Hlavní obsah
Online

V Česku je 2657 nakažených koronavirem. V karanténě už je i kardinál Duka

Foto: Profimedia.cz

Pražský arcibiskup Dominik Duka.

28. 3. 6:24
aktualizováno • 29. 3. 1:04

Česko má 2657 nakažených koronavirem, jedenáct lidí zemřelo. Mezi oběťmi jsou i senioři, mezi kterými se nákaza rychle šíří. Dvě nová úmrtí oznámilo Ministerstvo zdravotnictví v sobotu.

Článek

V Česku je 2657 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jedenáct lidí už na koronavirus zemřelo. 34 pacientů má těžký průběh nemoci. V Ústřední vojenské nemocnici se uzdravil první pacient z koronaviru. Celkový počet vyléčených v Česku zůstává na 11.

Pacient ve vážném stavu, který dostává experimentální lék, se zlepšil natolik, že mohl být odpojen od mimotělního oběhu. Jeho stav je ale podle ošetřujících lékařů i nadále velmi vážný, zůstává na plicním ventilátoru. Do karantény musí kvůli pozitivnímu testu u biskupa Herbsta také primas český, Dominik Duka.

Nakažené hlásí domovy seniorů v Českém Krumlově, v Litoměřicích nebo pražské Michli. Nejnovějších je 26 potvrzených případů v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Jedná se o dvacet klientů domova a šest jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou.

Od pátečního rána mohou mít znovu otevřeno zámečnictví, myčky aut a servisy strojů a domácích spotřebičů. Prodejny potravin budou muset u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce, třeba sáček. Hotely a penziony mohou nově poskytnout nocleh lidem, kteří shánějí ubytování kvůli práci.

Dění sledujeme v online zpravodajství:

 • Aktuality z pražského letiště

 • Ukrajinci odjeli, nemá kdo sklidit špenát

  Zemědělcům budou chybět zahraniční brigádníci. Farmáři nechali starší zaměstnance doma, mladší se střídají ve směnách.

 • Krize zlevní bydlení a zatočí s matrjoškami v Praze, tvrdí radní

  Pražská radnice má první čísla k následkům koronavirové krize. Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že pandemie připraví Prahu o 10 procent jejího HDP. Pocítí to celá země.

 • V domově důchodců u Havlíčkova Brodu se nakazilo 12 lidí

  V domově důchodců v Břevnicích u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zařízení je v karanténě, zbylým z celkových 22 obyvatel domova a jeho pracovníkům dnes záchranáři odebírají vzorky pro testy. Nemocní důchodci zatím zůstali na místě, řekla dnes ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

 • Prezident Zeman odmítl kvůli koronaviru vyhlásit amnestii

  Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes v tiskové zprávě sdělil, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

 • V Česku je už 2422 nakažených

  V České republice je k sobotnímu ránu 2422 nakažených koronavirem, 11 lidí se vyléčilo a 9 zemřelo. Testováno bylo dosud 36 374 lidí. V pátek přibylo 373 nových případů, to je dosud největší denní přírůstek. Uvedlo to Ministerstvo zdravotnictví.

 • Havlíček: Proplácení bezúročných úvěrů začalo

 • Komentář: Věříme. Co nám také zbývá?

  Důvěra lidí ve vládní opatření je vysoká. To znamená pro vládu velký závazek, s nímž by neměla hazardovat, a pro opozici dva zásadní úkoly. Více v komentáři Martina Čabana:

 • Na jihu Čech je 11 nových případů

  Jihočeští hygienici zaznamenali v pátek v kraji 11 nových případů nemoci COVID-19. První případ se potvrdil na Jindřichohradecku, které dosud jako poslední jihočeský okres bylo bez prokázaných případů. V jižních Čechách je tak 69 prokázaných případů onemocnění COVID-19. V tiskové zprávě to oznámila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

 • Na Litoměřicku budou chybět zahraniční brigádníci

  Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především z Ukrajiny. Zemědělci nabízejí práci všem, kteří v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou kvůli koronaviru přišli o zaměstnání. ČTK to řekli zástupci zemědělských podniků.

  Jak to nyní vypadá na českých chmelnicích, se můžete podívat ve fotoreportáži Vojtěcha Veškrny:

 • Ve Zlínském kraji ruší svatby

  Města ve Zlínském kraji zrušila v březnu svatby kvůli opatřením souvisejícím s šířením nového typu koronaviru. Obřady plánované na duben většinou snoubenci sami ruší, někde termíny odvolal úřad. V případě květnových svateb většinou snoubenci vyčkávají, jak se situace vyvine. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělili zástupci větších měst v regionu.

 • Vojtěch: Pošleme 200 tisíc respirátorů seniorům

  Ministerstvo zdravotnictví pošle domovům pro seniory 200 000 respirátorů. Měly přijít během dnešní noci. Uvedl to na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho úřad podle něj vypomůže Ministerstvu vnitra s dodávkami ochranných prostředků, než vnitro dostane další dodávky pomůcek. Poskytovatelé sociálních služeb si stěžují na nedostatek respirátorů i roušek.