Hlavní obsah
Online

V Česku je 2657 nakažených koronavirem. V karanténě už je i kardinál Duka

Foto: Profimedia.cz

Pražský arcibiskup Dominik Duka.

28. 3. 6:24
aktualizováno • 29. 3. 1:04

Česko má 2657 nakažených koronavirem, jedenáct lidí zemřelo. Mezi oběťmi jsou i senioři, mezi kterými se nákaza rychle šíří. Dvě nová úmrtí oznámilo Ministerstvo zdravotnictví v sobotu.

Článek

V Česku je 2657 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jedenáct lidí už na koronavirus zemřelo. 34 pacientů má těžký průběh nemoci. V Ústřední vojenské nemocnici se uzdravil první pacient z koronaviru. Celkový počet vyléčených v Česku zůstává na 11.

Pacient ve vážném stavu, který dostává experimentální lék, se zlepšil natolik, že mohl být odpojen od mimotělního oběhu. Jeho stav je ale podle ošetřujících lékařů i nadále velmi vážný, zůstává na plicním ventilátoru. Do karantény musí kvůli pozitivnímu testu u biskupa Herbsta také primas český, Dominik Duka.

Nakažené hlásí domovy seniorů v Českém Krumlově, v Litoměřicích nebo pražské Michli. Nejnovějších je 26 potvrzených případů v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Jedná se o dvacet klientů domova a šest jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou.

Od pátečního rána mohou mít znovu otevřeno zámečnictví, myčky aut a servisy strojů a domácích spotřebičů. Prodejny potravin budou muset u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce, třeba sáček. Hotely a penziony mohou nově poskytnout nocleh lidem, kteří shánějí ubytování kvůli práci.

Dění sledujeme v online zpravodajství:

 • Dvě pacientky z domova v Břevnici musí do nemocnice

  V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu je průběh onemocnění u většiny pozitivních klientů doprovázen celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se připravuje hospitalizace. Obyvatelé domova s potvrzenou nákazou jsou izolovaní v jiných pokojích než lidé čekající na výsledky testů. O víkendu bude v domově provedena opakovaná kompletní dezinfekce, uvedlo vedení v tiskové zprávě.

 • Airbnb sáhla po nejčastějším receptu v době krize

  Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity, aby letos ušetřila 800 milionů dolarů (v přepočtu téměř 20 miliard korun).

 • V Olomouckém kraji už je osm nakažených policistů

  V Olomouckém kraji se zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem u policistů ze šesti na osm. Jsou z litovelského obvodu i z Olomouce, služebna Olomouc 1 v Sokolské ulici kvůli tomu omezuje provoz, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. Podle policie je však bezpečnost ve spádové oblasti tohoto obvodního oddělení nadále zajištěna.

 • Plaga poděkoval učitelům za snahu

  Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku, změní školství. Ve svém přání pedagogům k dnešnímu Dni učitelů to uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). „V těchto dnech se musíme vyrovnávat se situací, kterou si nikdo z nás nedokázal před pár týdny ani představit, natož se na ni připravit. Žáci a studenti jsou doma a jejich výuka dálkovou formou je mnohem náročnější, než když seděli ve školních lavicích,“ uvedl Plaga. „Situace, ve které se nacházíme, ať chceme nebo ne, školství změní. Děkuji všem, kteří si to uvědomují a jdou této změně naproti,“ dodal. Ocenil, že učitelé připravují studijní materiály a plánují výuku na dálku s pomocí on-line nástrojů.

 • Hotel Slavia v Brně bude zavřený do konce roku

  Hotel Slavia v Brně bude zavřený až do konce roku. Jednatel Libor Daněk propustil přes 30 zaměstnanců dohodou, vyplatí jim mzdu ještě za květen. Nechal si pouze sedm lidí, již vypořádávají rezervace, které má hotel i na rok 2021. Daněk ČTK řekl, že si zpracoval model na rok dopředu, podle kterého nemá další fungování ekonomický smysl. Hotel nyní nabídl k dispozici krizovému štábu.

 • Nový diplomatický přešlap v boji s koronavirem

  Do sporu kvůli ochranným pomůckám se v pátek večer dostal německý velvyslanec se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Ta tvrdila, že českou zásilku na hranicích zabavilo Německo. Případ rozluští policie. Více v článku Nikoly Zwrtkové.

 • Hasiči rozvážejí do domovů seniorů ochranné pomůcky

 • Nemocnice mají 329 nových lůžek pro nakažené seniory

 • Průjezd kamionů na hranicích je obnoven

 • ČSAD Autobusy Č. Budějovice omezila počet spojů až o třetinu

  Firma ČSAD Autobusy České Budějovice omezila kvůli dopadům koronaviru počet spojů o 20 až 30 procent. Autobusy jezdí v prázdninovém režimu, cestujících výrazně ubylo. Za březen čeká firma ztrátu deset milionů Kč, i kvůli tomu, že se neplatí jízdné. ČTK to řekl generální ředitel firmy Vladimír Homola. Společnost jako jedna z prvních zakázala již 17. března vstup do autobusů cestujícím, kteří nebudou mít roušku, šátek nebo podobnou ochranu obličeje.

 • Aktuality z pražského letiště

 • Ukrajinci odjeli, nemá kdo sklidit špenát

  Zemědělcům budou chybět zahraniční brigádníci. Farmáři nechali starší zaměstnance doma, mladší se střídají ve směnách.

 • Krize zlevní bydlení a zatočí s matrjoškami v Praze, tvrdí radní

  Pražská radnice má první čísla k následkům koronavirové krize. Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že pandemie připraví Prahu o 10 procent jejího HDP. Pocítí to celá země.

 • V domově důchodců u Havlíčkova Brodu se nakazilo 12 lidí

  V domově důchodců v Břevnicích u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zařízení je v karanténě, zbylým z celkových 22 obyvatel domova a jeho pracovníkům dnes záchranáři odebírají vzorky pro testy. Nemocní důchodci zatím zůstali na místě, řekla dnes ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.