Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • Petříček má říct, co vyjednal se Slovinskem

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) svolal do Černínského paláce tiskovou konferenci, kde má po poledni říct, jak dopadlo jednání s jeho slovinským protějškem o podmínkách vstupu Čechů do Slovinska.

 • Vojtěch: Snažíme se Slovince přesvědčit

 • Asociace: Situace se Slovinskem se může opakovat i u dalších zemí

  Situace se Slovinskem, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí, se může opakovat také u dalších států. Je proto třeba změnit komunikaci z české strany a zdůraznit, že situace z hlediska šíření koronaviru se nezhoršuje a že existují pouze lokální ohniska nákazy. Češi mířící do Chorvatska mohou přes Slovinsko projet, potřebují mít ale potvrzení o ubytování a plán cesty. Na dotaz ČTK to dnes uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

 • RegioJet přerušil prodej jízdenek do Lublaně, do Chorvatska pojede

  Dopravce RegioJet přestal prodávat kvůli změně podmínek cestování do Slovinska jízdenky do Lublaně. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

 • Jančura: Pro RegioJet to není komplikace

  RegioJet chystá od poloviny července každodenní spoje do Chorvatska se zastávkou v hlavním městě Slovinska. Nově oznámené změny by plán nicméně podle vlastníka firmy Radima Jančury neměly výrazně ohrozit. „My to vůbec neřešíme, tohle není komplikace. Buď tam zastavíme, nebo prostě nezastavíme, žádný problém. Těch cestujících do Lublaně je jen pár. Nahradíme je okamžitě těmi do Rijeky,“ řekl pro Seznam Zprávy.

 • Celková čísla zkreslují, říká Vojtěch

  Podle ministra zdravotnictví slovinská strana dala zřejmě na celková čísla. „Ona jsou tu samozřejmě odbavována celková data v mezinárodním srovnání, a pokud se daná země podívá na incidenci onemocnění bez detailní analýzy, kde jsou generovány nárůsty, tak hned zemi zařazuje do příslušné kategorie. Naše slovinské kolegy budeme chtít přesvědčit, že to není úplně namístě,“ uvedl Vojtěch.

  „Slovinským kolegům sdělíme, že jsou ta čísla generována v jednom konkrétním okrese a primárně v jedné konkrétní společnosti OKD. A že to tak není z hlediska epidemiologické situace ve zbytku České republiky, kde je situace klidná a ve většině regionů jsou minimální záchyty. Tím pádem není nutné dávat celou Českou republiku na seznam více rizikových zemí. Protože byť čísla v posledních dnech byla vyšší, trend je spíše klesající – ze 300, kdy byl maximální vrchol, to klesalo a věřím, že dále bude,“ dodal ministr. Ovšem čísla včera ve srovnání se středou opět vyskočila nahoru. Ve středu hygienici odhalili 92 nových případů, zatímco včera 132.

 • Slovinci nás vyhodnotili špatně, říká Vojtěch k novým opatřením

  „Budeme přesvědčovat naše slovinské kolegy, že jejich nová opatření nejsou zcela namístě,“ komentoval pro Seznam Zprávy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch fakt, že Slovinsko zařadilo Česko mezi rizikové země s ohledem na koronavirus. Kvůli tomu budou muset Češi podstupovat na hranicích kontroly a v určitých případech hrozí i 14denní karanténa po vstupu do země.

  „Nemyslím si, že je to objektivní vyhodnocení epidemiologické situace, možná nemají ty detailní informace, takže jim je poskytneme. Stejně to budeme komunikovat s dalšími, pokud by to nastalo. Zapojí se i pan premiér,“ dodal Vojtěch.

 • Babiš: Slovinsko nemá důvod k vyjmutí ČR ze seznamu bezpečných zemí

  Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vyjmutí Česka ze seznamu bezpečných zemí v souvislosti se šířením nemoci covid-19. Vláda proto bude se slovinským kabinetem jednat o změně opatření. Babiš to řekl novinářům dnes ráno před odletem na jednání předsedů vlád zemí V4 ve Varšavě. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nehodnotí Slovinsko tuzemskou epidemiologickou situaci úplně objektivně a v detailu.

Další články