Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

Reklama

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • Itálie chce zpřísnit postup proti lidem odmítajícím léčbu covidu

  Itálie zvažuje možnost přinutit pacienty s covidem-19 k hospitalizaci, pokud budou léčbu sami odmítat. V rozhovoru s deníkem La Repubblica to uvedl ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Vláda podle něj posoudí také možnost zpřísnit postih za nedodržení domácí karantény.

  Italům nyní hrozí za porušení podmínek karantény až rok a půl vězení a pokuta 5000 eur, tedy asi 133 000 korun.

  Speranza sdělil, že úřady budou aktivněji vyhledávat nové zdroje infekce a budou se provádět testy na protilátky. Pozornost v zemi se nyní soustředí na severoitalské Veneto (Benátsko). Případů nákazy tam znovu přibývá a guvernér Luca Zaia řekl, že od pondělka se tam zpřísní ochranná opatření.

 • Klaus kritizoval navržený deficit rozpočtu v důsledku koronaviru

  Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500 miliard korun. Rozhazování peněz nevyřeší ekonomické dopady epidemie koronaviru, řekl dnes v pořadu Partie na televizi Prima. Pro oživení ekonomiky by vláda podle něj měla spíš odstranit regulace, doporučil také škrty ve státních výdajích. Vyjádřil rovněž obavy, že hospodářský propad kvůli epidemii může být větší, než se očekává, mluvil o možném poklesu o 15 až 20 procent HDP.

  „To, co se děje teď, je pro mě konec světa,“ řekl Klaus o plánovaném deficitu. Podle něj stát rozhazováním peněz nic nevyřeší. „My pouze rozvrátíme své finance. Způsobíme, že dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl. Podotkl přitom, že při ekonomické transformaci na počátku 90. let, kdy se HDP také propadl, hospodařilo Česko s vyrovnaným rozpočtem. Klaus tehdy působil nejprve jako ministr financí, později jako premiér.

 • V Izraeli znovu sledují pohyb lidí, 30 000 jich musí do karantény

  Izraelské úřady nařídily karanténu až 30 000 lidem, kteří přišli do styku s nakaženými koronavirem. Přišlo se na to díky obnovenému programu policejního sledování pohybu občanů. V Izraeli zaznamenávají v posledních dnech rychlý nárůst nakažených - celkově je jich tam přes 29 000 a zemřelo 331 lidí. Novou vlnu prožívá také palestinský Západní břeh Jordánu, mnoho případů je zejména v oblasti Hebronu. Podle samosprávy se tam situace vymkla kontrole a současná uzávěra vyhlášená na pět dní bude zřejmě muset být prodloužena.

  Na Západním břehu Jordánu zaznamenali nově 528 případů koronaviru, celkově se na tomto území potvrdila nákaza u 3835 lidí a z toho 2749 připadá na oblast Hebronu. Na západním břehu Jordánu zemřelo už 18 lidí. Další palestinské území, Pásmo Gazy, má 72 nakažených a jednoho mrtvého.

 • V německých ohniscích klesá počet nově nakažených

  V okrese Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde se významným ohniskem nákazy stal masokombinát Tönnies, nadále klesá počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel za sedm dní. RKI k dnešku uvádí hodnotu 56, ale v době vrcholu místního šíření koronaviru to bylo přes 270. Jako hraniční hodnota, po jejíž dosažení je možné zrušit místní karanténní opatření, je 50.

  V sousedním okrese Warendorf, v němž byla také opět vyhlášena karanténní opatření, toto číslo spadlo pod kritickou hranici 50 už před týdnem a nadále se nezvyšuje.

 • Rusko má dalších 6736 nových případů nákazy koronavirem

  Rusko dnes ohlásilo 6736 nových případů nákazy koronavirem, celkově tak počet nakažených v zemi stoupl na 681 251 lidí. V minulých 24 hodinách v zemi zemřelo podle krizového štábu 134 lidí, od začátku epidemie tedy 10 161 pacientů.

  Rusko se co do počtu nakažených řadí celosvětově na třetí místo hned za těžce postižené Spojené státy a Brazílii. Přírůstky nakažených se ale v posledních dnech drží pod hranicí 7000 případů. Ruské zdravotnické úřady oznámily, že bylo provedeno přes 21 milionů testů na koronavirus, z toho 317 000 za minulý den. Pod dohledem lékařů je kvůli covidu-19 v Rusku 280 300 lidí.

 • Hejtman: situace na Karvinsku se zhoršuje, nakažení nejen horníci

  Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. ČTK to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Vyjádření krajských hygieniků ČTK zjišťuje.

  „Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje,“ řekl hejtman.

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu řekl, že v tuto chvíli se o karanténě pro Karvinou nejedná. Nemůže ale vyloučit, že by to byla varianta, kdyby se situace masivněji zhoršila.

  „Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila,“ řekl Vondrák na dotaz ČTK.

 • Sněmovna bude schvalovat zvýšení rozpočtového schodku

  Sněmovna bude na řádné schůzi příští týden – nejspíš už ve středu – schvalovat další prohloubení schodku letošního státního rozpočtu o 200 miliard na půl bilionu korun kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru.

  Ve finále je také například vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí a část nové odpadové legislativy. Schůze začne v úterý odpoledne.

  V pátek se poslanci mimořádně sejdou kvůli příspěvkům pro lidi pracující na dohody, kterým by se měly kompenzovat ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru, a také kvůli zavedení paušální daně pro živnostníky.

 • BBC News: Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu

  Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení této choroby tradiční čínskou medicínu. Nedávno zveřejněná oficiální zpráva čínské vlády tvrdí, že 92 procent všech případů nákazy koronavirem v zemi bylo nějakým způsobem léčeno právě prostředky tradiční medicíny, napsal zpravodajský server BBC News.

  Tradiční čínská medicína patří mezi nejstarší metody léčby na světě a zahrnuje celou škálu procedur od vnějšího či vnitřního užívání bylinných směsí, přes akupunkturu až po taj-či. V Číně je nesmírně oblíbená napříč generacemi, i když příležitostně propukají na internetu plamenné diskuse o jejím užívání.

  Odborníci uvádějí, že se Čína snaží rozšířit oblibu tradiční medicíny jak doma, tak v zahraničí, ale klasičtí lékaři zůstávají ohledně jejích účinků skeptičtí.

 • Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

  V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví země, která je koronavirovou infekcí zasažena po Spojených státech nejvíce na světě. Počet lidí s covidem-19 se zvýšil o 37 923, celkově jich je 1,539 milionu. Zemřelo už 64 265 pacientů.

  V Mexiku, po Brazílii druhé největší zemi Latinské Ameriky, počet obětí covidu-19 překročil hranici 30 000. Za poslední den se smrtelná bilance zvýšila o 523. Nakažených přibylo 6914 na 252 165. Mexiko je tak co do počtu mrtvých pátou zemí na světě a co celkového počtu infikovaných osmou.

 • V sobotu přibylo 121 nakažených koronavirem,o 20 méně než v pátek

  V Česku přibylo v sobotu 121 potvrzených případů koronaviru, o 20 méně než v pátek. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 440 případů. Zemřelých s nemocí covid-19 je 351, naopak 7852 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 4237 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

  Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko, kde bylo za uplynulý týden zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Nákaza se tam rozšířila mezi horníky firmy OKD.

 • Německo má dalších 239 nakažených koronavirem

  V Německu za sobotu přibylo 239 nových případů nákazy koronavirem, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 196 335. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). Komplikacím provázejícím nemoc covid-19 podlehli dva lidé, celkový počet mrtvých činí 9012. Za vyléčené RKI považuje 181700 lidí.

  V několika spolkových zemích za sobotu nepřibyl žádný nový případ nákazy, jde například o Sasko sousedící s Českem. Doposud se tam nakazilo 5458 osob. V Bavorsku, druhé spolkové zemi, jež má společnou hranici s ČR, testy nově prokázaly nákazu u deseti lidí. S celkovými 48 665 případy jde o nejzasaženější spolkovou zemi. Dohromady tam zemřelo 2600 pacientů.

  Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je v Německu aktuálně 0,93.

 • 4. 7. 2020

 • Itálie zvažuje opatření na podporu autoprůmyslu a turistiky

  Itálie zvažuje rozpočtová opatření na podporu investic do automobilového a turistického průmyslu. Uvedl to dnes italský premiér Giuseppe Conte. Výroba automobilů a cestovní ruch patří k odvětvím, která byla nejvíce zasažena koronavirovou krizí.

  „Musíme podpořit nejpostiženější odvětví, jako jsou automobilový průmysl a turistika,“ uvedl premiér na konferenci, kterou uspořádal italský odborový svaz UIL. Upozornil, že vláda příští týden začne pracovat na komplexní reformě daňového systému. Podle Conteho je zapotřebí upravit daňové pobídky ve prospěch ekologických a digitálních investic, napsala agentura Reuters.

 • WHO zastavila část testů u hospitalizovaných s koronavirem

  Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covidem-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

  „Prozatímní výsledky testů ukazují, že hydroxychlorochin a lopinavir/ritonavir mají ve srovnání se standardní léčbou zanedbatelný nebo žádný dopad na snížení mortality u pacientů hospitalizovaných s covidem-19,“ uvedla WHO s tím, že tyto testy budou ukončeny v rámci jejího mezinárodního programu Solidarity u hospitalizovaných pacientů. Nehospitalizovaných pacientů, kterým jsou přípravky podávány v jiných studiích, se podle WHO opatření netýká.

 • WHO hlásí rekordní denní nárůst počtu případů nákazy koronavirem

  Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

  Celkový počet případů nákazy koronavirem podle údajů WHO zatím dosáhl zhruba 10,922 milionu. Agentura Reuters nicméně již v pátek s odvoláním na své vlastní propočty informovala, že počet případů nákazy překonal 11 milionů. Počet úmrtí podle WHO dosáhl zhruba 523 000.

  Nejvýraznější nárůst počtu případů nákazy i úmrtí organizace za posledních 24 hodin zaznamenala na americkém kontinentu. V Evropě se podle jejích čísel počet případů zvýšil o téměř 20 000 na zhruba 2,76 milionu, zatímco počet úmrtí stoupl o 565 na 199 510.

 • Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku

  Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

  „Máme ohnisko v jedné firmě. Zjišťujeme kontakty, dáváme karantény a máme indikovaných k odběru dalších asi 100 lidí. Situaci máme pod kontrolou,“ uvedla Šalamunová.

  Firma se podle mluvčí zachovala odpovědně, a když se virus začal šířit, provoz uzavřela. Nyní se bude čekat na výsledky dalších testů. Ve středních Čechách hygienici podle Šalamunové za uplynulých 24 hodin zaznamenali 23 nových případů koronaviru, z toho 13 je právě z Kutnohorska a ostatní jsou ze zbytku kraje.

 • V Česku přibylo 53 nových případů koronaviru

  Za dnešek do 17:30 přibylo 53 nemocných, v pátek činil nárůst za stejnou část dne 70 nakažených. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 372 případů. Zemřelých s nemocí covid-19 je 352, naopak 7851 se už vyléčilo. Aktuálně je v Česku 4169 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko.

 • Florida zaznamenala další rekordní nárůst případů koronaviru

  Florida dnes ohlásila rekordní denní nárůst 11 458 případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je to už podruhé za tři dny, co tento americký stát s více než 21 miliony obyvatel hlásí denní nárůst více než 10 000 infekcí.

  Floridský rekord přišel den poté, co sedm dalších amerických států ohlásilo rekordní nárůsty nemocných. V celých Spojených státech přitom s koronavirem již zemřelo téměř 130 000 lidí. Nejnovější nárůsty nemocných jsou nejznatelnější v jižních a západních státech USA a dělají obavy i odborníkům. Vzhledem k tomu, že se dnes v USA slaví Den nezávislosti, proto vyzvali obyvatele ke zvýšené opatrnosti.

 • Koronavirus podle šéfky ECB povede k zásadním změnám ekonomiky

  Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky, které budou zahrnovat zvýšení důrazu na ekologii a digitalizaci a také transformaci systému práce. Uvedla to dnes podle agentury AFP šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Dodala, že Evropa se v této souvislosti nachází ve „skvělé pozici“, a poukázala mimo jiné na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací.

  „Tato krize je akcelerátorem transformace, která se již v našich ekonomikách skrývala,“ řekla šéfka ECB na ekonomické videokonferenci v Paříži. „To, co právě prožíváme, urychlí transformaci výroby, práce, obchodu a pravděpodobně přinese posun k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu způsobu života,“ dodala.

Sdílejte článek