Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

Reklama

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • Čechy bez testu na koronavirus už nechtějí ani na Kypru

  Po Slovinsku, Lotyšsku a Estonsku omezuje příjezd Čechů na své území také Kypr. Ten přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Aktualizovaný seznam bezpečných a rizikových zemí zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval o něm web in-cyprus.

 • 3. 7. 2020

 • Británie ruší povinnou karanténu

  Zrušit povinnou 14denní karanténu pro cizince se rozhodla Anglie. Opatření bude platné od 10. července a týkat se bude občanů 59 zemí, včetně České republiky. Informace týkající se cest do Skotska, Walesu a Severního Irska, tedy do dalších částí Spojeného království, postupně zveřejní místní samosprávy.

 • Lotyšsko a Estonsko své rozhodnutí přehodnotí za týden

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pokračuje ve vyjednávání se zeměmi, které dnes zpřísnily podmínky pro přijíždějící Čechy.

 • Reuters: Koronavirem se nakazilo už přes 11 milionů lidí

  Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem přesáhl v pátek 11 milionů. Bilance představuje další smutný milník v pandemii, která si za sedm měsíců vyžádala více než půl milionu mrtvých, napsala s odvoláním na své propočty agentura Reuters.

 • Vstup Čechů omezilo kvůli covidu-19 také Estonsko

  Další zemí, která omezila kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území, je Estonsko. Češi tam budou muset nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu. Na svém webu a twitteru to uvedlo české ministerstvo zahraničí.

 • Po Slovinsku omezuje vstup do země Čechům i Lotyšsko

  Lotyšsko také omezilo českým občanům vstup do země. Povinná karanténa platí od pátečního odpoledne. Nelze ji nahradit negativním testem. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

 • Když se situace v Česku zlepší, Slovinci změní postoj

  Petříček má ale od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne pod deset na 100 000 obyvatel, vrátí se ČR na seznam bezpečných zemí, řekl to na tiskové konferenci.

 • Pro tranzit bude lepší mít potvrzení o pobytu v cílové destinaci

  Pro přejetí Slovinska by podle Petříčka mělo Čechům stačit prohlášení, že jen projíždí, ministr zahraničí ale doporučuje mít u sebe dokument potvrzující ubytování v cílové zemi. Detaily ohledně tankování a podobně podle Petříčka slovinská strana ještě během dneška upřesní.

 • Petříček potvrdil, že na dovolenou do Slovinska to bez karantény nebo testu nepůjde

  Pro Čechy, kteří už ve Slovinsku jsou, se nic nemění, mohou dovolenou dokončit a vrátit se zpět. Pro ty, kteří chtějí do Slovinska na pobyt, platí od půlnoci z pátku na sobotu povinnost předložit dokumenty o rezervaci a uhrazení ubytování ve Slovinsku, prokázat se negativním testem na koronavirus ne starším než 36 hodin nebo podstoupit 14denní karanténu. Řekl to na tiskové konferenci český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • Petříček má říct, co vyjednal se Slovinskem

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) svolal do Černínského paláce tiskovou konferenci, kde má po poledni říct, jak dopadlo jednání s jeho slovinským protějškem o podmínkách vstupu Čechů do Slovinska.

 • Vojtěch: Snažíme se Slovince přesvědčit

 • Asociace: Situace se Slovinskem se může opakovat i u dalších zemí

  Situace se Slovinskem, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí, se může opakovat také u dalších států. Je proto třeba změnit komunikaci z české strany a zdůraznit, že situace z hlediska šíření koronaviru se nezhoršuje a že existují pouze lokální ohniska nákazy. Češi mířící do Chorvatska mohou přes Slovinsko projet, potřebují mít ale potvrzení o ubytování a plán cesty. Na dotaz ČTK to dnes uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

 • RegioJet přerušil prodej jízdenek do Lublaně, do Chorvatska pojede

  Dopravce RegioJet přestal prodávat kvůli změně podmínek cestování do Slovinska jízdenky do Lublaně. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

 • Jančura: Pro RegioJet to není komplikace

  RegioJet chystá od poloviny července každodenní spoje do Chorvatska se zastávkou v hlavním městě Slovinska. Nově oznámené změny by plán nicméně podle vlastníka firmy Radima Jančury neměly výrazně ohrozit. „My to vůbec neřešíme, tohle není komplikace. Buď tam zastavíme, nebo prostě nezastavíme, žádný problém. Těch cestujících do Lublaně je jen pár. Nahradíme je okamžitě těmi do Rijeky,“ řekl pro Seznam Zprávy.

 • Celková čísla zkreslují, říká Vojtěch

  Podle ministra zdravotnictví slovinská strana dala zřejmě na celková čísla. „Ona jsou tu samozřejmě odbavována celková data v mezinárodním srovnání, a pokud se daná země podívá na incidenci onemocnění bez detailní analýzy, kde jsou generovány nárůsty, tak hned zemi zařazuje do příslušné kategorie. Naše slovinské kolegy budeme chtít přesvědčit, že to není úplně namístě,“ uvedl Vojtěch.

  „Slovinským kolegům sdělíme, že jsou ta čísla generována v jednom konkrétním okrese a primárně v jedné konkrétní společnosti OKD. A že to tak není z hlediska epidemiologické situace ve zbytku České republiky, kde je situace klidná a ve většině regionů jsou minimální záchyty. Tím pádem není nutné dávat celou Českou republiku na seznam více rizikových zemí. Protože byť čísla v posledních dnech byla vyšší, trend je spíše klesající – ze 300, kdy byl maximální vrchol, to klesalo a věřím, že dále bude,“ dodal ministr. Ovšem čísla včera ve srovnání se středou opět vyskočila nahoru. Ve středu hygienici odhalili 92 nových případů, zatímco včera 132.

 • Slovinci nás vyhodnotili špatně, říká Vojtěch k novým opatřením

  „Budeme přesvědčovat naše slovinské kolegy, že jejich nová opatření nejsou zcela namístě,“ komentoval pro Seznam Zprávy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch fakt, že Slovinsko zařadilo Česko mezi rizikové země s ohledem na koronavirus. Kvůli tomu budou muset Češi podstupovat na hranicích kontroly a v určitých případech hrozí i 14denní karanténa po vstupu do země.

  „Nemyslím si, že je to objektivní vyhodnocení epidemiologické situace, možná nemají ty detailní informace, takže jim je poskytneme. Stejně to budeme komunikovat s dalšími, pokud by to nastalo. Zapojí se i pan premiér,“ dodal Vojtěch.

 • Babiš: Slovinsko nemá důvod k vyjmutí ČR ze seznamu bezpečných zemí

  Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vyjmutí Česka ze seznamu bezpečných zemí v souvislosti se šířením nemoci covid-19. Vláda proto bude se slovinským kabinetem jednat o změně opatření. Babiš to řekl novinářům dnes ráno před odletem na jednání předsedů vlád zemí V4 ve Varšavě. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nehodnotí Slovinsko tuzemskou epidemiologickou situaci úplně objektivně a v detailu.

Sdílejte článek

Další články