Hlavní obsah
Online

V Česku je 2657 nakažených koronavirem. V karanténě už je i kardinál Duka

Foto: Profimedia.cz

Pražský arcibiskup Dominik Duka.

28. 3. 6:24
aktualizováno • 29. 3. 1:04

Česko má 2657 nakažených koronavirem, jedenáct lidí zemřelo. Mezi oběťmi jsou i senioři, mezi kterými se nákaza rychle šíří. Dvě nová úmrtí oznámilo Ministerstvo zdravotnictví v sobotu.

Článek

V Česku je 2657 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jedenáct lidí už na koronavirus zemřelo. 34 pacientů má těžký průběh nemoci. V Ústřední vojenské nemocnici se uzdravil první pacient z koronaviru. Celkový počet vyléčených v Česku zůstává na 11.

Pacient ve vážném stavu, který dostává experimentální lék, se zlepšil natolik, že mohl být odpojen od mimotělního oběhu. Jeho stav je ale podle ošetřujících lékařů i nadále velmi vážný, zůstává na plicním ventilátoru. Do karantény musí kvůli pozitivnímu testu u biskupa Herbsta také primas český, Dominik Duka.

Nakažené hlásí domovy seniorů v Českém Krumlově, v Litoměřicích nebo pražské Michli. Nejnovějších je 26 potvrzených případů v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Jedná se o dvacet klientů domova a šest jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou.

Od pátečního rána mohou mít znovu otevřeno zámečnictví, myčky aut a servisy strojů a domácích spotřebičů. Prodejny potravin budou muset u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce, třeba sáček. Hotely a penziony mohou nově poskytnout nocleh lidem, kteří shánějí ubytování kvůli práci.

Dění sledujeme v online zpravodajství:

 • Zaměstnanci Alzheimer Home budou bydlet v karavanech u ústavů

  Nezisková organizace Alzheimer Home, která organizuje péči o seniory s demencí, bude ubytovávat své zaměstnance v karavanech u ústavů. Chce tak snížit riziko, že se například na cestě do práce nakazí nemocí COVID-19 a onemocnění zavlečou mezi seniory. ČTK o tom dnes informoval předseda správní rady organizace Boris Šťastný. Karavanové vesničky vzniknou díky projektu půjčoven obytných vozů s názvem Karavany pomáhají v první linii.

 • Domovy pro seniory z Budějovic i Tábora zatím respirátory nemají

  Několik domovů pro seniory u Českých Budějovic i z Táborska do dnešního odpoledne nedostalo žádné respirátory, které slíbil stát na pomoc proti epidemii koronaviru. ČTK to zjistila u vedení jednotlivých zařízení. Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že v noci na dnešek pošle domovům pro seniory v ČR 200 000 respirátorů.

 • V Mošnově přistálo druhé letadlo s ochrannými prostředky

  Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes okolo 14:20 přistálo druhé letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Do země přivezlo 25 tun ochranných prostředků, mezi nimiž jsou roušky, respirátory či ochranné obleky. ČTK to sdělil Petr Mikel z logistické společnosti EGT Express, která dodávky ochranných pomůcek organizuje ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví.

 • Zápisy budou různými způsoby, asi hlavně poštou

  Při zapisování dětí do prvních tříd základních škol si rodiče letos v dubnu budou moct ve většině škol vybrat mezi několika způsoby podání přihlášky. Zápisy se kvůli opatřením proti koronaviru uskuteční bez přítomnosti dětí. Ministerstvo školství, jež o tom minulý týden rozhodlo, zároveň školám doporučilo, aby upřednostnily zápis způsobem, při kterém se učitelé nebudou muset sejít ani s rodiči. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý očekává, že většina lidí pošle přihlášku poštou nebo ji vhodí do schránek připravených u škol.

 • Několik lidí si na diskotéce v Holešově udělalo party bez roušek

  Několik lidí v noci na dnešek pořádalo na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku společenskou akci. V provozovně byli lidé bez roušek, podával se alkohol, kouřilo se uvnitř provozovny, a navíc byla instalována a používána nafukovací vířivka, uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

 • Test prokázal COVID-19 u druhého seniora z domova v Liberci

  Onemocnění COVID-19 test prokázal u druhého klienta Domova seniorů v Liberci na Františkově. Stejně jako muž, u něhož byla nákaza novým koronavirem prokázána ve čtvrtek, je hospitalizovaný na infekčním oddělení liberecké nemocnice. Oba nemocní muži spolu byli v domově na pokoji. Nakazila se i pracovnice z přímé péče, která je teď v izolaci. Novináře o tom informoval náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). V Libereckém kraji je to už druhé sociální zařízení, kde se nemoc objevila.

 • Středočeský kraj rozdal obcím 22 800 litrů dezinfekce

  Středočeský kraj dnes dokončil distribuci 22 800 litrů dezinfekce, určená byla pro obce s rozšířenou působností (ORP), uvedlo dnes hejtmanství na své oficiální facebookové stránce. Dezinfekce následně bude distribuována dalším obcím, které je rozdají občanům. Celkem kraj objednal a zaplatil 60 000 litrů dezinfekce, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

 • Vnitro požádalo o další čtyři miliardy na nákup ochranných pomůcek

 • V domovech ve Zlínském kraji zatím nákaza není

  Ve Zlínském kraji nebyla zatím potvrzena nákaza novým koronavirem v domovech důchodců. Prověřuje se to však u několika klientů, asi 15 se dělaly testy, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Výsledky testů zatím nejsou známy. Ve Zlínském kraji je dosud 104 potvrzených případů nákazy. Nemoc COVID-19 se podle posledních informací objevila nejméně v sedmi domovech pro seniory v Česku.

 • Dvě pacientky z domova v Břevnici musí do nemocnice

  V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu je průběh onemocnění u většiny pozitivních klientů doprovázen celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se připravuje hospitalizace. Obyvatelé domova s potvrzenou nákazou jsou izolovaní v jiných pokojích než lidé čekající na výsledky testů. O víkendu bude v domově provedena opakovaná kompletní dezinfekce, uvedlo vedení v tiskové zprávě.

 • Airbnb sáhla po nejčastějším receptu v době krize

  Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity, aby letos ušetřila 800 milionů dolarů (v přepočtu téměř 20 miliard korun).

 • V Olomouckém kraji už je osm nakažených policistů

  V Olomouckém kraji se zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem u policistů ze šesti na osm. Jsou z litovelského obvodu i z Olomouce, služebna Olomouc 1 v Sokolské ulici kvůli tomu omezuje provoz, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. Podle policie je však bezpečnost ve spádové oblasti tohoto obvodního oddělení nadále zajištěna.

 • Plaga poděkoval učitelům za snahu

  Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku, změní školství. Ve svém přání pedagogům k dnešnímu Dni učitelů to uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). „V těchto dnech se musíme vyrovnávat se situací, kterou si nikdo z nás nedokázal před pár týdny ani představit, natož se na ni připravit. Žáci a studenti jsou doma a jejich výuka dálkovou formou je mnohem náročnější, než když seděli ve školních lavicích,“ uvedl Plaga. „Situace, ve které se nacházíme, ať chceme nebo ne, školství změní. Děkuji všem, kteří si to uvědomují a jdou této změně naproti,“ dodal. Ocenil, že učitelé připravují studijní materiály a plánují výuku na dálku s pomocí on-line nástrojů.

 • Hotel Slavia v Brně bude zavřený do konce roku

  Hotel Slavia v Brně bude zavřený až do konce roku. Jednatel Libor Daněk propustil přes 30 zaměstnanců dohodou, vyplatí jim mzdu ještě za květen. Nechal si pouze sedm lidí, již vypořádávají rezervace, které má hotel i na rok 2021. Daněk ČTK řekl, že si zpracoval model na rok dopředu, podle kterého nemá další fungování ekonomický smysl. Hotel nyní nabídl k dispozici krizovému štábu.