Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • Za opatření proti koronaviru chtějí lidé po vnitru 285 milionů

  Ministerstvo vnitra dostalo do konce minulého týdne 40 žádostí o kompenzaci ztrát vzniklých zavedením vládních opatření proti šíření nového koronaviru. Na úřad se obrátilo 11 lidí a 29 firem, kteří dohromady požadují zhruba 285 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí Hana Malá. Ministerstvo podle ní žádosti nyní vyhodnocuje, žádný nárok zatím neuznalo. Vláda zhruba v polovině března začala kvůli šíření viru postupně uzavírat obchody, restaurace, kina či provozovny služeb a omezila cesty do ciziny. Od 11. května stát opatření začal uvolňovat.

  Lidé a firmy žádají náhradu škody za 57,6 milionu a ušlý zisk za 227,3 milionu korun. Nejvyšší požadovaná částka od jedné fyzické či právnické osoby činí přes 108 milionů. Nároky podle krizového zákona lze uplatnit do šesti měsíců od doby, kdy se člověk o škodě dozví.

 • Brazílie eviduje přes 1,5 milionu nakažených, 63 000 mrtvých

  Brazílie za poslední den zaznamenala 42 223 případů nákazy koronavirem a 1290 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Podle agentury Reuters to v pátek oznámilo místní ministerstvo zdravotnictví. Oficiální statistika nakažených se dostala na téměř 1,54 milionu, zatímco bilance obětí stoupla na 63 174 mrtvých. I přes nepříznivý vývoj mohly ve čtvrtek obnovit provoz bary v mnohamilionovém městě Rio de Janeiro. Místní bezpečnostní složky informovaly, že už v první den volnějšího režimu nařídily některým provozovatelům jejich podniky zavřít, a to kvůli davům, které se tvořily v ulicích.

 • Americké úřady opět ohlásily přes 50 000 nových nákaz koronavirem

  řady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53 000 nových případů nákazy koronavirem, uvádí agentura Reuters. Ta o den dříve napočítala rekordních 55 405 oznámených infekcí, páteční součet by ale ještě mohl narůst, neboť údaj 53 483 případů byl platný ve chvíli, kdy na západním pobřeží USA do půlnoci zbývalo ještě více než šest hodin. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) takřka ve stejnou chvíli uvedla, že za posledních 24 hodin zaznamenala 57 683 nově potvrzených nákaz.

  Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionům. Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. JHU za 24hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129 405 mrtvých.

 • Čechy bez testu na koronavirus už nechtějí ani na Kypru

  Po Slovinsku, Lotyšsku a Estonsku omezuje příjezd Čechů na své území také Kypr. Ten přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Aktualizovaný seznam bezpečných a rizikových zemí zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval o něm web in-cyprus.

 • 3. 7. 2020

 • Británie ruší povinnou karanténu

  Zrušit povinnou 14denní karanténu pro cizince se rozhodla Anglie. Opatření bude platné od 10. července a týkat se bude občanů 59 zemí, včetně České republiky. Informace týkající se cest do Skotska, Walesu a Severního Irska, tedy do dalších částí Spojeného království, postupně zveřejní místní samosprávy.

 • Lotyšsko a Estonsko své rozhodnutí přehodnotí za týden

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pokračuje ve vyjednávání se zeměmi, které dnes zpřísnily podmínky pro přijíždějící Čechy.

 • Reuters: Koronavirem se nakazilo už přes 11 milionů lidí

  Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem přesáhl v pátek 11 milionů. Bilance představuje další smutný milník v pandemii, která si za sedm měsíců vyžádala více než půl milionu mrtvých, napsala s odvoláním na své propočty agentura Reuters.

 • Vstup Čechů omezilo kvůli covidu-19 také Estonsko

  Další zemí, která omezila kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území, je Estonsko. Češi tam budou muset nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu. Na svém webu a twitteru to uvedlo české ministerstvo zahraničí.

 • Po Slovinsku omezuje vstup do země Čechům i Lotyšsko

  Lotyšsko také omezilo českým občanům vstup do země. Povinná karanténa platí od pátečního odpoledne. Nelze ji nahradit negativním testem. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

 • Když se situace v Česku zlepší, Slovinci změní postoj

  Petříček má ale od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne pod deset na 100 000 obyvatel, vrátí se ČR na seznam bezpečných zemí, řekl to na tiskové konferenci.

 • Pro tranzit bude lepší mít potvrzení o pobytu v cílové destinaci

  Pro přejetí Slovinska by podle Petříčka mělo Čechům stačit prohlášení, že jen projíždí, ministr zahraničí ale doporučuje mít u sebe dokument potvrzující ubytování v cílové zemi. Detaily ohledně tankování a podobně podle Petříčka slovinská strana ještě během dneška upřesní.

 • Petříček potvrdil, že na dovolenou do Slovinska to bez karantény nebo testu nepůjde

  Pro Čechy, kteří už ve Slovinsku jsou, se nic nemění, mohou dovolenou dokončit a vrátit se zpět. Pro ty, kteří chtějí do Slovinska na pobyt, platí od půlnoci z pátku na sobotu povinnost předložit dokumenty o rezervaci a uhrazení ubytování ve Slovinsku, prokázat se negativním testem na koronavirus ne starším než 36 hodin nebo podstoupit 14denní karanténu. Řekl to na tiskové konferenci český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • Petříček má říct, co vyjednal se Slovinskem

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) svolal do Černínského paláce tiskovou konferenci, kde má po poledni říct, jak dopadlo jednání s jeho slovinským protějškem o podmínkách vstupu Čechů do Slovinska.

 • Vojtěch: Snažíme se Slovince přesvědčit

 • Asociace: Situace se Slovinskem se může opakovat i u dalších zemí

  Situace se Slovinskem, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí, se může opakovat také u dalších států. Je proto třeba změnit komunikaci z české strany a zdůraznit, že situace z hlediska šíření koronaviru se nezhoršuje a že existují pouze lokální ohniska nákazy. Češi mířící do Chorvatska mohou přes Slovinsko projet, potřebují mít ale potvrzení o ubytování a plán cesty. Na dotaz ČTK to dnes uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

 • RegioJet přerušil prodej jízdenek do Lublaně, do Chorvatska pojede

  Dopravce RegioJet přestal prodávat kvůli změně podmínek cestování do Slovinska jízdenky do Lublaně. Provozu vlaků z Česka do Chorvatska se omezení nijak nedotkne, většina cestujících míří právě tam. Dopravce umožňuje také storno již koupených jízdenek a vrácení peněz, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

 • Jančura: Pro RegioJet to není komplikace

  RegioJet chystá od poloviny července každodenní spoje do Chorvatska se zastávkou v hlavním městě Slovinska. Nově oznámené změny by plán nicméně podle vlastníka firmy Radima Jančury neměly výrazně ohrozit. „My to vůbec neřešíme, tohle není komplikace. Buď tam zastavíme, nebo prostě nezastavíme, žádný problém. Těch cestujících do Lublaně je jen pár. Nahradíme je okamžitě těmi do Rijeky,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Další články