Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

Reklama

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • V Melbourne uzavřeli do karantény 9 výškových budov

  Obavy z nového šíření nákazy panují v australském státě Viktorie. Premiér tamní vlády Daniel Andrews dnes oznámil uzávěru pro devět výškových obytných budov v Melbourne a tří předměstí. Andrews řekl, že v případě devíti domů půjde o 3000 lidí a přísnou uzávěru a lidé se nedostanou ven. Jídlo, léky i alkohol jim bude doručován zvenčí. V případě předměstí bude vycházení povoleno jenom za účelem nákupů, cest do práce a do školy a za sportem. Ve Viktorii je 509 aktivních případů covidu-19. Hospitalizováno je tam 25 lidí a tři jsou na jednotce intenzivní péče. V celé Austrálii se nakazilo přes 8300 lidí a zemřelo 104 lidí.

 • Írán nařídil povinné nošení roušek na veřejných místech

  Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci počítat se službami státních úřadů. Prohlásil to dnes prezident Hasan Rúhání, který ohlásil další opatření, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Řekl rovněž, že pracoviště, kde se hygienická nařízení nebudou dodržovat, budou na týden uzavřena. V Íránu do dneška covid-19 zabil přes 11 400 lidí a nákaza se potvrdila u 237 878 lidí.

  Rúhání řekl v televizi, že nošení roušek bude od neděle povinné na veřejných místech. „Státní úředníci by neměli jednat s lidmi, kteří nebudou mít roušku. Zaměstnanci, kteří si roušku nenasadí, budou posláni domů,“ řekl prezident. Podle něj je „náboženskou povinností“ informovat ostatní o vlastní nákaze. „Tím, že si tuto informaci necháte pro sebe, porušujete práva jiných,“ sdělil.

 • Anglie otevřela hospody, restaurace a také kadeřnictví

  V Anglii se dnes po více než třech měsících znovu otevřely restaurace, hospody, ale také kadeřnictví, muzea či hotely a znovu se mohou konat svatby, nadále je však nutné dodržovat řadu karanténních opatření. Dnešek se díky nové fázi uvolňování, která je od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 nejrozsáhlejší, nazývá v Anglii supersobotou. Ostatní části Spojeného království, tedy Wales, Skotsko a Severní Irsko, zmírňují restrikce podle vlastních plánů.

 • Papež: Na Kypr se nyní chystá několik stovek Čechů

  Dovolená na Kypru, která se pro Čechy od pondělí nově komplikuje nutností mít negativní test na koronavirus, se v nejbližších dnech týká několika set turistů. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Pokud by tento stav trval několik týdnů, zasáhlo by to několik tisíc lidí, a navíc by to podle něj totálně zbouralo důvěru v tuto destinaci.

  „Je to obrovská komplikace. Především pro klienty, kteří nemají šanci udělat si test, protože je prodloužený víkend. Navíc test je drahý. Na to upozorňujeme už více než šest týdnů a nikdo to neřeší,“ uvedl Papež. Tento krok se podle něj projeví nedůvěrou v šanci trávit dovolenou bez potíží. „To je velmi nebezpečné. Stát si musí uvědomit, že za tuto situaci nese plnou odpovědnost a musí být připraven na to, že jak klienti, tak cestovní kanceláře a agentury po něm budou vyžadovat náhrady za zbytečné výdaje,“ dodal.

 • Čína informovala o koronaviru až po dvou žádostech WHO

  Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Vyplývá to z aktualizované zprávy, v níž WHO podala tento týden přesnější sled událostí týkajících se zveřejnění informací šíření koronaviru. USA obviňují Čínu, že informovala příliš pomalu a způsobila tak rozšíření viru po celém světě. Prezident Donald Trump WHO obvinil, že je pod čínským vlivem, a vypověděl spolupráci s touto organizací. Čína obviňování ze zadržování informací popírá.

  Jak uvedla agentura DPA, z původní, dubnové, verze zprávy WHO o vývoji pandemie se dalo soudit, že čínské úřady o výskytu nákazy informovaly už loni 31. prosince. Z aktualizace je ale zřejmé, že ten den zveřejnily tiskovou zprávu wuchanské zdravotnické úřady, ne Peking.

 • Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo okres

  Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida. Informovala o tom agentura AFP. Jde o vůbec první omezení pohybu od 21. června, kdy ve Španělsku skončil nouzový stav. Podle úřadů v minulých 24 hodinách přibylo v této části Katalánska skokově 60 nových nákaz koronavirem a celkem je jich v okrese Segriá nyní přes 4000.

  Uzávěra začíná platit dnes v poledne a místní lidé dostali na návrat domů čas do 16:00. Nárůst nových případů je spojován s dělníky, zaměstnanými v místním zemědělství.

 • Přítelkyně Trumpova syna má koronavirus

  Kimberly Guilfoyleová, přítelkyně Donalda Trumpa juniora, má pozitivní test na koronavirus. Guilfoyleová, která dříve působila v televizní stanici Fox News a uváděla mimo jiné i vlastní diskuzní pořad „The Five“, se nyní podílí na prezidentově volební kampani. Nakazit se měla před sobotním předvolebním mítinkem před horou Mount Rushmore s obřím sousoším bývalých prezidentů USA. Guilfoyleová spolu s Trumpem juniorem neletěli prezidentským speciálem Air Force One, Donald Trump by tak neměl být v ohrožení. Nikdo další z její blízkosti nebyl nakažen, nadále však bude probíhat testování osob, se kterými se setkala.

 • Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko

  V pátek přibylo 141 nakažených, nákaza se i dál šíří převážně v oblasti Karviné. „Drtivá většina z nich je v Karviné, tam evidujeme 56 nových hlášení, v Praze 12, což je o 4 méně než předchozí den, dále v Ostravě 11 a v Liberci deset. Na všech dalších místech jsou to jednotky případů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém účtu.

 • Stovka zaměstnanců nemocnic v Trutnově a Jičíně nemá covid-19

  Přibližně stovka zaměstnanců krajských nemocnic v Trutnově a Jičíně není pozitivní na koronavirus, prokázaly testy. Na odběry šli kvůli dvěma lékařům, kteří se nakazili ve svém volném čase. Testování se bude opakovat v příštím týdnu. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Covid-19 má jeden lékař z oddělení ARO trutnovské nemocnice a lékařka neurologie jičínské nemocnice. Zdroj nákazy se u nich podařilo dohledat, je stejný a není z nemocnice.

  Testy prováděla Mikrobiologické laboratoře Oblastní nemocnice Trutnov. „Laboratoř vyšetřila přibližně 100 testů, všechny byly negativní. Testování se bude opakovat v příštím týdnu,“ řekla Chytilová. Oblastní nemocnice Trutnov na příští dva týdny z personálních důvodů zrušila plánované operace, budou tam probíhat pouze operace pacientů v akutním stavu. V obou nemocnicích platí zákaz návštěv dotčených oddělení, dodala Chytilová.

 • Restaurace by měly na Korfu otevřít kompletně teprve dnes

  Typické řecké taverny, další restaurace a bary by se na v letovisku Agios Georgios na jihozápadě řeckého ostrova Korfu měly kompletně otevřít teprve dnes. Provozovatelé běžně zahajují provoz v dubnu, letos ale kvůli koronaviru otevření posunuli. Hosty poprvé v pátek uvítala taverna Rouvelas, kterou s manželem deset let provozuje paní Petra původem z Frýdku-Místku, zjistila na místě zpravodajka ČTK.

  Otevření taverny naplánovali na pátek, tento den ještě ale mnoho podniků mělo zavřeno. „V sobotu už všichni otevřou, dřív nebylo pro koho,“ řekla paní Petra. Letos už se podle ní ztrátu nepodaří dohnat, pokud bude příznivá situace, vyrovná se příští rok. Doufá přitom, že si vydělají alespoň tolik, aby měli v zimě z čeho žít. „Teď snad zaplatíme aspoň elektriku, nemáme ji zaplacenou čtyři měsíce,“ řekla.

 • Lisabon kritizuje britský koronavirový přístup k Portugalsku

  Představitelé portugalského cestovního ruchu kritizují rozhodnutí Británie nezařadit Portugalsko na seznam bezpečných zemí v rámci nynější koronavirové krize; v praxi to znamená, že při návratu z dovolené v oblíbené jihoevropské destinaci budou muset Britové absolvovat čtrnáctidenní karanténu, upozornila agentura Reuters. V Británii je přitom podle Lisabonu mnohem více případů koronavirové infekce a úmrtí v souvislosti s covidem-19 než v Portugalsku.

 • Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196 000

  Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196 000, kdy za poslední den přibylo 422 infikovaných. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů německého Institutu Roberta Kocha.

  Německo doposud zaznamenalo 196 096 potvrzených případů koronaviru. Nově komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo sedm lidí, bilance obětí tak vzrostla na 9010. Za vyléčené RKI označuje 181 300 lidí, což je o 400 více než o den dříve. Nejpostiženější německou spolkovou zemí je dlouhodobě Bavorsko, které sousedí s Českem.

 • Česko má dalších 141 nakažených

  V pátek přibylo v Česku 141 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku více než ve čtvrtek. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 319 případů. Zemřelých s nemocí COVID-19 je 352, naopak 7848 se už uzdravilo. Aktuálně je v Česku 4119 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

  Denní nárůst v tomto týdnu byl nejnižší ve středu, kdy laboratoře zaznamenaly 92 nově nakažených. Ve čtvrtek opět stoupl na 132. Nejvyšší nárůst v týdnu byl v pondělí, a to o 202 případů. Stále je to ale méně než na konci minulého týdne, kdy nárůst zrychloval až na nedělních 305 nově nakažených. To byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna.

  U většiny nemocných má COVID-19 lehčí průběh, hospitalizovaných je podle údajů ministerstva zdravotnictví 131 pacientů, 12 je ve vážném stavu.

 • Za opatření proti koronaviru chtějí lidé po vnitru 285 milionů

  Ministerstvo vnitra dostalo do konce minulého týdne 40 žádostí o kompenzaci ztrát vzniklých zavedením vládních opatření proti šíření nového koronaviru. Na úřad se obrátilo 11 lidí a 29 firem, kteří dohromady požadují zhruba 285 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí Hana Malá. Ministerstvo podle ní žádosti nyní vyhodnocuje, žádný nárok zatím neuznalo. Vláda zhruba v polovině března začala kvůli šíření viru postupně uzavírat obchody, restaurace, kina či provozovny služeb a omezila cesty do ciziny. Od 11. května stát opatření začal uvolňovat.

  Lidé a firmy žádají náhradu škody za 57,6 milionu a ušlý zisk za 227,3 milionu korun. Nejvyšší požadovaná částka od jedné fyzické či právnické osoby činí přes 108 milionů. Nároky podle krizového zákona lze uplatnit do šesti měsíců od doby, kdy se člověk o škodě dozví.

 • Brazílie eviduje přes 1,5 milionu nakažených, 63 000 mrtvých

  Brazílie za poslední den zaznamenala 42 223 případů nákazy koronavirem a 1290 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Podle agentury Reuters to v pátek oznámilo místní ministerstvo zdravotnictví. Oficiální statistika nakažených se dostala na téměř 1,54 milionu, zatímco bilance obětí stoupla na 63 174 mrtvých. I přes nepříznivý vývoj mohly ve čtvrtek obnovit provoz bary v mnohamilionovém městě Rio de Janeiro. Místní bezpečnostní složky informovaly, že už v první den volnějšího režimu nařídily některým provozovatelům jejich podniky zavřít, a to kvůli davům, které se tvořily v ulicích.

 • Americké úřady opět ohlásily přes 50 000 nových nákaz koronavirem

  řady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53 000 nových případů nákazy koronavirem, uvádí agentura Reuters. Ta o den dříve napočítala rekordních 55 405 oznámených infekcí, páteční součet by ale ještě mohl narůst, neboť údaj 53 483 případů byl platný ve chvíli, kdy na západním pobřeží USA do půlnoci zbývalo ještě více než šest hodin. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) takřka ve stejnou chvíli uvedla, že za posledních 24 hodin zaznamenala 57 683 nově potvrzených nákaz.

  Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionům. Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. JHU za 24hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129 405 mrtvých.

 • Čechy bez testu na koronavirus už nechtějí ani na Kypru

  Po Slovinsku, Lotyšsku a Estonsku omezuje příjezd Čechů na své území také Kypr. Ten přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Aktualizovaný seznam bezpečných a rizikových zemí zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval o něm web in-cyprus.

 • 3. 7. 2020

 • Británie ruší povinnou karanténu

  Zrušit povinnou 14denní karanténu pro cizince se rozhodla Anglie. Opatření bude platné od 10. července a týkat se bude občanů 59 zemí, včetně České republiky. Informace týkající se cest do Skotska, Walesu a Severního Irska, tedy do dalších částí Spojeného království, postupně zveřejní místní samosprávy.

Sdílejte článek