Hlavní obsah

Online: Na Sněžce foukal vítr nejsilněji. Rychlostí 137 km za hodinu

23. 9. 2018

Do České republiky dorazila bouře Fabienne. Takhle to vypadalo v ulicích Prahy. (Video: Redakce Seznam, Seznam.cz)

Po větrné noci na desítce míst v České republice nejezdí vlaky. Omezení jsou také na silnicích, hlavně kvůli spadlým stromům. Výpadky jsou i v dodávkách elektřiny.

Článek

Spadlé stromy zastavily železniční dopravu mezi Střezimíří a Ješeticemi na hlavní trati z Benešova na Tábor. Stromy spadly na koleje také mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad na Jičínsku, mezi Strakonicemi a Katovicemi, Pískem a Putimí, Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, Budišovem u Třebíče a Studencem, Moravským Krumlovem a Ivančicemi, Kroměříží a Zdounkami, Jeseníkem a stanicí Lipová-lázně. Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem.

Provoz byl kvůli spadlým stromům přerušen také na mnoha silnicích. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Česko v neděli opět zasáhl silný vítr, který na horách dosahoval síly orkánu. V části republiky působil vítr škody již v pátek a noci na sobotu.

Velmi silný a nebezpečný jihozápadní vítr zasáhl celou Českou republiku. V nárazech dosahoval přechodně rychlosti 90 kilometrů za hodinu, tedy rychlosti silné vichřice. Na horách vítr dokonce dosahoval rychlosti až 126 kilometrů za hodinu, což odpovídá orkánu.

O něco slabší vítr bude zřejmě přetrvávat až do pondělních 18:00 téměř v celé republice kromě Jihočeského a Plzeňského kraje. V nárazech může mít rychlost až 72 kilometrů za hodinu.

Předpověď pohybu větru po Česku od 19:00 v neděli do 19:00 v pondělí. (Video: Windy.com)

Meteorologové doporučují lidem, aby se pokud možno nezdržovali při silných nárazech větru venku, zvláště poblíž stromů nebo starších budov, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Rovněž by se lidé neměli vydávat do hor. Hrozí také pády elektrického vedení. Ke spadlým drátům by se lidé neměli přibližovat. Lidé by také měli podle meteorologů doma zajistit okna a dveře i schovat či upevnit volně ležící předměty, jako květináče nebo zahradní nábytek. Vítr může strhávat i jedoucí a stojící auta.

(Video: Petr Dvořák, Seznam.cz)

 • Bez proudu je stále více než 14 000 domácností

  Energetická společnost ČEZ podle své mluvčí Soni Holingerové stále eviduje 13 000 odběrných míst bez elektřiny, opravy se zřejmě protáhnou do úterý. Martina Slavíková za E.ON po poledni hlásila 1400 odběratelů bez proudu.

 • Na Šumavě vítr polámal až 7000 stromů

  Silný vítr polámal na Šumavě podle prvních odhadů 5000 až 7000 stromů. Polomy jsou v celém pohoří, nejvíce je zasažena oblast Prášil na Klatovsku. V porovnání s vichřicí loni v srpnu a v říjnu jsou škody nicméně výrazně nižší. Řekl to mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

  Silný vítr zasáhl české území v neděli večer a v noci. Pracovníci národního parku sčítali v terénu škody během dnešního dopoledne. V průměru odpovídá jeden strom objemu jednoho krychlového metru dřeva. „Škody naštěstí nejsou velké,” uvedl Dvořák. Loni v srpnu vichřice polámala 150 000 krychlových metrů dřeva a říjnový orkán pak dalších 50 000.

  Podle Dvořáka musí však i nyní turisté počítat s omezením při pohybu na území národního parku. „Pokud si mohou dovolenou odložit, apelujeme, aby tak aspoň o týden učinili. Nejde jen o polámané stromy, na Šumavě nyní pořád nepanuje ideální počasí. Stále fouká vítr a ve vyšších polohách prší i sněží,” uvedl Dvořák.

  Šumavský park vytěžil od loňského srpna více než 220 000 krychlových metrů dřeva. Většinou se jednalo o škody způsobené polomy a malou část tvořily i stromy zasažené kůrovcem.

 • Na Špindlerově boudě napršelo během jediného dne skoro 5 cm vody

  K silnému větru se místy přidal i vydatný déšť, například na Špindlerově boudě v Krkonoších spadlo za 24 hodin 46 milimetrů vody a na nedalekém Medvědíně o dva milimetry méně.

  Kromě Krkonoš hodně pršelo i v Krušných horách. V Přebuzi a Abertamech napršelo 43 litrů vody na metr čtvrteční a v Nejdku 41 litrů.

  Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na dnešek zasáhl celou zemi, omezil železniční i silniční dopravu. Energetici kolem 10:00 evidovali zhruba 16 000 odběrných míst bez proudu, před půlnocí jich ovšem byl desetinásobek. Hasiči měli stovky výjezdů.

 • Nejsilnější vítr foukal rychlostí 137 km za hodinu na Sněžce

  Noc z neděle na dnešek byla v Česku větrná zejména na horách. Na Sněžce měl vítr rychlost až 137 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu.

  Kromě Sněžky byla velmi větrná noc také na krušnohorském Klínovci, kde vítr dosáhl rychlosti až 112 kilometrů v hodině, tedy síly mohutné vichřice. Na Přimdě na Tachovsku a na Lysé hoře v Beskydech foukalo rychlostí 104 kilometrů v hodině. O tři kilometry méně naměřili meteorologové na Milešovce.

  Foukalo ale i v nižších a středních polohách. Například v Klatovech dosáhl vítr rychlosti až 104 kilometrů v hodině a na pražském Karlově naměřili meteorologové 97 kilometrů.

 • Park Boženy Němcové v Karviné bude zavřený přinejmenším do středy

  Škodu minimálně za čtvrt milionu korun způsobil vítr v parku Boženy Němcové v Karviné. Park je z bezpečnostních důvodů od dnešního rána uzavřen a lidé do něj nebudou mít přístup nejméně do středy, řekl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

  „Pracovníci magistrátu a Technických služeb Karviná již park zkontrolovali a našli deset poškozených stromů a šest padlých. Předběžná škoda je vyčíslena na 250 000 korun,” upřesnil Hudeček.

  Původní zámecký park, nyní park Boženy Němcové, byl založen roku 1804 v anglickém slohu po empírové přestavbě zámku Fryštát. Park se rozprostírá na ploše 36 hektarů. Z doby jeho založení se v něm dochovaly některé stromové aleje a vzácné solitéry. Tento přírodně krajinářský park se postupně již několik let rozsáhle obnovuje.

 • V Karlovarském kraji už jsou všechny silnice průjezdné

  K desítkám událostí vyjížděli večer a v noci na dnešek hasiči v Karlovarském kraji. Většinou šlo o spadlé stromy nebo ulámané větve. Bouře se ale nad krajem přehnala rychle a podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala se tak následky silného větru podařilo rychle odstranit. Průjezdné jsou od rána všechny silnice v kraji, funkční už jsou také trafostanice, které měly poruchu.

  „Asi největší počet výjezdů jsme měli okolo Ostrova, Nejdku nebo Mariánských Lázní. Výjezdy byly ale napříč celým krajem,” řekl dnes ráno Kasal. Energetici řešili v regionu poruchu pěti trafostanic v Loučkách, Chodově, Novém Sedle a Horách, které jsou už zprovozněny, doplnila mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková. Odstranit se podařilo také poruchy na Chebsku, které zasáhly Cheb, Hazlov, Lipnou nebo Poustku.

 • Spadlé sloupy vysokého napětí u Krušovic budou technici muset přemostit

  Oprava sloupů velmi vysokého napětí, které spadly blízko Krušovic, bude velice náročná.

  „Situace, co se týká oprav, je tady nejsložitější, my řešíme několik možných variant,“ řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Technici podle ní vybudují takzvaný bypass, tedy provizorní přemostění, kterým do oblasti opět přivedou elektřinu. Holingerová po 11:00 dodala, že náhradní vedení dočasně nahrazující spadlé stožáry se bude stavět v příštích dnech.

  Tři ze šesti stožárů jsou zcela povalené, tři stožáry jsou deformované. „V současné době probíhá statické posouzení, ale předpoklad je, že budeme vyměňovat všech šest stožárů,“ řekla mluvčí.

 • 16 000 domácností je stále bez proudu

  Energetici kolem desáté hodiny ráno evidovali zhruba 16 000 odběrných míst bez proudu, před půlnocí jich ovšem byl desetinásobek.

  Závad na vedení vysokého napětí evidovaly ČEZ i E.ON kolem desáté hodiny ranní dohromady zhruba 80. Na Rakovnicku, kde spadlo šest stožárů velmi vysokého napětí, budou muset energetici postavit náhradní vedení. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

 • V Rakousku naměřili rychlost větru 153,7 kilometru za hodinu

  V Rakousku bouře Fabienne napáchala menší škody, než se meteorologové obávali. Bouři doprovázel vítr o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, na vrcholku dolnorakouské hory Sonnwendstein (1500 m. n. m.) naměřili dokonce rychlost 153,7 kilometru za hodinu. Škody hlásí především Tyrolsko. V obci Rettenschöss severovýchodně od Innsbrucku museli hasiči vyprošťovat muže z vozu, na který spadl strom. K vyvráceným a polámaným stromům a spadaným částem střech ale museli vyjíždět v desítkách případů prakticky po celém Rakousku.

  „Nad Německem byla bouře ještě velmi masivní, ale vytvořila se před ní potom bouřka, která odčerpala značné množství energie,“ vysvětlil meteorolog Josef Haslhofer, proč zůstalo Rakousko nakonec větších škod ušetřeno.

 • Na Senovážném náměstí zasahují hasiči, tramvaje nejezdí

 • Ve Frankfurtu kvůli bouři zrušili 130 letů

  V Sasku bylo těžce zasaženo zejména německé Podkrušnohoří. „Volající nás informovali o tornádu,“ řekl mluvčí místních hasičů. Vítr údajně strhával i střechy.

  Dočasně muselo být přerušeno například železniční spojení mezi Erfurtem a Norimberkem, Frankfurtem nad Mohanem a Heidelbergem a Frankfurtem a Mannheimem. Problémy hlásilo frankfurtské letiště, kde bylo v neděli kvůli bouři zrušeno 130 letů a na dvacet minut se dokonce přestalo úplně odbavovat. Podle mluvčího letiště je kvůli tomu ještě dnes na letišti „o trochu plněji než obvykle“, situace by se ale měla pomalu vracet do normálu.

  Ještě v noci na dnešek byly uzavřeny dálkové tratě mezi Mohučí a Mannheimem, mezi Würzburgem a Norimberkem, mezi Norimberkem a Stuttgartem a mezi Norimberkem a Řeznem. Kromě poslední ze jmenovaných se do rána podařilo tratě zprovoznit. Podle mluvčí Německých drah (DB) ale musejí cestující počítat se zpožděním, neboť se v noci nepodařilo vlaky dostat na místa, odkud měly vyjíždět.

 • Doprava na železnici je kvůli větru na dvou místech stále přerušená

  České dráhy hlásí sedm mimořádných událostí na železnici. V úsecích Bělá nad Radbuzou – Domažlice na trati z Mariánských Lázní do Domažlic a Horažďovice předměstí – Strakonice na trati z Plzně do Strakonic je doprava přerušená kvůli odklízení následků noční bouře. V ostatních případech jde o dlouhodobou výluku nebo technickou závadu trati či vozidla.

  Foto: ČD
 • Vítr zastavil lanovku na zasněženou Sněžku

  Na hřebenech Krkonoš fouká silný vítr, který zastavil oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu i Sněžku. Prudký vítr zastavil i lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně. Teploty klesly mírně pod nulu, na Sněžce ve výšce 1603 metrů nad mořem byly ráno dva stupně pod nulou.

  Horská služba Krkonoše vydala dnes ráno upozornění na silný vítr. „Na hřebenech Krkonoš fouká silný nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nad 1200 metrů nad mořem je jeden centimetr nového sněhu. Může se vyskytnout i ledovka,“ uvedla Horská služba.

  Poprašek sněhu napadl i kolem Luční boudy, která leží ve výšce 1410 metrů nad mořem. „Sněžit začalo v noci, nyní vane silný mrazivý vítr,“ řekla dnes dopoledne pracovnice recepce na Luční boudě.

  Meteorologové očekávají na horách v polohách nad 1000 metrů nad mořem smíšené až sněhové přeháňky i přes den a v noci na úterý. Vítr by měl postupně slábnout.

 • Hasiči kvůli bouři zasahovali šestkrát častěji než obvykle

  Hasiči v Česku vyrazili v neděli kvůli bouřkám a silnému větru k více než tisícovce zásahů, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Počet takzvaných technických zásahů byl téměř šestkrát vyšší, než je dlouhodobý průměr. Nadprůměrně bylo také výjezdů k dopravním nehodám. Celkově hasiči jeli k 1270 událostem. Oznámila to mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

  Na nedělních zásazích se podílelo 674 profesionálních jednotek hasičů, kteří především odstraňovali popadané stromy a uvolněné střechy. „Struktura vybrané zásahové činnosti je 53 požárů, 108 dopravních nehod a 1075 technických zásahů. Celkový počet událostí je o 316 procent vyšší oproti dlouhodobému průměru, počet dopravních nehod je o 89 procent vyšší a počet technických zásahů je o 564 procent vyšší než dlouhodobý průměr,“ uvedla mluvčí.

  Podle Zaoralové byla ale nynější bouře Fabienne z pohledu hasičů klidnější než orkán Herwart, který se přes Českou republiku přehnal loni 29. října. Způsobil tehdy 7309 mimořádných událostí.

  V noci se vítr přesunul na Moravu. V Moravskoslezském kraji hasiči zaznamenali od nedělního večera do dnešního rána víc než 150 výjezdů, především k polámaným stromům. V Olomouckém kraji bylo zásahů 90, stromy zde spadly na zaparkovaná osobní auta, železniční trať, dálnice i rodinné domy. Jihomoravští hasiči v noci na dnešek kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst.

 • V Olešnici v Orlických horách bouře poškodila kostel i faru

  Foto: Martina Götzová
  Foto: Martina Götzová
 • Zámecký park v Karviné je zavřený

  Město Karviná až do odvolání uzavřelo zámecký park. „Odbor komunálních služeb apeluje na občany, aby až do odvolání nevstupovali do parku Boženy Němcové. Po bouřce a poryvech větru právě probíhá posuzování škod a stavu vzrostlé zeleně,“ řekl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

 • Královéhradečtí hasiči zaznamenali trojnásobný počet výjezdů

  Oproti průměrnému víkendu narostl počet zásahů Královéhradeckých hasičů na trojnásobek, celkem zasahovali na 204 místech.

  Foto: HZS Královéhradeckého kraje
 • Bouře poškodila park u zámku ve Slatiňanech

  Silný vítr způsobil značné škody v parku u zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku, který prochází obnovou. „Upadla třeba jedna silná větev a rozbila střechu opravené kapličky,“ řekl kastelán Jaroslav Bušta. Vítr mnoho stromů poškodil, podle Bušty se budou muset po poradě s odborníkem pokácet.

  Foto: Jaroslav Bušta

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama