Hlavní obsah
Online

Testy prokázaly covid-19 u druhého pracovníka Dukovan

Foto: Profimedia.cz

Češi odložili roušky a respirátory, v místních ohniscích ale nakažených koronavirem přibývá. Ani globální situace nevypadá dobře.

Reklama

3. 7. 8:42
aktualizováno • 5. 7. 21:29

Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku, nakazilo se 13 lidí. Od začátku šíření viru bylo v ČR zaznamenáno 12 372 případů. Celosvětově se nakazilo přes 11 milionů lidí, jen v sobotu přibylo 212 326 případů.

Článek

Co byste měli vědět?

- Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. O jakou firmu jde, neuvedla.

- Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za v sobotu zvýšil o rekordních 212 326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189 077 nových případů nákazy, napsala agentura Reuters.

- Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covid-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost. Napsala o tom agentura Reuters.

 • Podle Rážové je situace na Karvinsku pod kontrolou

  Ohnisko je pod kontrolou i podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové. „Komunitní šíření rozhodně nenastalo a věřím, že nenastane. Opatření jsou v této oblasti účinná,“ řekla dnes Rážová Radiožurnálu. Počet nově nakažených podle ní v regionu postupně klesá, většina případů je navíc bezpříznakových.

  Hygienici i epidemiologové však situaci detailně sledují a jsou připraveni zareagovat, pokud by to vývoj epidemie vyžadoval. „Komunikujeme s krajskými hygieniky, v kontaktu s nimi jsou i epidemiologové z ministerstva. Situaci průběžné monitorujeme, vyhodnocujeme data a situaci pravidelně konzultujeme,“ uvedla Rážová. O možném zpřísnění opatření by podle ní musela rozhodnout sama moravskoslezská hygienická stanice.

 • Íránci musejí mít povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

  V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového začátku epidemie v zemi. Informovalo o tom dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Ode dneška v Íránu platí povinné nošení roušek na veřejných místech. Od začátku epidemie v zemi zemřelo 11 571 pacientů. K nakaženým za uplynulých 24 hodin podle mluvčí ministerstva zdravotnictví přibylo 2560 dalších, celkově se nákaza potvrdila už u 240 438 lidí.

  Vláda kvůli obnově ekonomických aktivit začala už v dubnu uvolňovat původní omezení, ale počet případů v zemi dále stoupá a v pěti provinciích je situace špatná, takže tam byla ochranná opatření zpřísněna. Prezident Hasan Rúhání v sobotu oznámil, že ode dneška bude nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách povinné a ti, kdo neuposlechnou, nebudou mít nárok na státní služby.

 • Petříček: Vláda má k fondu obnovy výhrady, je nutný kompromis

  Vláda si uvědomuje, že je potřeba rychle nastartovat evropskou ekonomiku. Zároveň má ale k plánovanému fondu obnovy řadu výhrad, řekl dnes v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Především se týkají flexibility využití peněz nebo kritéria míry nezaměstnanosti z minulých let, podle kterého by se mimo jiné měly prostředky rozdělovat. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) uvedli, že vláda nedostatečně komunikuje českou pozici.

  Podle Petříčka je důležité i pro Českou republiku nastartovat ekonomiku i nejvíce koronavirem postižených zemí, jako jsou Francie, Itálie či Španělsko, všechny totiž patří mezi významné vývozní trhy. „Zároveň máme řadu výhrad vůči návrhu zejména fondu obnovy, a to především s ohledem na flexibilitu využití zdrojů, které v něm budou obsažené,“ řekl. Je podle něj nutné investovat do infrastruktury. Na tom se shodli v pátek ve Varšavě také premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

  Evropská komise (EK) chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč). Tato částka, kterou si chce EK bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích a využít přitom nejvyššího kreditního hodnocení EU, má zvýšit rozpočet na období 2021 až 2027. Samotný rozpočet má obsahovat 1,1 bilionu eur.

 • Petříček chce jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) o možnosti kompenzací pro turisty, kterým se zkomplikovala cesta na dovolenou kvůli tomu, že několik evropských států vyřadilo Česko ze svých seznamů bezpečných zemí. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Bude také dál s těmito státy jednat a nažit se jim vysvětlit, že problém s koronavirem je v Česku lokální a že není nutné kvůli tomu přijímat omezení pro všechny české občany. Česko zařadily mezi země se středním rizikem nákazy koronavirem Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Kypr.

  „Lidem to komplikuje situaci, řada lidí kvůli tomu možná ani neodcestuje,“ řekl Petříček. Upozornil jednak na náklady spojené s testováním, které činí zhruba 2000 korun na osobu, jednak na problém s možností nechat se rychle otestovat před zahájením dovolené. Proto je podle něj namístě bavit se o možnosti státních kompenzací za náklady, které lidé s dovolenou mají.

 • Vojtěch: Karanténa pro Karvinsko je zcela krajní řešení

  Karanténa pro Karvinsko kvůli šíření koronaviru je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zcela krajní řešení. Od přerušení těžby v dolech OKD očekává zlepšení situace, počet případů na Karvinsku už mírně klesá a krajští hygienici mají situaci pod kontrolou. Ministr to dnes uvedl na dotaz ČTK.

  „Karanténu v dané oblasti může nařídit místní hygienická stanice. Jedná se až o zcela krajní řešení,“ sdělil. Podle něj by to byl zásadní zásah do životů místních, kteří již dnes nemají lehkou situaci a jsou v rámci zbytku ČR stigmatizováni, dodal.

 • S nákazou koronavirem na jatkách se nově potýká i Rakousko

  Nákaza koronavirem se v Rakousku podobně jako v Německu začala nově šířit také na jatkách. Deník Kronen Zeitung dnes napsal, že infekce byla zjištěna u 12 lidí ve třech hornorakouských provozech. Zprávu pak následně podle agentury APA potvrdil krizový štáb.

  Nákaza byla potvrzena v zařízeních na zpracování masa v okresech Ried, Wels-venkov a Braunau. Je možné, že bilance není konečná, neboť rozsáhlé testování v masokombinátech stále pokračuje. Zdravotnické úřady podle Kronen Zeitung zjištěné případy nepovažují za nová ohniska a v současné době se ani nepočítá s uzavřením podniků.

  V Rakousku, kde žije necelých devět milionů obyvatel, byl koronavirus dosud prokázán u asi 18 200 lidí, z nichž 706 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Rakousko zavedením přísných opatření dostalo epidemii rychle pod kontrolu, od konce června ale případy opět přibývají rychleji. Za sobotu alpská republika ohlásila 108 nově nakažených, o den dříve to bylo 124.

 • Petříček: Vláda možná měla na situaci na Karvinsku reagovat dřív

  Vláda možná měla na epidemiologickou situaci na Karvisku reagovat o týden nebo dva rychleji. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) ve stejném pořadu obvinila kabinet ze zanedbání situace, podle ní navíc v oblasti nefunguje chytrá karanténa, která by omezila šíření koronaviru. Přímou odpovědnost za situaci musí podle Konečné nést státní podnik Prisko provozující OKD.

  Europoslankyně vyzvala, aby podnik zajistil, že horníci v karanténě nezůstanou na 60 procentech platu.

 • Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku se objevilo v Církvici

  Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě HR Partner CZE v Církvici. ČTK to dnes řekl starosta obce Jiří Volenec (ČSSD). Podle něj ve společnosti nepracuje nikdo z místních. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Stanovisko firmy se ČTK pokouší získat.

  „Vím jen to, že to je firma, která tady má provozovnu. Z obce tam není nikdo zaměstnaný, jsou to všechno lidé odjinud,“ uvedl Volenec. Podle něj ho kvůli záležitosti dosud nikdo nekontaktoval, obec zatím žádná opatření nepřijímá.

  Mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová informace nepotvrdila ani nevyvrátila. „Je to malá firma o 30 lidech, zachovali se opravdu zodpovědně, hned to zavřeli,“ uvedla pouze.

 • Itálie chce zpřísnit postup proti lidem odmítajícím léčbu covidu

  Itálie zvažuje možnost přinutit pacienty s covidem-19 k hospitalizaci, pokud budou léčbu sami odmítat. V rozhovoru s deníkem La Repubblica to uvedl ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Vláda podle něj posoudí také možnost zpřísnit postih za nedodržení domácí karantény.

  Italům nyní hrozí za porušení podmínek karantény až rok a půl vězení a pokuta 5000 eur, tedy asi 133 000 korun.

  Speranza sdělil, že úřady budou aktivněji vyhledávat nové zdroje infekce a budou se provádět testy na protilátky. Pozornost v zemi se nyní soustředí na severoitalské Veneto (Benátsko). Případů nákazy tam znovu přibývá a guvernér Luca Zaia řekl, že od pondělka se tam zpřísní ochranná opatření.

 • Klaus kritizoval navržený deficit rozpočtu v důsledku koronaviru

  Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500 miliard korun. Rozhazování peněz nevyřeší ekonomické dopady epidemie koronaviru, řekl dnes v pořadu Partie na televizi Prima. Pro oživení ekonomiky by vláda podle něj měla spíš odstranit regulace, doporučil také škrty ve státních výdajích. Vyjádřil rovněž obavy, že hospodářský propad kvůli epidemii může být větší, než se očekává, mluvil o možném poklesu o 15 až 20 procent HDP.

  „To, co se děje teď, je pro mě konec světa,“ řekl Klaus o plánovaném deficitu. Podle něj stát rozhazováním peněz nic nevyřeší. „My pouze rozvrátíme své finance. Způsobíme, že dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl. Podotkl přitom, že při ekonomické transformaci na počátku 90. let, kdy se HDP také propadl, hospodařilo Česko s vyrovnaným rozpočtem. Klaus tehdy působil nejprve jako ministr financí, později jako premiér.

 • V Izraeli znovu sledují pohyb lidí, 30 000 jich musí do karantény

  Izraelské úřady nařídily karanténu až 30 000 lidem, kteří přišli do styku s nakaženými koronavirem. Přišlo se na to díky obnovenému programu policejního sledování pohybu občanů. V Izraeli zaznamenávají v posledních dnech rychlý nárůst nakažených - celkově je jich tam přes 29 000 a zemřelo 331 lidí. Novou vlnu prožívá také palestinský Západní břeh Jordánu, mnoho případů je zejména v oblasti Hebronu. Podle samosprávy se tam situace vymkla kontrole a současná uzávěra vyhlášená na pět dní bude zřejmě muset být prodloužena.

  Na Západním břehu Jordánu zaznamenali nově 528 případů koronaviru, celkově se na tomto území potvrdila nákaza u 3835 lidí a z toho 2749 připadá na oblast Hebronu. Na západním břehu Jordánu zemřelo už 18 lidí. Další palestinské území, Pásmo Gazy, má 72 nakažených a jednoho mrtvého.

 • V německých ohniscích klesá počet nově nakažených

  V okrese Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde se významným ohniskem nákazy stal masokombinát Tönnies, nadále klesá počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel za sedm dní. RKI k dnešku uvádí hodnotu 56, ale v době vrcholu místního šíření koronaviru to bylo přes 270. Jako hraniční hodnota, po jejíž dosažení je možné zrušit místní karanténní opatření, je 50.

  V sousedním okrese Warendorf, v němž byla také opět vyhlášena karanténní opatření, toto číslo spadlo pod kritickou hranici 50 už před týdnem a nadále se nezvyšuje.

 • Rusko má dalších 6736 nových případů nákazy koronavirem

  Rusko dnes ohlásilo 6736 nových případů nákazy koronavirem, celkově tak počet nakažených v zemi stoupl na 681 251 lidí. V minulých 24 hodinách v zemi zemřelo podle krizového štábu 134 lidí, od začátku epidemie tedy 10 161 pacientů.

  Rusko se co do počtu nakažených řadí celosvětově na třetí místo hned za těžce postižené Spojené státy a Brazílii. Přírůstky nakažených se ale v posledních dnech drží pod hranicí 7000 případů. Ruské zdravotnické úřady oznámily, že bylo provedeno přes 21 milionů testů na koronavirus, z toho 317 000 za minulý den. Pod dohledem lékařů je kvůli covidu-19 v Rusku 280 300 lidí.

 • Hejtman: situace na Karvinsku se zhoršuje, nakažení nejen horníci

  Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. ČTK to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Vyjádření krajských hygieniků ČTK zjišťuje.

  „Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje,“ řekl hejtman.

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu řekl, že v tuto chvíli se o karanténě pro Karvinou nejedná. Nemůže ale vyloučit, že by to byla varianta, kdyby se situace masivněji zhoršila.

  „Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila,“ řekl Vondrák na dotaz ČTK.

 • Sněmovna bude schvalovat zvýšení rozpočtového schodku

  Sněmovna bude na řádné schůzi příští týden – nejspíš už ve středu – schvalovat další prohloubení schodku letošního státního rozpočtu o 200 miliard na půl bilionu korun kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru.

  Ve finále je také například vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí a část nové odpadové legislativy. Schůze začne v úterý odpoledne.

  V pátek se poslanci mimořádně sejdou kvůli příspěvkům pro lidi pracující na dohody, kterým by se měly kompenzovat ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru, a také kvůli zavedení paušální daně pro živnostníky.

 • BBC News: Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu

  Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení této choroby tradiční čínskou medicínu. Nedávno zveřejněná oficiální zpráva čínské vlády tvrdí, že 92 procent všech případů nákazy koronavirem v zemi bylo nějakým způsobem léčeno právě prostředky tradiční medicíny, napsal zpravodajský server BBC News.

  Tradiční čínská medicína patří mezi nejstarší metody léčby na světě a zahrnuje celou škálu procedur od vnějšího či vnitřního užívání bylinných směsí, přes akupunkturu až po taj-či. V Číně je nesmírně oblíbená napříč generacemi, i když příležitostně propukají na internetu plamenné diskuse o jejím užívání.

  Odborníci uvádějí, že se Čína snaží rozšířit oblibu tradiční medicíny jak doma, tak v zahraničí, ale klasičtí lékaři zůstávají ohledně jejích účinků skeptičtí.

 • Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

  V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví země, která je koronavirovou infekcí zasažena po Spojených státech nejvíce na světě. Počet lidí s covidem-19 se zvýšil o 37 923, celkově jich je 1,539 milionu. Zemřelo už 64 265 pacientů.

  V Mexiku, po Brazílii druhé největší zemi Latinské Ameriky, počet obětí covidu-19 překročil hranici 30 000. Za poslední den se smrtelná bilance zvýšila o 523. Nakažených přibylo 6914 na 252 165. Mexiko je tak co do počtu mrtvých pátou zemí na světě a co celkového počtu infikovaných osmou.

 • V sobotu přibylo 121 nakažených koronavirem,o 20 méně než v pátek

  V Česku přibylo v sobotu 121 potvrzených případů koronaviru, o 20 méně než v pátek. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 440 případů. Zemřelých s nemocí covid-19 je 351, naopak 7852 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 4237 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

  Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko, kde bylo za uplynulý týden zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Nákaza se tam rozšířila mezi horníky firmy OKD.

 • Německo má dalších 239 nakažených koronavirem

  V Německu za sobotu přibylo 239 nových případů nákazy koronavirem, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 196 335. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). Komplikacím provázejícím nemoc covid-19 podlehli dva lidé, celkový počet mrtvých činí 9012. Za vyléčené RKI považuje 181700 lidí.

  V několika spolkových zemích za sobotu nepřibyl žádný nový případ nákazy, jde například o Sasko sousedící s Českem. Doposud se tam nakazilo 5458 osob. V Bavorsku, druhé spolkové zemi, jež má společnou hranici s ČR, testy nově prokázaly nákazu u deseti lidí. S celkovými 48 665 případy jde o nejzasaženější spolkovou zemi. Dohromady tam zemřelo 2600 pacientů.

  Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je v Německu aktuálně 0,93.

Sdílejte článek