Hlavní obsah

Česko má světový unikát. První učebnici, která šoférům ukáže, jak řídit ve tmě

Učebnice jízdy ve tmě vznikla v Brně. (Video: Tomáš Svoboda)

Reklama

23. 1. 2018 9:00

Na co si dát pozor při řízení v noci? Až doposud měli žáci autoškol minimum informací o nástrahách nočního provozu. To se však změní. Česko má unikát v podobě nové učebnice jízdy ve tmě. Vytvořili ji experti z Vysokého učení technického v Brně. Má pomáhat v autoškolách a lektoři si ji chválí.

Článek

Dobrovolník řídí auto v noci a každý jeho pohyb očí zaznamenává speciální snímač. Přístroje přesně měří rychlost řidičových reakcí i možnosti rozeznat špatně viditelné chodce nebo zvířata na cestě.

Rozsáhlý terénní průzkum expertů z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně předcházel jejich unikátnímu počinu. Jako první na světě vytvořili internetovou učebnici jízdy ve tmě. Dokument mohou využít žáci devíti set autoškol i profesionální řidiči. Metodiku výuky už schválilo Ministerstvo dopravy. „I když je po setmění mnohem menší intenzita provozu na silnicích, čtvrtina všech nehod v České republice se stane právě za tmy. Je při nich smrtelně zraněna třetina všech zemřelých na silnicích,” upozornil jeden z tvůrců učebnice Robert Kledus z Ústavu soudního inženýrství.

Doporučuje, aby v autoškolách věnovali lektoři jízdě ve tmě alespoň jednu hodinu.

V týmu expertů a dobrovolníků zkoumali reakční schopnosti řidičů ve tmě a všechny poznatky převedli do uceleného přehledu zásad, jejichž dodržování je důležité při jízdě po setmění. „Od začátku vnímáme, že mezi učiteli autoškol je o učebnici zájem, i když je její používání dobrovolné,” sdělil Jiří Martínek z Asociace autoškol České republiky.

Učebnici si může kdokoli stáhnout na internetových stránkách Asociace autoškol. Zájemci tam také najdou instruktážní videa, která ukazují nástrahy nočních silnic.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené