradiční média si příliš dobře nevedou.

Článek

Zhruba dvě třetiny Čechů hledají hlavně informace, které je pobaví. Na svůj osobní rozvoj a vzdělávání se při výběru knih nebo pořadů v televizi či surfování na internetu zaměřuje 45 procent lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK pro Nakladatelský dům GRADA.

Knihám jako zdroji dat věří 93 procent lidí, zatímco televizi 52 procent a rozhlasu 55 procent, ukázal průzkum. Internet je důvěryhodný podle 85 procent lidí, 90 procent se spoléhá na školení či workshopy a 83 procent na interaktivní vzdělávací kurzy.

Ke svému vzdělávání využívají lidé zejména tištěné či online knihy, ale také například televizní dokumenty či interaktivní kvízy nebo testy. Podle autorů průzkumu tak rozvíjejí své znalosti zejména o počítačích a informačních technologiích, jazycích a zdravotnictví. Často lidé vyhledávají také různé informace o učitelství, daních, marketingu nebo historii.

Málo času na vzdělávání

Mezi hlavní důvody, proč se část lidí svému rozvoji nevěnuje, patří podle průzkumu nedostatek času a pro nadpoloviční většinu i náročnost vyhledávání kvalitních zdrojů. Někteří lidé z důvodu nedostatku času preferují online studijní programy či internetové zdroje literatury, jako je například online knihovna Bookport. Na této platformě mají lidé přístup k odborným i populárně naučným knihám od několika různých nakladatelství v rámci měsíčního předplatného.

Průměrná roční útrata Čechů za různé zdroje informací činí 4980 korun, někteří lidé ale do knih či různých kurzů investují o tisíce korun více. Přibližně třetina Čechů je podle průzkumu ochotna zaplatit více než 5000 korun ročně. Naopak jedna pětina dotázaných uvedla, že chce vydat za rozšíření profesních či osobních obzorů maximálně jeden tisíc korun ročně.

Průzkum se konal na internetu letos v září. Na dotazy odpovídalo 331 lidí mezi 18 a 60 lety, kteří měli alespoň vzdělání s maturitou, doplnila je skupina 108 matek dětí do pěti let.

Reklama

Doporučované